• پنجشنبه ۲۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-10587-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

دبیر بخش المان سوگواره بین‌المللی نگاه عاشورایی:
هدف ما هویت بخشی و ارتقای کیفی شهر در محرم و صفر است

دبیر بخش المان سوگواره بین‌المللی نگاه عاشورایی گفت: هدف این سوگواره هویت بخشی، سامان دهی بصری و ارتقای کیفی شهر در بازه زمانی محرم و صفر است.

علیرضا صادقیه در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب، عنوان کرد: نشانه‌شناسی و استفاده از عناصر نشانه‌ای یکی از مقولاتی است که اگرچه در قرن بیستم به صورت علمی مورد بررسی قرار گرفت، اما یکی از بنیادی‌ترین موتیف‌های فرهنگ‌ها و تمدن‌های کهن است. نشانه‌شناسی شهری را می‌توان مطالعه‌ای بر نشانه‌ها و نمادها تعریف کرد که یا به شهر تعلق دارند و یا به صورتی مستقیم با شهر در ارتباط هستند.

وی ادامه داد:  نشانه‌شناسی شهری درباره مفاهیم این نشانه ها, کارکرد آن‌ها, روابط آن‌ها با یکدیگر، با کلیت شهر و با سایر نشانه‌ها و دستگاه‌های نشانه‌ای و همچنین درباره روابط درونی این نشانه‌ها مطالعه می‌کند. کارکردهای نشانه شهری شامل سازه‌ای هویت بخش، غرور آفرین، نمادی برای شهر و... است.

دبیر بخش المان سوگواره بین‌المللی نگاه عاشورایی خاطرنشان کرد: سوگواره نگاه عاشورایی موسسه آموزش عالی فردوس مشهد در راستای اهداف خود مبنی بر هویت بخشی و سامان دهی بصری و ارتقای کیفی شهر در بازه زمانی محرم و صفر و به منظور خوانایی و به‌سازی شهر مشهد مقدس در این ایام، از کلیه معماران، طراحان، مجسمه سازان، هنرمندان و سایر علاقه مندان محترم دعوت می نماید که به صورت فردی یا گروهی در سوگواره سراسری نگاه عاشورایی شرکت نمایند.

صادقیه تصریح کرد: از آنجایی که کیفیت محیط شهری با افزایش احساس تعلق شهروندان به محیط زندگی، باعث بهبود عملکرد ها خواهد شد، تغییر فضای شهری و محزون سازی این محیط به عنوان یکی از اهداف مهم برگزاری این  سوگواره است.

وی در خصوص محورهای برگزاری این سوگواره خاطرنشان کرد: 1- طراحی المان تقاطع ها و میادین موجود در سراسر شهر، 2- طراحی المان پـارک و فضای سبز موجود در سراسر شهر، 3- محزون سازی عناصرشهری شامل: محزون‌سازی جداره‌های عمومی و جداره‌های رها شده و همچنین محزون سازی معابر پیاده و سواره، 4- طراحی محیطی شامل: استفاده خلاقانه از نارسایی‌های شهری، خلاقیت با استفاده از منظر شهری نامطلوب، ارتقای فضای شهری با عناصر غیرمنتظره، ایجاد المان با عناصر طبیعی، استفاده از نقاشی های محیطی و نورپردازی و توجه به معماری شب، 5- نشانه های رفتاری و محیطی شامل: اثرهایی جهت معرفی هویت فرهنگی و ایجاد تعامل اجتماعی فعال و اثر هایی جهت بالاتر بردن سطح رفتار ادراکی، اثر هایی جهت رواج و تشویق رفتار خاص (هنجار اجتماعی)؛ محورهای اصلی این جشنواره هستند.

دبیر بخش المان سوگواره بین‌المللی نگاه عاشورایی  افزود: معیار های طراحی این سوگواره نیز به شرح زیر است:

1- طرح باید کاملاً منحصر به فرد، شاخص، دارای هویت و دارای ویژگی های لازم جهت محزون سازی شهری در ایام محرم و صفر باشد.
2- حفظ ارزشهای دینی و ارتقا کیفیت فضای شهری
3- تعیین جایگاه فرهنگی و اجتماعی شهر مشهد
4- هویت بخشی به شهر در ایام محرم و صفر
5- ارتقای کیفیت محیط شهری و محزون نمودن فضای شهری
6- افزایش تنوع فضایی در عرصه مفهومی و ذهنی (خلاقیت)
7- هماهنگی با بستر و محیط اطراف 
8- قابلیت اجرای سریع و امکان جابه جایی المان
9- بهینه بودن از نظر اقتصادی و فنی (ماندگاری اثر در فضای باز)
10- رعایت معیار های طراحی ایرانی اسلامی
11- همخوانی با وجه تسمیه میادین یا محله ها و نحوه ارتباط آن با اثر

صادقیه اضافه کرد: شرایط مسابقه عبارتند از:

1- شرکت در این مسابقه برای همه علاقه مندان آزاد است.
2- افراد حقیقی که بصورت گروهی در جشنواره شرکت خواهند نمود، یک نفر به عنوان مسئول گروه جهت ارتباط با دبیرخانه تعیین و نام سایر اعضای گروه را در فرم ثبت نام درج گردد.
3- تعداد ارائه آثار توسط هر هنرمند آزاد می باشد.
4- مسابقه به صورت 2 مرحله ای ( انتخاب اولیه بر اساس مدارک ارسالی و انتخاب نهایی بر اساس مشاهده ماکت اثر ) صورت می پذیرد.
5- آثاری که پس از مهلت مقرر به دبیرخانه مسابقه ارسال شود ترتیب اثر داده نخواهد شد.
6- ارسال اثر توسط شرکت کنندگان به منزله پذیرش شرایط مسابقه است.
7- هیچ یک از آثار رسیده به دبیرخانه مسابقه پس از اتمام داوری به صاحبان آثار عودت داده نمیشود.
8- کمیته برگزاری در قبال تأخیر و یا خسارات وارده به مدارک قبل از تحویل آن به دبیرخانه مسئولیتی نخواهد داشت.
9- تمامی امتیازات مادی و معنوی به صاحب اثر تعلق خواهد گرفت.
10- تصمیم گیری درباره موارد پیش بینی نشده بر عهده دبیر مسابقه خواهد بود و از طریق دبیرخانه اطلاع رسانی خواهد شد.

وی در خصوص نحوه ارائه طرح‌های حجمی یا سه بعدی، اظهار کرد: این مراحل به ترتیب زیر انجام خواهد گرفت:
1- دریافت فرم ثبت نام از سایت www.negaheashourai.ir  یا کانال تلگرامی https://t.me/Negaheashourai و ارسال فرم تکمیل شده به ایمیل دبیرخانه negaheashourai@Gmail.com
2- ارائه کلیه نقشه ها و طرح ها شامل پلان، نما، پرسپکتیو و ایدئو گرام ( حداکثر بر روی دو شیت 50*70 به صورت افقی، فرمت JPG و dpi 300 )
3- جزئیات اجرایی و معرفی مصالح و رنگ به کار رفته جهت ساخت در ابعاد واقعی و در صورت لزوم، ارائه نحوه نورپردازی ( ارسال در فایل Word )
4- ارائه تمامی نقشه ها در قالب فایل اتوکد و یا به صورت دستی در قالب JPG با کیفیت بالا 
5- ارائه طرح به صورت سه بعدی در یکی از نرم افزار های 3D MAX، SketchUp و Revit 
6- ارائه ماکت حجمی از طرح ( پس از تایید نهایی طرح توسط داوران و اعلام منتخبین توسط دبیرخانه، منتخبین تا تاریخ 29 آبان ماه جهت ساخت ماکت نهایی فرصت دارند. )

صادقیه تصریح کرد: نحوه ارائه طرح های دو بعدی شامل نقاشی دیواری، حجم های دو بعدی و... نیز به شرح زیر است: 
1- دریافت فرم ثبت نام از سایت www.negaheashourai.ir  یا کانال تلگرامی https://t.me/Negaheashourai و ارسال فرم تکمیل شده به ایمیل دبیرخانه negaheashourai@Gmail.com
2- ارائه طرح ها شامل نما و ایدئو گرام (بر روی یک شیت 50*70 به صورت افقی، فرمت JPG و dpi 300 ) " اختیاری"
3- جزئیات اجرایی و معرفی مصالح و رنگ به کار رفته جهت ساخت در ابعاد واقعی و در صورت لزوم، ارائه نحوه نورپردازی ( ارسال در فایل Word )
4- ارائه تصاویر از چند زاویه مناسب ( حداقل 3 عکس )

دبیر بخش المان سوگواره بین‌المللی نگاه عاشورایی  گفت: هنرمندان باید به این نکات توجه داشته باشند که: اولا در شیت ها به هیچ عنوان نام، لوگو یا عکس شخصی قرار نگیرد. تنها ضروری است که کد ملی شرکت کننده درج گردد؛ ثانیا مدارک فوق بایستی به آدرس ایمیل دبیرخانه و یا به آدرس پستی ارسال گردد و در نهایت کلیه مدارک خواسته شده در صورت ارسال پستی بایستی بر روی یک حلقه لوح فشرده نیز ذخیره و ارائه گردد. 

وی معیارهای داوری این سوگواره را نیز به شرح زیر برشمرد: 
1- خلاقیت و نوآوری در طراحی با توجه به ویژگی های خاص پروژه و همخوانی المان با موضوع مربوطه
2- مواجهه خلاقانه با ویژگی های خاص پروژه 
3- نحوه مواجهه با معیار های طراحی ایرانی اسلامی در طرح المان
4- رعایت ضوابط و معیار های طراحی شهری
5- قابلیت اجرایی پروژه
6- کپی نبودن و منحصر به فرد بودن طرح ارائه شده

صادقیه اظهار کرد: هیئت داوران این سوگواره عبارتند از: آقای دکتر علیرضا شیخی ( استاد¬یار دانشکده هنر های کاربردی دانشگاه هنر تهران )، آقای مهندس ایمان میرشجاعیان حسینی ( دانشجوی دکتری و مدرس دانشگاه های مشهد ) و آقای امیر اقبال حیدپور ( هیات علمی موسسه آموزش عالی فردوس ).

دبیر بخش المان سوگواره بین‌المللی نگاه عاشورایی افزود: دبیرخانه این سوگواره در  مشهد، بلوار شهید کلاهدوز، شهید کلاهدوز 30، موسسه آموزش عالی فردوس قرار دارد و  کد پستی آن: 9184915378، همچنین ایمیل سوگواره negaheashourai@Gmail.com و آدرس سایت آن  www.negaheashourai.ir است. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: