• جمعه ۲۱ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-11087-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

معاون آموزشی مجمع مدیران عالی حکمت اسلامی تاکید کرد

لزوم بازنگری در آموزش‌های فلسفی

معاون آموزشی مجمع مدیران عالی حکمت اسلامی بر لزوم بازنگری در آموزش‌های فلسفی در حوزه فلسفه اسلامی تاکید کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان حجت الاسلام پارسانیا صبح امروز در اولین اجلاس مدیران عالی مجمع عالی حکمت اسلامی در مجتمع ولایت اظهار کرد: نقطه قوت آموزش های ما در این است که سنت متن خوانی در آن وجود دارد. البته کاستی هایی وجود دارد ولی نباید از این نقطه قوت چشم پوشی کنیم. متن خوانی و آشنایی با متون کلاسیک ما اصلی ترین بخش کار ماست. تعدادی از طلاب و فضلایی که مستقر در متن باشند را نیاز داریم. 

وی ادامه داد: نکته دیگر این است که تدوین تاریخی متون ما ناظر به مسایل زمان بوده است. به عنوان نمونه حکمت مشا فصل بندی متاثر از فصل بندی متکلمان همان دوره دارد. بسط حکمت متعالیه نیز با اسفار نبود بلکه با تعلیقات شفا این اتفاق افتاد. در دنیای امروز نیاز به گفت و گو در حکمت خود داریم تا آموزش ها ناظر به زمان خود باشد. در حال حاضر طرف مقابل ما فلسفه یونان فقط نیست. 

پارسانیا خاطرنشان کرد: نقطه قوت آموزش ما مباحث الهیات است ولی در مواجهه با فلسفه مدرن این امر دیده نمی شود. مساله دیگری که باید در حوزه آموزشی محور باشد این است که باید متون آوزشی مجمع رصد شود. این مساله خصوصا در حوزه متون آموزشی عمومی باید مد نظر قرار گیرد. البته این مساله مشکلاتی نیز دارد و به شدت با آن مقاومت می شود. 

معاون آموزشی مجمع مدیران عالی حکمت اسلامی با بیان اینکه باید از این مساله حمایت کرد چون در غیر این صورت این نبود نظارت به عدم موفقیت ما می‌انجامد، گفت: مساله مهم دیگر در حوزه آموزش تدوین رساله های سطح 4 ناظر به مسایل زمان است. نکته مهم دیگر هم این است که باید متون موجودی که تدریس می‌شود، اساتید آن بخش‌هایی که می‌تواند مساله مهمی باشد را شناسایی کرده و به طلاب معرفی کنند.

وی تصریح کرد: اگر این تجربیات جمع آوری شود و به اساتید دیگر نیز انتقال یابد، کار بزرگی صورت خواهد گرفت.

پارسانیا با اشاره به اینکه آموزش باید ناظر به چه مسایلی باشد، عنوان کرد: یکی از آفت‌ها و آسیب های محیط های علمی ما تغییر مفاهیم و لغات است. در جامعه ما گفت و گوی بین سنت تاریخی ما گرفتار مشکل شده است. اصلا جامعه علمی ما توجهی به پربار بودن و مهم بودن این مفاهیم ندارد. این مسایل از همان نظام آموزش عمومی ما آغاز می شود. مساله جدی دیگر در فلسفه‌های جدید سطحی شدن معرفت است. 

وی تاکید کرد: جا به جایی حوزه های معرفتی در فلسفه یکی از مسایل ماست. جا به جا شدن تقدم علم و معرفت و مساله مقولات که مباحث ساده ای است، در دنیای امروز مورد توجه نیست.

پارسانیا اضافه کرد: باید به نقاط قوت و ضعف فلسفه خود توجه کنیم. نقطه قوت ما حفظ حریم حقیقت و نقطه قوت فلسفه مدرن نگاه تاریخی به علم است که این امر را ما به درستی در اختیار نداریم. باید به این مسایل ورود کرد چون این مباحث هرگز مباحث علوم خاص نیست. 

معاون آموزشی مجمع مدیران عالی حکمت اسلامی اظهار کرد: آموزش و گفت و گوهای بین المللی در سطح جهان اسلام و فراتر از آن را باید پیگیری کرد. در حال حاضر حدود 5 جریان که دغدغه‌های جدید دارند، فعال هستند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: