• جمعه ۲۱ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۳:۰۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-15614-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

معاون دانشگاه علوم پزشکی:
بالاترین کودک‌آزاری همین سیستم آموزشی مرسوم است

معاون دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد گفت: بسیاری از اوقات صحبت از کودک‌آزاری جسمی و عاطفی می‌شود، ولی به اعتقاد من، بالاترین کودک‌آزاری در همین سیستم آموزشی و شیوه‌های تربیتی ما نهفته است.

به گزارش ایسنا- منطقه‌ خراسان، غلام‌حسین خدایی در نشستی که در حمایت از حقوق کودکان برگزار شد، اظهار کرد: در بسیاری از کشورهایی که دینی نیستند، افراد برای تشکیل خانواده حداقل باید بین 10-40 ساعت در کلاس‌های آموزش خانواده، آموزش ببینند. این درحالی است که در کشور ما برای گواهینامه‌گرفتن قوانین سختی درنظر گرفته شده، اما برای ازدواج قوانینی ویژه‌ای وجود ندارد. درنتیجه بیشتر طلاق‌ها در همان 5 سال نخستین اتفاق می‌افتد. گفته می‌شود که در کشور ما هر 19 ثانیه یک طلاق در حال وقوع است.

وی افزود: آمار زیاد طلاق‌ها به این دلیل است که در دوران کودکی، کودکان را محدود کردیم و بیان می‌کنیم که  اگر کودکان آموزش‌های تربیت جنسی را فرابگیرند، منحرف می‌شوند، اما اگر با اینترنت و فضاهای مجازی آشنا شوند، عملی بدون شبهه و صحیح محسوب می‌شود.

معاون دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: نخستین چیزی که ما باید به آن توجه کنیم این است که خود را به‌عنوان یک کودک ببینیم. اکنون شاید یکی از ستم‌هایی که به کودکان کشور ما می‌شود، از همین سیستم و شیوه‌های آموزشی ماست. بسیاری از اوقات صحبت از کودک‌آزاری جسمی و عاطفی می‌شود، ولی به اعتقاد من، بالاترین کودک‌آزاری در سیستم آموزشی نهفته است. سیستم آموزشی ما کاملاً تبدیل به ابزاری برای کسب دانش، مدرک و شغل شده است و نه برای فراگیری زندگی و کمال.

خدایی با طرح این مطلب که «پرسش این‌جاست که حقوق  کودک چیست؟» تصریح کرد: نخستین حقوق کودک تفریح و بازی است که در حقوق شهروندی ذکر نشده است. دستورات دینی ما مبتنی‌بر این است که کودک باید در 7 سال نخستین زندگی خود، سروری کند. این درحالی است که می‌بینیم در همه‌ خانواده‌ها و حتی محافل مذهبی ما این حقوق پایمال می‌شود؛ گفته می‌شود بچه‌ها را در محافل مذهبی یا مهمانی‌ها نبریم برای اینکه شلوغ‌کاری می‌کنند. این رویه غلط است.

وی ادامه داد: نیاز دوم آن‌ها تغذیه است. در جامعه‌ ما یا کودکان از پرخوری دچار سوءتغذیه و ستم هستند، یا از کم‌خوری. امروز 40-50 درصد کودکان ما چاق هستند و اضافه‌وزن دارند و این بزرگترها هستند که حقوق آن‌ها را رعایت نمی‌کنند. مسئله‌ بعدی محبت است. بشر امروز دچار سوءتغذیه‌ محبت است و این مورد در بسیاری از خانواده‌ها وجود دارد. اتفاقاً کسانی که مسئول هستند و قوانین را می‌نویسند، به این دلیل که زمان کمی برای گذراندن با کودک خود دارند، کودکان آن‌ها بیشتر در فقر محبتند.

معاون دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد افزود: نکته‌ مورد توجه دیگر آموزش است. آموزش در کشور ما متناسب با نیازهای کودکان ما نیست. در دوران ابتدایی کودکان دچار جریانی می‌شوند که به نام پیشرفت دانش، فرصت بازی کردن و کودکی‌کردن را از آن‌ها می‌گیرد. پرسشی که در این‌جا پیش می‌آید این است که برخورداری کودکان از آموزش در حقوق شهروندی، متناسب با نیازهای واقعی آنان است یا خیر.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: