• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-13314-5
  • خبرنگار : 15234
  • منبع خبر : ----

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی:
دیجیتالی‌شدن مدارس یک ضعف است

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی گفت: مدارس ما دیجیتالی شده و این یک ضعف است، نه افتخار. 

به گزارش ایسنا - منطقه خراسان، امروز ۱۹ مهر ماه دکتر محسن اصغری نکاح در نشست تخصصی خانواده، کودک و فناوری که در محل دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد برگز ار شد، اظهار کرد: کودکان نیازمند رشد همه‌جانبه هیجانی و شناختی هستند. استفاده از تکنولوژی، رشد هیجانی کودک را محدود کرده و قدرت همدلی کردن را از دست می‌دهد.

اصغری نکاح ادامه داد: کودکان ما در دوران پیش‌دبستانی هیچ هدفی را دنبال نمی‌کنند. مدارس ما دیجیتالی شده و این یک ضعف است، نه افتخار. رسانه جدا از فرصت‌هایی که ایجاد می‌کند، آسیب‌های متعددی برای کودکان و بزرگسالان دارد.

‎وی با اشاره به اینکه «قدرت پژوهش کودک از بین رفته و  تحقیق‌ها کاملاً مجازی صورت می‌گیرد»، افزود: حتی زمانی که پژوهشی را به کودکان محول می‌شود، والدین به اینترنت رفته و سریعاً آن را جستجو می‌کنند. ‎درحالی که باید از کتاب‌ها و ابزار طبیعی بهره‌مند شده تا کوک خلاق شود. ما با دست خودمان کودکانمان را حلقه‌آویز می‌کنیم.

این عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی بیان کرد: کتاب یک رسانه مهجور شده است. مطالعه یک نیاز ضروری است، البته نه نسخه دیجیتالی آن بلکه باید کتاب‌ فیزیکی مطالعه شود.

وی خاطرنشان کرد: راه‌حل این است که تغییر نگرش در والدین صورت گیرد تا توانمندکردن کودکان را از طریق بازی، قصه‌گویی، فعالیت‌های هنری و نمایش خلاق، تعامل با دیگران را به آن‌ها آموزش دهند. 

‎اصغری نکاح عنوان کرد: باید نام کانون پرورش نوجوان و کودکان را عوض کرده و تنها به کودکان پرداخت؛ زیرا حوزه کودکان بسیار گسترده است. نوجوانان را باید به سازمان‌های دیگر همچون مدارس استعدادهای درخشان سپرد. 

‎وی تاکید کرد: باید پژوهش‌سراهایمان را افزایش دهیم. کودک باید از نوزادی به همراه خانواده به کانون‌ها آورده شود. باید به والدین آموزش دهیم که فرزندان را به نابهنگام با فضای دیجیتال مواجه نکنند.

اصغری نکاح با بیان اینکه «در گذشته کودکان به کنگاش می‌پرداختند و با ابزارهای طبیعی بازی‌های فیزیکی انجام می‌دادند و با نقاشی‌‌کشیدن، شعر یا کتاب‌خواندن سرگرم می‌شدند»، گفت:امروزه  تمام فعالیت‌های کودکان در تبلت خلاصه شده است که بسیار آسیب‌آفرین است. نقاشی با تبلت بسیار سریع و آسان انجام می‌شود و باعث می‌شود کودک در تمامی کارها نیز کم‌حوصله باشد. کودک در نقاشی با کاغذ و مدادرنگی از ابزار طبیعی استفاده می‌کند و برای ساخت رنگ‌ها و کشیدن منظره فکر می‌کند تا رنگ‌آمیزی شود.نقاشی دیجیتالی صبوری را از کودکان گرفته و آستانه تحمل کودک را کاهش می‌دهد.

وی با بیان این که «رسانه ابزاری است که باید با شناخت، آگاهی و به‌موقع استفاده شود» گفت: رسانه فرهنگ‌ساز خواهد بود اگر زمانی مورد استفاده قرار گیرد که رشد طبیعی به اندازه کافی صورت گرفته باشد و کودک از آن بهره‌مند شده باشد و سپس به سوی بازی‌های الکترونیکی برود.

اصغری نکاح با اشاره به هفته ملی کودک، گفت: ما آرامش را در کشور مرهون تلاش‌های بسیاری می‌دانیم. کسانی که از مرزهای ما دفاع می‌کنند مانند مدافعین حرم که جوان و دارای فرزند بودند.  

وی اضافه کرد: داعش یک گروه رسانه‌ای است که رسانه‌اش همه‌جا حضور داشته است؛ در کلیپی که مربوط به شهید حججی بود، پیام صلابت، ایمان و باورهای قوی را می‌بینیم که رسانه را مغلوب خود کرده است. ما نیزباید سعی کنیم باورهای قوی را به فرزندانمان آموزش دهیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: