• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-13414-5
  • خبرنگار : 15234
  • منبع خبر : ----

استاد دانشگاه:
بسیاری از والدین در شناخت منابع صحیح اطلاعات ضعیفند

یک عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: بسیاری از والدین در شناخت منابع صحیح اطلاعات بسیار ضعیفند.

به گزارش ایسنا - منطقه خراسان، امروز ۱۹ مهرماه  سلطانی در نشست تخصصی خانواده، کودک و فناوری که در محل دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: امروزه تکنولوژی تمام ابعاد زندگی انسان را در بر گرفته و دست‌ساخته انسان، او را تسخیر کرده است. 

وی ادامه داد: هنگامی که از مادران می‌پرسیم در حوزه کودک مطالعه می‌کنند یا خیر، با افتخار می‌گویند عضو چندین کانال روانشناسی هستیم. اما سوال من این است چند کتاب روانشناسی خوانده‌اید؟ برخی کانال‌ها الزاماً اطلاعات درست نمی‌دهند و ما در شناخت منابع صحیح بسیار ضعیف هستیم. 

سلطانی تاکید کرد: فضای دیجیتال آثار زیان‌باری دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده بیش از حد از این فضا، در ساختار مغز و حوزه شناختی آن  که مسئول برنامه‌ریزی و حافظه است، آسیب‌هایی را به همراه دارد. 

وی اضافه کرد: متاسفانه استفاده بیش از اندازه از رسانه عادات و تفکرات ما را به هم می‌ریزد و امروزه رسانه سهم قابل توجهی در اوقات فراغت کودکان دارد؛ در حالی که هدف رسانه سرگرمی نیست، بلکه رسانه آمده تا انتقال پیام کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد یادآور شد: باید تقوای رسانه‌ای داشته باشیم و برنامه‌های مفید و مورد استفاده خود را گزینش کنیم.  کشورهای خارجه ماهانه تلویزیون را شارژ می‌کنند و برنامه‌های منتخب را تماشا می‌کنند. ‎تلویزیون در همه ساعات  قابل دسترس برای کودکان نیست.

وی اشاره کرد: تماشای دسته‌جمعی خانواده با کودک مفید است؛ زیرا بحث و تعاملات عمیق و شناختی را در کودک شکل می‌دهد. ما باید زمان بگذاریم و برنامه‌ها را در کنار کودکانمان ببینیم و راجع‌به آن برنامه‌ها به کودکان توضیح دهیم تا کودک احساس همراهی بهتری داشته باشد.
 
سلطانی با تاکید بر ضرورت نظارت والدین و آشناسازی با رسانه، ادامه داد: ارتباط واقعی و غیرمجازی منجربه توانمندسازی کودکان شده که باید جایگزین ارتباطات رسانه‌ای شود.

وی اضافه کرد: باید به والدین آموزش دهیم؛ زیرا آن‌ها تنوع رسانه‌ها را نمی‌شناسند و نمی‌توانند انتخاب درستی برای فرزندان خود داشته باشند. فرزندان همان کاری را یاد می‌گیرند که والدین آن‌ها انجام می‌دهند. 

این عضو هیئت علمی عنوان کرد: باید از وسایلی استفاده کنیم که شناخت ما را قوی سازد. خانواده باید بداند که فرزندان به چه میزان، تا چه زمان و به چه صورت از رسانه استفاده کنند و قبل از تامین وسایل ارتباطی، فرهنگ و قوانین استفاده از آن را به کودکان آموزش دهند. گاهی دیده شده افراد خانواده جلوی تلویزیون غذا می‌خورند و می‌خوابند و تلویزیون آخرین صدایی است که در خانه خاموش می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: