• پنجشنبه ۲۰ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 967-12490-5
  • خبرنگار : 15087
  • منبع خبر : ----

رئیس شبکه دامپزشکی عنوان کرد

صدور بیش از 300 هزار تن خوراک و مکمل طیور تولیدی در قوچان

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان قوچان از صدور بیش از 300 هزار تن خوراک و مکمل طیور تولیدی شهرستان قوچان به افغانستان و عراق خبر داد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علیرضا قدرتی امروز 20 مهرماه در جمع خبرنگاران با اشاره به صدور 311 هزار و 920 کیلوگرم خوراک و مکمل طیور تولیدی شهرستان قوچان در شش ماهه نخست سال جاری به کشورهای افغانستان و عراق از طریق مرزهای مهران و دوغارون، عنوان کرد: طی این مدت 64 محموله جوجه یک روزه گوشتی به میزان یک میلیون و 354 هزار و 700 قطعه جوجه تولید استان‌های مازندران و گلستان و 11 محموله گاو و گوساله شامل 119 رأس و یک محموله ماهی خوراکی منجمد به وزن 7200 کیلوگرم از مرز باجگیران صادر شده است.

وی با اشاره به فعالیت‌های شبکه دامپزشکی شهرستان قوچان در حوزه واکسیناسیون، عنوان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بالغ بر یک میلیون و 304 هزار و 826 نوبت انواع واکسیناسیون به صورت رایگان انجام شده است که شامل واکسیناسیون شاربن، گوسفند و گاور و تک سمی، آبله گوسفند و بز، بروسلوز دام سبک و دام سنگین، تب برفکی دام سبک و دام سنگین، هاری، واکسن طاعون نشخوار کنندگان کوچک بوده است.

رئیس شبکه دامپزشکی قوچان با بیان اینکه شبکه دامپزشکی شهرستان قوچان در بحث پیش‌بینی عملکرد به پیش‌بینی لازم رسیده است، تصریح کرد: در همین راستا بالغ بر 20 هزار و 909 رأس دام سبک و سنگین طی مراقبت‌های فعال در روستاها شناسایی و ارزشیابی بالینی شده است.

وی با اشاره به تشکیل سازمان دامپزشکی کشور در سال 1250 گفت: اساس تشکیل این سازمان با هدف حفظ و حراست از سرمایه دامی، کنترل، مبارزه و ریشه کنی بیماری‌های دام و طیور و آبزیان و زنبور عسل، تأمین بخشی از بهداشت عمومی جامعه بوده است و امروز این گستره شامل مبارزه با بیماری‌های دامی، حوزه قرنطینه، بررسی بیماری‌های دام و طیور و آبزیان و زنبور عسل، نظارت بر بهداشت فراورده‌های خام دامی، صدور پروانه، تشخیص و درمان، آزمایشگاه و فعالیت‌های پاراکلینیکی است.

قدرتی با اشاره به تاکید دامپزشکی در خصوص واکسیناسیون  دام‌های سبک برای بیماری‌های ابله و شاربن تصریح کرد: شهرستان قوچان جزء کانون‌های آبله استان محسوب می‌شود و بر همین اساس واکسیناسیون شاربن و ابله گوسفند و بزبه صورت همزمان انجام می‌شود و این واکسیناسیون در کانون‌های آلوده هر شش ماه و در مناطق غیر آلوده سالیانه یک بار اجرا می‌شود.

وی افزود: عامل بیماری شاربن در خاک است و می‌تواند به عنوان بیوتروریسم مورد استفاده قرار گیرد و با توجه به اینکه این بیماری بین انسان و دام مشترک است در صوت عدم کنترل، تلفات و ضایعات فراوانی به وجود می‌آورد که با اقدامات در این شهرستان مورد مثبتی از بیماری مشاهده نشده است.

رئیس شبکه دامپزشکی قوچان جمعیت دام سبک شهرستان قوچان را 440 هزار رأس برشمرد و یاد‌آور شد: جمعیت دام ساکن  در فصولی که عشایر هستند و فصل زایش و برینگی هست تا 600 هزار رأس افزایش پیدا می‌کند و پس از آن به مرور و با فروش دام جمعیت دام سبک شهرستان به میزان قبلی باز می‌گردد.

وی در ادامه از وجود 12 هزار رأس دام سنگین در شهرستان خبر داد و افزود: ظرفیت تولید شیر در شهرستان قوچان 165 تن به صورت روزانه است که بالغ بر 90 درصد در خود شهرستان مصرف می‌شود و به مصرف کارخانجات فراورده‌های لبنی می‌رسد.

قدرتی در ادامه از تشکیل هشت مورد پرونده تخلف شیر خبر داد و افزود: از این میان هفت مورد به دستگاه قضایی معرفی و یک مورد هم به تعزیرات حکومتی ارجاع شد و همچنین حدود پنج تن شیر به دلیل استفاده از افزودنی‌های غیر مجاز نظیر آب اکسیژنه و... معدوم سازی شد.

وی از کشتار 1463 راس دام سنگین به وزن 299389 کیلوگرم در شش ماهه نخست امسال در این شهرستان خبر داد و گفت: 34419 رأس دام سبک شامل گوسفند و بز به وزن 676 هزار و 593 کیلوگرم و 82 رأس شترمرغ به وزن 2348 کیلوگرم کشتار شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی قوچان در ادامه با اشاره به وجود 11 واحد پرورش آبزی و تولید سالیانه 400 تن  قزل الا سردابی در شهرستان قوچان، از ورود بالغ بر 260 هزار عدد تخم چشم زده از کشور فرانسه خبر داد و اظهارکرد: این میزان در دو واحد حد واسط که وظیفه تبدیل تخم‌های چشم زده به بچه ماهی سه گرمی را برعهده دارند توزیع می‌شود و پس از آن به واحدهای تولید آبزیان فروخته می‌شود.  

وی در ادامه با اشاره به تولید طیور در شهرستان قوچان، گفت: مجتمع سیمرغ بزرگترین مجتمع پرورش طیور در خاورمیانه محسوب می‌شود و واحد خراسان در مجتمع‌های سیمرغ کل کشور بزرگترین و تکمیل‌ترین واحد است و با داشتن مرغ مادر گوشتی، مرغ مادر تخمگذار، کارخانه جوجه کشی، واحد تخمگذار و کودخشک کنی طیور جزء تکمیل‌ترین واحدها است.

قدرتی اضافه کرد: از ابتدای سال تاکنون 82 هزار قطعه پولت(مرغ تخمگذاری که به سن تولید رسیده است) تخم گذار در شهرستان قوچان وجود داشته که در مرغداری‌های تخم‌گذار جوجه‌ریزی شده است و یک میلیون و 171 هزار و 620 عدد تخم مرغ نطفه‌دار تخم‌گذار در کارخانه جوجه‌کشی خوابانده شده و باعث تولید جوجه یک روزه تخم گذار شده است که 560 هزار تبدیل به جوجه یک روزه پرورشی می شود. همچنین یک میلیون و 724 هزار و 800 قطعه جوجه یک روزه گوشتی تولید شده است.

رئیس شبکه دامپزشکی قوچان با اشاره به وجود یک واحد مجاز تولید بوقلمون گوشتی و تولید 3000 قطعه بوقلمون گوشتی به صورت پراکنده در سطح شهرستان، گفت: در شش ماه نخست سال جاری 2150257 قطعه مرغ در کشتارگاه طیور به وزن 4 میلیون و 331 هزار و 335 کیلوگرم کشتار شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از وظایف سازمان دامپزشکی بحث نظارت و قرنطینه است، عنوان کرد: در بحث قرنطینه و امنیت زیستی از ابتدای سال تاکنون 5128 فقره مجوز در زمینه‌های آلایش غیر خوراکی، پا و پنجه مرغ، پوست دام، پولت تخم گذار، تخم مرغ خوراکی، خمیر مرغ منجمد، دام زنده، الاغ، دام زنده سبک و سنگین، شیر خام، مجوز صدور انواع گوشت، مرغ زنده جهت کشتار، ماهی خوراکی تازه، گوشت مرغ تازه، دام اهلی، ضایعات کشتارگاهی و تخم مرغ نطفه دار گوشتی، مرغ تخم گذار گوشتی، مرغ مادر و اجزاء حرام دام صادر شده است.

قدرتی با بیان اینکه تست مشمشه بر روی الاغ و اسب در شهرستان قوچان انجام می‌شود، گفت: مشمشه یکی از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است و اگر انسانی مبتلا شود منجر به مرگ وی می‌شود و درمانی ندارد و خوشبختانه در این شهرستان هیچ گزارشی تاکنون نداشته‌ایم.

رئیس شبکه دامپزشکی قوچان از انجام 86 مورد بازدید از سطح شش داروخانه، کلینیک و درمانگاه دامپزشکی و مراکز مایه کوبی از ابتدای سال تا کنون خبرداد و اظهارکرد: در پی این بازرسی2ها 5276 عدد انواع دارو، واکسن و قرص از سطح داروخانه‌ها و مراکز مایه کوبی جمع آوری شده است و با متخلفین به نسبت میزان تخلف از طریق ارجاع پرونده به تعزیرات حکومتی و هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات در دامپزشکی استان و تشکیل پرونده برخورد شده است.

وی با بیان اینکه بازارچه‌های هفتگی طیور در سطح شهرستان قوچان کانون بیماری و خطر است، تاکید کرد: در بررسی‌های انجام شده در استان‌های شمال کشور در شش ماه نخست سال حضور ویروس آنفولانزا در بازارچه‌های طیور تایید شد که با اقدامات کنترلی در واحدهای تجاری شهرستان قوچان مشکلی در زمینه انتقال این ویروس وجود ندارد.

قدرتی ادامه داد: 900 هزار قطعه طیور زنده در مجتمع تجاری سیمرغ وجود دارد که اگر اتفاقی بیفتد و ضوابط و شرایط رعایت نشود فاجعه‌ای در بحش اقتصادی و اشتغال ایجاد می‌شود و به همین دلیل سال گذشته اقدامات قرنطینه‌ای افزایش یافت و با کنترل مناسب، واحدهای صنعتی را از بلایی که ممکن بود دچار شوند و شهرستان را درگیر کنند نجات دادیم.

رئیس دامپزشکی قوچان با اشاره به تعطیلی بازارچه هفتگی پرندگان در سطح شهرستان قوچان گفت: در این زمینه مقاومت زیاد است و سنگ اندازی می‌شود اما تاکید ما عدم ورود طیور زنده از شهرستان‌ها و استان‌های دیگر است و نگرانی اصلی ورود پرندگان آبزی مثل غاز و مرغابی از استان‌های دیگر است و وقوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: