• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-5584-5
  • خبرنگار : 15235
  • منبع خبر : ----

مديرعامل شركت تعاوني كشاورزان مشهد:

ایران مقام نخست ضایعات بخش کشاورزی را داراست

مديرعامل شركت تعاوني كشاورزان مشهد گفت: با توجه به اینکه مردم آمار و اطلاعات را رصد می‌کنند، می‌دانند که ما براساس آمار فائو با 8.17 درصد مقام نخست ضایعات را در بخش کشاورزی در بین کشورهای دنیا داریم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حمیدرضا خبیر صبح امروز در نشست خبری دومین همایش ملی فناوری‌های نوین برداشت و پس از برداشت محصولات کشاورزی که در تالار اجتماعات پیام برگزار شد، اظهار کرد: روند افزایش ضایعات کشاورزی در کشورهای جهان یکی از مسائل روز و موضوعات جدی دولت مردان به خصوص در کشورهای در حال توسعه است. امنیت غذایی تنها از نظر قوت مردم حایز اهمیت نیست بلکه از دیدگاه  سلامت روان و جسم نیز اهمیت دارد.

وی افزود: همچنین از منظر اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نیز این مساله حائز اهمیت است و ابزاری سیاسی در کشورهای صنعتی است و حکمرانی در کشورهای در حال توسعه هم به این مساله بستگی دارد. از طرف دیگر رشد فزاینده جمعیت، کمبود منابع آبی، خاکی و بانک ژنتیکی می‌طلبد که دیدگاه برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران در بخش‌های مختلف از جمله بخش کشاورزی بازنگری شود.

مديرعامل شركت تعاوني كشاورزان مشهد گفت: با توجه به اینکه مردم آمار و اطلاعات را رصد می‌کنند، می‌دانند که ما براساس آمار فائو با 8.17 درصد مقام نخست ضایعات را در بخش کشاورزی در بین کشورهای دنیا داریم که یعنی سالانه حدود 115 میلیون تن تولید محصولات داریم که حدود 9 میلیون تن آن ضایعات است.

خبیر یادآور شد: بیشترین ضایعات ما در بخش زراعی با 30 درصد در محصولات سیب‌زمینی، سبزیجات، گوجه‌فرنگی، پیاز و جالیز است. در محصولات باغی نیز 30 درصد ضایعات به محصولات انگور، انجیر و 8 درصد هم به بادام و گردو اختصاص دارد.

وی اضافه کرد: ضایعات منشا مختلفی دارد و تنها محدود به تولیدات نیست. تولید شامل تمام مراحل زراعی است و عدم برخورداری از اطلاعات کافی کاربران ما از ماشین‌آلات و سیستم‌های نوین اولین دلیل آن است که بخش آموزش جهاد کشاورزی می‌تواند در این زمینه اقدامات موثری انجام دهد.

مديرعامل شركت تعاوني كشاورزان مشهد تصریح کرد: عدم اطلاع از زمان، مکان، نحوه استفاده بهینه از نهاده‌های کشاورزی، فرسودگی ماشین‌های کشاورزی و فرسودگی ناوگان حمل و نقل ما برای انتقال تولیدات کشاورزی از جمله مشکلات عمده کشور در این بخش است.

خبیر با اشاره به اینکه استاندارد درستی برای برداشت محصولات در کشور وجود ندارد، خاطرنشان کرد: به طور مثال اگر در دنیا 5 درصد ریزش از کمباین‌ها را ریزش استاندارد می‌دانند، این عدد در کشور ما بین 7 تا 10 درصد است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: