• پنجشنبه ۲۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-10187-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

رئیس هیات مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی:

همه حقایق در قرآن وجود دارد، اما نیازمند تبیین پیامبر و اهل‌بیت(ع) است

رئیس هیات مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی گفت: بر اساس آیات قرآن همه حقایق در این کتاب وجود دارد، اما نیازمند تبیین پیامبر(ص) و اهل‌بیت(ع) است.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، آیت الله محمود فیاضی که صبح امروز در نشست مدیران مجمع حکمت اسلامی سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: گاهی گفته می‌شود که علامه طباطبایی در مقدمه تفسیر المیزان احادیث را کنار گذاشته‌اند و به تفسیر قرآن به قرآن پرداخته‌اند و بر مبنای «حسبنا کتاب الله» عمل کرده‌اند و این ایراد را وارد می‌کنند شما که در همه جا مباحث روایی دارید چرا بر همین مبنای علامه عمل نمی‌کنید؟

رئیس هیات مدیره مجمع عالی حکمت اسلامی خاطرنشان کرد: همه ائمه بر مبنای آیه «و انزلنا علیک الکتاب تبیان لکل شیء» معتقد بودند که همه چیز را می‌دانند اما این به آن معنی نیست که همه چیز در قرآن آمده و همه می‌توانند آن را بفهمند، بلکه این آیه شریفه تاکید دارد که پیامبر(ص) همه چیز را از قرآن می‌فهمد و باید آن را برای مردم تبیین کند. 

وی عنوان کرد: به همین دلیل علامه در مقدمه المیزان می‌فرماید که قرآنی که خود مبین همه چیز است، خود نیاز به مبینی جز خود ندارد و فرمایشات ائمه چیزی نیست جز کلام قرآن و بطن قرآن اما چون همه چیز در قرآن وجود دارد اما همه نمی‌توانند آن را درک کنند و به همین دلیل پیامبر و ائمه بایستی این مفاهیم را برای مردم تبیین کنند.

فیاضی اضافه کرد: این به آن معنا نیست که کلام معصوم در عرض قرآن است بلکه برآمده از قرآن است و جانمایه خود را از قرآن گرفته است زیرا پیامبر و امامان می‌توانند این مفاهیم را درک و تبیین کنند و لذا کلام علامه در مقدمه المیزان به هیچ عنوان به معنای «حسبنا کتاب الله» نیست.

خودمان باید خودمان را به جهان معرفی کنیم

در ادامه این نشست حجت الاسلام و المسلمین احمد واعظی طی سخنانی با بیان اینکه ما در زمینه معرفی خودمان در جهان کاری نکرده‌ایم، گفت: وقتی در هرکجای قدم می‌گذاریم، می‌بینیم که دیگران و دشمنان ما در حال معرفی ما به جهانیان هستند و این نشان از آن دارد که ما در این عرصه بسیار کم‌کاری کرده‌ایم.

رئیس دفتر تبلیفات اسلامی حوزه علمیه قم اظهار کرد: در عرصه حکمت اسلامی اگر ما بخواهیم خودمان را به جهان معرفی کنیم باید هدف‌گذاری مشخص و روشنی داشته باشیم، مثلا اگر شخص ملاصدرا را معرفی کنیم، مخاطب صرفا برخی مجامع و محافل علمی محدود خواهند بود.

وی ادامه داد: اما اگر بخواهیم از دریچه حکمت اسلامی با جهان سخن بگوییم، نباید به معرفی گذشته اکتفا کنیم، بلکه باید به دنبال معرفی داشته‌های معاصر و اندیشه‌های نوین خود باشیم تا دایره مخاطبان ما افزایش پیدا کند.

واعظی تصریح کرد: در ادامه باید حوزه‌های مشترک خود با جهان پیرامون را پیدا کنیم و در این فضا وارد شویم تا بتوانیم مخاطبان خود را افزایش دهیم، امروز جهان با پدیده معنویت سکولار روبرو است و هالیوود هم به این فضا دامن می‌زند و ما اگر بتوانیم ورود خوبی به عرصه معنویت داشته باشیم، می‌توانیم موفق باشیم.

رئیس دفتر تبلیفات اسلامی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: موضوع عدالت نیز یکی از همین مواردی است که می‌تواند توده‌های زیادی را به خود جلب کند، بحث محیط زیست هم چنین وضعیتی دارد.

وی افزود: در کنار این موارد، علوم شناختی نیز از جمله مواردی است که در جهان به آن ورود شده و با سوالات عمده فلسفی همراه است و ما باید به نحوی عمل کنیم که با این سوالات غافلگیر نشویم و بتوانیم ورود خوبی به این حوزه داشته باشیم و فضای گفتمان علمی بین ادیان خدا باور را فراهم کنیم.

واعظی عنوان کرد: غرب با حکمت سینایی آشناست اما با ملاصدرا آشنا نیست و جا دارد که ما در این زمینه ورود خوبی داشته باشیم.

رئیس دفتر تبلیفات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان اینکه موضوع زبان مشترک نیز در زمینه معرفی ما به جهان بسیار مهم است، اضافه کرد: کتب فلسفی ما بسیار سخت و غیر قابل درک است، ما در این حوزه نیاز به تقریر داریم تا این موارد استخراج شده و با آرای مطرح در جهان مقایسه شود و وجوه برتری آن نیز تبیین شود تا همه بتوانند از منابع ما استفاده کنند.

وی گفت: نکته بعدی این است که ما برای معرفی بهتر خود به جهان باید از ظرفیت‌های غرب استفاده کنیم؛ به عنوان مثال اگر ما بتوانیم با دانشگاه‌های غرب وارد تعامل شویم و کتاب‌های مشترک تالیف کنیم تا دانشگاه‌های آنجا کتاب‌های ما را وارد کتابخانه‌های خود، سایت‌های خود و... ‌کنند و ما می‌توانیم حرف خود را در دنیا مطرح کنیم.

واعظی تصریح کرد: ما باید دبیرخانه‌ای را در مجمع عالی حکمت اسلامی ایجاد کنیم تا بتوانیم تحقیق کنیم که چه جاهایی می‌توانیم کار کنیم و ورود داشته باشیم.

رئیس دفتر تبلیفات اسلامی حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: در این دبیرخانه ما باید کنفرانس‌ها و برنامه‌های بین‌المللی را رصد کنیم تا در آن‌ها حضور داشته باشیم و افرادی را پشتیبانی کنیم تا در این برنامه‌ها حضور داشته باشند و حرف‌های ما را مطرح کنند و این فرآیند نیاز به تقویت و حمایت دارد تا بتوانیم در سالیان آینده در جهان حرف‌ برای گفتن داشته باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: