• پنجشنبه ۲۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-10087-5
  • خبرنگار : 15252
  • منبع خبر : ----

رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس :

شخصیت امام نمونه‌ی بارز اخلاق در دفاع مقدس بود

رییس بنیاد حفظ  آثار نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: اگر بخواهیم اخلاق دردفاع مقدس را تعریف کنیم ابتدا بایستی امام را بشناسیم ؛ زیرا امام بودند که به عنوان یک رهبر ، کشور را به سوی  هدایت پیش می‌بردند و  تهدیدها را به فرصت  تبدیل می‌کردند.

به گزارش ایسنا -‌منطقه خراسان ‌‌، دکتر بهمن  کارگر ، شامگاه گذشته در حاشیه برگزاری سومین روز از اردوی فرهنگی- آموزشی طریق جاوید با موضوع گفتمان "اخلاق در دفاع مقدس" اظهار کرد: واژه اخلاق در دفاع مقدس بسیار پررنگ است و می‌توان از جنبه‌های مختلفی به آن نگاه کرد که در اثر این واژه ارزشمند، خاطرات بسیاری از شخصیت‌های رزمنده و شهدا در دل دفاع مقدس نهفته است:  

وی عنوان کرد: امام خمینی،  علاوه بر رهبر انقلاب ؛ فرمانده کل قوا، معلم اخلاق  و عارف نیز بود ؛ زیرا وی انسان خود ساخته ای بود  بنابراین اگر بخواهیم اخلاق دردفاع مقدس را تعریف کنیم ابتدا بایستی امام را بشناسیم. 

رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس افزود: به عنوان مثال ،زمانی که عراق، فرودگاه مهرآباد  تهران را بمباران کرد امام در طی سخنرانی خود فرمود: مسئله ای نیست دیوانه‌ای سنگ پرتاب کرده  ما جواب دندان‌شکنی به آنان می‌دهیم ؛ بنابراین این مردم هستند که  به کمک رهبر ، فعالیت‌هایی را برای حمایت از کشور ایران انجام می‌دهند. 

کارگر با تاکید بر اینکه  رهبری و مردم به عنوان دو عنصر مهم برای دفاع از ایران محسوب می‌شوند، تصریح کرد: به طور کلی مشکل دنیا با رهبری است؛ به عنوان مثال اگر کشورهای سوریه و عراق ، حرکت خودجوش مردم و رهبری ایران را داشتند داعش نمی‌توانست به حریم خاک سوریه و عراق تجاوز کند؛ بنابراین ایستادگی جمهوری اسلامی باعث شد که سوریه آزاد شود .

وی در ادامه گفت: ما برای حمایت از کشورهای سوریه و عراق به طور مستقیم نیرو اعزام نمی‌کنیم بلکه با انجام فعالیت‌های مستشارانه، فرهنگ دفاع مقدس را به  این دو کشور منتقل می‌کنیم؛ همچنین از زمانی که  این فرهنگ در مرزهای بیگانه جای خود را پیدا کرده است به موفقیت‌های بسیاری دست یافته‌ایم. 

رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس عنوان کرد: در دفاع مقدس انسان‌های عادی ،کارهای بزرگی انجام می‌دادند و قشرهای مختلفی از جمله  نوجوان، جوان، سالمند، پولدار ، متوسط، فقیر ، باسواد و بی سواد در دفاع مقدس شرکت می‌کردند. 

کارگر با اشاره به اینکه یکی از دستاوردهای دفاع مقدس تفکر بسیجی است، اظهار کرد: دفاع مقدس متعلق به گروه خاصی نیست؛ بلکه متعلق به همه مردم ، ادیان ، مذاهب  و جریان‌های سیاسی است که طیف‌های مختلف سیاسی را نیز می‌پذیرد.

وی اضافه کرد: همچنین  تمام صفات نیک در دفاع مقدس با اندکی بدی جمع بود اما در جبهه، بدی به مفهوم رذیلت وجود نداشت به طور کلی دفاع مقدس مانند دانشگاهی است که  شهید حججی یکی از تربیت یافتگان آن محسوب می‌شود. 

رییس بنیاد حفظ  آثار و  نشر ارزش‌های دفاع مقدس عنوان کرد: ما نباید انسان عادی را در دفاع مقدس دست نیافتنی تعریف کنیم ؛ زیرا افرادی از جمله شهید همت و شهید بابایی نیز  جزو انسان‌های عادی بودند که به این جایگاه والا رسیدند؛  بنابراین هر فرد که بتواند به درجه اخلاص برسد  در نزد خدا  جایگاه رفیع و والایی دارد. 

کارگر در خصوص ویژگی‌های دفاع مقدس خاطرنشان کرد: مواردی از جمله  از خود گذشتگی، محبت مهربانی و وفای به عهد در دفاع مقدس موج می‌زد. بچه رزمنده‌ها در جبهه همیشه خوشحال بودند و ما آنقدری که در جبهه خندیدیم در هیچ جای دیگر نخندیدیم. همچنین آنان عاقل بودند؛ زیرا اگر عاقل نباشیم نمی‌توانیم بجنگیم. 

وی افزود: در دفاع مقدس ، بچه‌ها نیز غیبت  می‌کردند؛ البته برای انجام این عمل ناپسند  برای یکدیگر مجازاتی در نظر می‌گرفتند؛ از طرفی کسی که غیبت دوستش را می‌کرد از پروردگار طلب  استغفار می‌کرد  و سپس  از دوستش حلالیت می‌طلبید.

رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس عنوان کرد: آنچه در دفاع مقدس اهمیت داشت، روح رزمنده بود. یعنی  به آنان آموزش می‌دادند تا در انجام عملیات آمادگی داشته باشند؛  همچنین در جبهه ،فرماندهان در قرارگاه می‌نشستند؛ یعنی جلوتر از سایر رزمنده‌ها بودند به همین دلیل بود که همه فرماندهان ما در خط مقدم شهید می‌شدند. این مورد یکی  از نمونه‌های اخلاق در دفاع مقدس به شمار می‌رود.
 
کارگر اظهار کرد: یکی دیگر از نمونه‌های اخلاق  این بود که اگر  افراد در یک لشکر ورود پیدا می‌کردیم تفاوتی میان فرمانده، پاسدار و بسیجی را قائل نمی‌شدند؛ زیرا هر سه حامی  و دوست یکدیگر بودند.

وی با اشاره به جمله معروف که "در دفاع مقدس با جان و مال خود جهاد می‌کنند" تصریح کرد: یکی دیگر از نمونه‌های اخلاق در دفاع مقدس این بود که فردی برای  دوباره رفتن به جبهه، سن شناسنامه‌ای خود را بیشتر می‌کرد. 
 
رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس یادآور شد: امروز پسرانی  که در سوریه و عراق می‌جنگند اجرشان از شهدای دفاع مقدس بالاتر است. دفاع مقدس توصیه می‌کند که اگر شما با خدا معامله کنید، خدا شما را به همه جا می‌رساند و اگر تقوا پیشه کنید، خدا با شماست؛ بنابراین بچه‌ها در دفاع مقدس دنبال خود نبودند بلکه خدا به دنبال آنان می‌آمد ؛ همچنین آنان همیشه تمام خوبی‌ها را برای همراهان خود می‌خواستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: