• پنجشنبه ۲۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-10287-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

آیت الله دکتر بهشتی:
نیاز به شناخت و نقد انواع عقل داریم

آیت الله دکتر احمد بهشتی گفت: برای پیدا کردن راه‌های تعامل با جهان ما نیاز به شناخت و نقد انوتع عقل داریم.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، این استاد حوزه علمیه شیراز که صبح امروز در نشست مدیران مجمع حکمت اسلامی سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: ما در دیدار با مقام معظم رهبری به ایشان گفتیم که خدا را شاکریم که رهبر انقلاب ابتدا امام راحل و سپس شما هستید و در غیر این صورت مخالفین علوم عقلی چنان چوبی بر علوم عقلی می‌زدند که معلوم نبود که چه زمانی این علوم بتوانند قد راست کنند.

بهشتی خاطرنشان کرد: ما همواره دچار افراط و تفریط بوده‌ایم و تفکرات گوناگون مشکلات و مسائل مختلفی را به وجود آورده‌اند، از یک طرف عقل اشعری و از یک طرف عقل معتذلی وجود دارد که هرکدام به شکل خاصی عمل می‌کنند و به خصوص اعتذال نو که هرچیزی را که با عقل خودبنیادش کنار نیاید، تاویل می‌کند.

وی عنوان کرد: اعتذال نو در جهان امروز به خصوص در مصر و هند و... به شدت در حال گسترش است و ما باید در میان این افراط و تفریط‌ها قرار بگیریم و مجمع عالی حکمت اسلامی باید به نحوی عمل کند که خطی در میان این مسائل باشد.

این استاد حوزه علمیه شیراز اضافه کرد: از طرفی ما عقل غربی را هم داریم که خود بسیار مشکل آفرین است و ایسم‌های مختلف از آن سر برآورده‌اند و مسائل مختلفی را به وجود آورده‌اند.

بهشتی با بیان اینکه کانت عقل را نقد می‌کند، گفت: او هم عقل عملی را نقد می‌کند و هم عقل نظری و البته کار خوبی است چون خود عقل هم بایستی نقد شود و از وجوه مختلف بررسی شود تا ما بدانیم که به کدام عقل رجوع کنیم.

وی اظهار کرد: عقل شیعی هم در جهان امروز وجود دارد، عقلی که اگرچه دقیق و جستجوگر است اما تا آنجا ادامه پیدا می‌کند که در برابر قرآن و سنت معتبر قرار نگیرد و بزرگان ما مثل ابوعلی سینا تاکید داشته‌اند که فلسفه را تا جایی ادامه می‌دهند که در برابر موارد فوق قرار نگیرد.

رئیس دفتر مجمع عالی حکمت اسلامی شیراز ادامه داد: عقلی که عبودیت را تقویت می‌کند، عقل مطلوب شیعه است نه عقلی که اشعریت و حنفیت را دنبال می‌کند یا فقه حنبلی که اساسا به عقل توجه نمی‌کند و بنا بر این بایستی ما ابتدا تکلیفمان را با خودمان روشن کنیم تا سپس بتوانیم در عرصه بین‌الملل ورود پیدا کنیم و کلام خود را به جهان ارائه دهیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: