• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 967-12090-5
  • خبرنگار : 15043
  • منبع خبر : ----

70 درصد کودکان کاشمری وارد مهدکودک‌ها نمی‌شوند

رئیس اداره بهزیستی کاشمر گفت: متأسفانه تنها 30 درصد از کودکان جمعیت شهری و هشت درصد جمعیت روستایی وارد مهدکودک‌ها می‌شوند.

علیرضا حق‌جو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، ظهر امروز در حاشیه مراسم روز جهانی کودک و هفته ملی کودک که در محل سالن چمران برگزار شد، با اظهار تأسف از اینکه جمعیت واجد شرایط شهرستان برای ورود به مهدکودک و پیش‌دبستانی از آمار قابل قبولی برخوردار نیست، بیان کرد: بر اساس میانگین استانی تنها 8 درصد واجدین شرایط ورود به مراکز پیش‌دبستانی برخوردار از آموزش‌های پیش‌دبستانی استفاده می‌کنند.

وی با  اشاره به اینکه این آمار فاجعه‌بار است، گفت: متأسفانه تاکنون به موضوع پرورش و تربیت در جامعه کمتر توجه شده است.

حق جو با اعلام اینکه امروزه برای آموزش مسابقه ماراتن گذاشته‌اند، بیان کرد: به‌رغم اینکه در آموزش‌های رسمی خانواده‌ها بسیار ورود کرده‌اند اما در موضوع تربیت درست توجه چندانی ندارند.

وی با بیان اینکه از سن دو یا سه‌سالگی خانواده‌ها فرزندان خود را حتی بالاجبار وارد پروسه‌های آموزشی که از نظر تربیتی پایداری لازم را ندارد می‌کنند، اظهار کرد: هرچند فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بسیاری با مدارک بالا داریم اما ارتباطات اولیه اجتماعی را فرا نگرفته‌اند.

رئیس اداره بهزیستی کاشمر با اشاره به اینکه تمامی این مشکلات به خاطر این است که خانواده‌ها از همان ابتدا کودکان را وارد آموزش‌های رسمی کرده‌اند، بیان کرد: خانواده‌ها برای پرورش و تربیت درست کودکان تلاش نمی‌کنند.

وی با اعلام اینکه حتی در نظام آموزشی به تربیت و پرورش کودکان توجه نشده است،  اظهار کرد: براساس میانگین استان در مناطق روستایی 8 درصد و در مناطق شهری 30 درصد جمعیت از مهدهای کودک استفاده می‌کنند.

حق‌جو با اشاره به اینکه در شهر کاشمر 33 درصد و مناطق روستایی 8 درصد از مهدکودک‌ها استفاده می‌کنند، عنوان کرد: این آماری فاجعه بزرگی است که اگر درست پرداخته نشود با آسیب‌های جدی در عرصه فرهنگی مواجه می‌شویم.

وی با بیان اینکه اگر امروز با آسیب‌های فرهنگی مواجه هستیم به دلیل این هست که به این مسائل توجه نشده است، بیان کرد: متأسفانه در سیستم آموزش تربیت بسیار کمرنگ است و تنها به آموزش پرداخته می‌شود.

رئیس اداره بهزیستی کاشمر با اعلام اینکه حاصل این بی‌توجهی آسیب‌هایی است که اکنون در جامعه دیده می‌شود، اظهار کرد: در شهرستان کاشمر اکنون 65 مهدکودک و پیش‌دبستانی فعال هستند.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان کاشمر 28 مهدکودک روستایی داریم، افزود: به دلیل شرایط خاص و برخی مشکلات حدود 5 مهدکودک در شهرستان غیرفعال هستند.

حق‌جو با بیان اینکه مجموعه مراکز پیش‌دبستانی فعال بیشتر از 30 درصد جمعیت شهرستان را پوشش نداده‌اند، گفت: متأسفانه 70 درصد کودکان کاشمر وارد مهدکودک‌ها نشده‌اند و این مشکل جدی را ایجاد خواهد کرد.

وی در ادامه با اعلام اینکه کسانی که بخواهند مجوز تأسیس مهدکودک را بگیرد باید ابتدا تمامی مجوزهای لازم را از ادارات و سازمان‌های مختلف بتواند اخذ کند، بیان کرد: اکنون تمامی مهدکودک‌های شهرستان کاشمر شرایط و مجوزهای لازم را دارند.

رئیس اداره بهزیستی کاشمر با اشاره به اینکه براساس مکان هر مهدکودک ظرفیت و سایر امکانات تعریف می‌شوید، عنوان کرد: برای ارتقاء مهدکودک‌ها همه ساله برای مربیان و مدیران دوره‌های آموزشی خاص با سرفصل‌های کشوری برگزار می‌شود.

وی با اعلام اینکه هیچ مهدکودک نمی‌تواند مربی را بدون اینکه دوره‌های آموزشی را گذرانده و یا مدرک تحصیلی غیر مرتبط باشد به‌کارگیری کند و در صورت مشاهده برخورد می‌شود، گفت: مهدکودک‌ها اجازه آموزش زبان انگلیسی را به شکل محدود و با استفاده از مربیان خاص در این حوزه که مجوز و مدرک داشته باشد را دارند.

حق جو در ادامه با بیان اینکه امروزه فرزندان به درستی تربیت نمی‌شوند و خانواده‌ها از این مهم غفلت کرده‌اند، افزود: آنچه به عنوان آسیب امروزه در موضوع طلاق و سایر آسیب‌ها دیده می‌شود چون مهارت‌های لازم اجتماعی را فرا نگرفته‌ایم و با کوچک‌ترین چالش و تنشی که در زندگی به وجود می‌آید منجر به فرار و طلاق و اعتیاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اگر غفلت از تربیت نکنیم شاهد این آسیب‌ها نخواهیم بود، به طرح غذای گرم که برای کودکان اجرا می‌شود اشاره کرد و افزود: در این طرح همه مهدهای روستایی و مهدهای حاشیه شهر تحت پوشش می‌گیرند و  150 روز در سال از غذای گرم استفاده می‌کنند.

رئیس اداره بهزیستی کاشمر با اعلام اینکه این طرح برای جلوگیری از سوء تغذیه و ترویج غذای سالم برگزار می‌شود، از طرح دیگری که برای کمک به شهریه خانواده‌های بی‌بضاعت اجرا می‌شود خبر داد و افزود: بخشی از شهریه کودکان خانواده‌ها که توان پرداخت شهریه مهدکودک را ندارند توسط بهزیستی پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان کاشمر به معنای خاصی که مطرح می‌شود کودک‌آزاری نداریم، گفت: برخی خانواده‌ها تصور می‌کنند اجازه هر نوع برخوردی را با فرزند خود دارند که کاملاً اشتباه است.

حق جو با بیان اینکه کودک آزاری در شهرستان بسیار محدود بوده و شاید به تعداد انگشتان یک دست در طول سال نرسد، افزود: متأسفانه درصد بالایی از کودکان شهرستان در معرض آسیب‌های اجتماعی هستند که اگر به آنها توجه نشود به یک چالش و معضل تبدیل خواهد شد.

وی با اعلام اینکه بسیاری از آسیب‌ها را همانند اعتیاد اگر در موقع خود ورود می‌کردیم امروزه شاهد این مشکلات نبودیم، گفت: در دوره‌ای که اعتیاد به عنوان یک مسئله جدی در جامعه نبود ورود جدی می‌کردیم و فکر نمی‌کردیم چند معتاد بیشتر نیستند امروز شاهد این تعداد معتاد در جامعه نبودیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: