• جمعه ۲۱ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۲:۴۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-15414-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

معاون امور توان‌بخشی اداره‌کل بهزیستی خراسان رضوی عنوان کرد؛

مافیای دارو به دنبال وحشت مردم از اختلالات روانی است

معاون امور توان‌بخشی اداره‌کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: نتایج یک تحقیق نشان داده یکی از عللی که رسانه‌ها هر موضوعی را به یک مساله و اختلال روانی ربط می‌دهند، مافیای دارو است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مسعود فیروزی در همایش مدیران و فعالان حوزه درمان و توان‌بخشی بیماران اعصاب و روان که در هتل میثاق برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه جانز هاپکینز با مدیریت بخش سلامت و روان این دانشگاه تحقیقی را انجام داده و طی دو دهه تمام اطلاعاتی که رسانه‌ها در خصوص بیماران اختلال روانی منتشر می‌کردند و به صورت تخصصی تر مولتی مدیا و اخباری که در حوزه قتل‌ها پخش می شده را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که هیچ رابطه عادلانه‌ای بین اتفاقات، جنایت‌ها و قتل هایی که اتفلاق افتاده با میزان اطلاع‌رسانی رسانه‌ها وجود نداشته است. همچنین تقریبا میزان بروز خشونت توسط افراد دارای اختلال روانی قابل چشم پوشی است.

 وی ادامه داد: در این تحقیق آمده است که یکی از عواملی که رسانه‌ها را منع می‌کنند که اطلاع رسانی عادلانه داشته باشند و اینکه هر موضوعی را به یک مساله و اختلال روانی ربط بدهند، مافیای دارو است. باید همیشه نگرانی‌ و وحشت از افراد دارای اختلال روانی وجود داشته باشد تا بسیاری از کمپانی‌ها به اهداف خود برسند. خیلی روی این قضیه جای بحث و صحبت است که کارشناسان باید نظر بدهند.

معاون امور توان‌بخشی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی گفت: یکی از اساتید مشهور جامعه‌شناسی می‌گوید منشا مشکلات بیماران دارای اختلال روانی این است که خانواده از پذیرش و نگهداری بیماران در کنار خانواده حس مطلوبی ندارد. اگر بتوانیم از طریق فرهنگ‌سازی، اطلاع رسانی و... این حس را القا کنیم که آنها را خطری تهدید نمی‌کنند و بتوانیم حس نامطلوب وجود بیمار در خانواده را از بین ببریم بسیاری از مشکلات افراد دارای اختلالات روانی در جامعه حل خواهد شد.

معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی استان تصریح کرد:سالمندانی که در مراکز شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند مهمترین آرزوی خود را رفتن از مرکز و در کنار خانواده بودن عنوان می‌کنند اما بیماران روانی به هنگام ترخیص از مراکز مقاومت می‌کنند، علاقه ای به ترخیص ندادر زیرا فضای خانواده وجامعه را برای یک زندگی بدون دغدغه مناسب نمی‌دانند. 

وی افزود: یکی از خلاء‌های که در خصوص جامعه هدف بهزیستی در سطح جامعه احساس می‌کنیم عدم اطلاعات است. اطلاعات پیشگیری اطلاعات حقوقی که مطالبه نشده باقی مانده، اطلاعاتی که خانواده‌ها باید بدانند و ... از جمله مواردی هستند که باید در خصوص آنها آگاه‌سازی صورت بگیرد تا بتوانیم به توانمندسازی مددجویان برسیم .

لزوم ایجاد مشوق‌هایی برای ترخیص معلولان از مراکز بهزیستی 

در بخش دیگری از این مراسم، حمیدرضا پوریوسف، مدیر کل بهزیستی استان  اظهار کرد: در عین اینکه خوشحالیم که از سال 80 بیماران روانی مزمن به بهزیستی واگذار شده و امکانات جدیدی در بهزیستی اضافه شده است اما چالش‌هایی وجود دارد که بغرنج است. 

وی ادامه داد: توانبخشی باید معطوف به خانواده باشد. یکی از اولویت‌های بهزیستی توان‌بخشی مبتنی بر خانواده است.در مراکز بهزیستی هم باید این نگرش وجود باشد. اگر بیمار از خانواده محروم شود ظلم مضاعف است. 

مدیر کل بهزیستی استان با اشاره به شعار سال جاری روز جهانی بهداشت روان که بهداشت روان در محیط کار نام گذاری شده است، عنوان کرد: یکی از مسائل توان‌بخشی روان، بار مراقبتی است که بر خانواده و مراقب بیشتر وارد می‌شود. هر اندازه فشار از مراقب و خانواده برداشته شود به بهبود خانواده و بیمار کمک می‌کند. بیان هیجانات منفی از سوی خانواده و بیمار به بیمار یکی از دلایل عود بیماری است.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: