• جمعه ۲۱ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 967-11287-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

وزیر فرهنگ:

گفت‌وگوی فرهنگی شعاری جدی در برنامه وزارت فرهنگ است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: شعار وزارتخانه و برنامه ما در مجلس نیز همین گفت و گوی فرهنگی، حقوق فرهنگی و هویت فرهنگی بوده است. هدف ما نیز تعالی و صیانت از هویت اسلامی است. گفت و گو یکی از شعارهای محوری ماست که می تواند نقطه اصلی تعامل ما با فلسفه اسلامی باشد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان سید عباس صالحی صبح امروز در اولین اجلاس مدیران عالی مجمع عالی حکمت اسلامی در مجتمع ولایت با اشاره به مناسبات فلسفه اسلامی با حوزه فرهنگ و هنر اظهار کرد: امتداد حیات اجتماعی فلسفه و حکمت اسلامی باید وجود داشته باشد که یکی از این حوزه هایی که به این امتداد می‌تواند کمک کند، همین حوزه فرهنگ و هنر است. این باید در قالب یک طرح واره تعریف شود و در مناسبات وزارتخانه و مجمع عالی حکمت قرار گیرد.

وی ادامه داد: در چند حوزه مناسبات فلسفه و حکمت اسلامی با فرهنگ و هنر ارتباط و نقطه تلاقی وجود دارد که سودمند است. محور نخست گفت و گوی اصحاب فلسفه و حکمت با اصحاب فرهنگ و هنر است. گفت و گوی فرهنگی یک شعار جدی در برنامه وزارتخانه است. این گفت و گوی فرهنگی یک مساله مهم است و گفت وگوی اصحاب فرهنگ و هنر و فلسفه و حکمت هر دو نیازمند این تعامل هستند. این تعامل می تواند به امتداد فلسفه و حکمت اسلامی نیز کمک کند.

صالحی خاطرنشان کرد: این گفت و گو در بعد داخلی ابعادی دارد که بعد اول آن فلسفه و فرهنگ است. در این بعد فسلفه فرهنگ و فسلفه تمدن و تاریخ و نیز ادبیات و در هر کدام از این شاخه ها فلسفه‌های دیگری نیز مطرح است. در هر یک از این حوزه ها مباحث پر دامنه ای برای گفت و گوی دو طرف وجود دارد. به عنوان نمونه گفت و گوی اصحاب فلسفه با رمان نویسان یا شناخت آن بخش هایی که سبقه فلسفی دارد، می تواند نکته قابل توجهی برای دو طرف باشد. این امر در شعر شاعرانی که علقه‌های فلسفی و حکمی دارند، می تواند به مضامین آنان کمک کرده و آن را جدی‌‌تر کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه این یک حوزه وسیع گفت و گو بین فلسفه و فرهنگ است، گفت: محور دوم گفت و گوی فسلفه و هنر است. این حوزه هم در حوزه فلسفه هنر و فسلفه و هنر و هم با شاخه های مختلف سینما در ارتباط است. این حوزه نیز بسیار گسترده است. به عنوان نمونه در حوزه تئاتر بیش از 60 مرکز آموزش رسمی تئاتر در شور وجود دارد که این حوزه دامنه وسیعی برای ارایه تئاترهای فلسفی دارد.

وی تصریح کرد: نسل قابل توجهی از جوانان به این هنر گرایش دارند و با این تئاترهای فلسفی درگیرند که این گفت و گوی اصحاب فلسفه و اصحاب تئاتر می تواند بسیار بر این هنر اثر گذارد. امروز شاخه‌های میان رشته ای در هنر ایجاد شده است که بسیار گسترده است. حوزه بازی ها نیز امری بسیار فسلفی است. 

صالحی با اشاره به گفت و گوی اصحاب فلسفه با اصحاب رسانه در حوزه فلسفه رسانه و فلسفه و رسانه عنوان کرد: این امر در فضای مجازی نیز بسیار مهم است. امروز فلسفه فضای مجازی و فلسفه و فضای مجازی نیز دامنه متنوعی دارد و این گفت و گو بین اصحاب این دو بخش می تواند به تعامل طرفین کمک کننده باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: حوزه دیگر گفت و گو، گفت و گوی اصحاب فلسفه و حکمت اسلامی با اصحاب فعال در حوزه کودک و نوجوان است. بخش عمده ای از اتفاقات فرهنگی ما در ای همین حوزه رخ می دهد. سرخط های بنیان معرفتی در این دوره می ماند. اصحاب فلسفه با اصحاب فعال در حوزه کودک و نوجوان نیز دامنه وسیعی دارد.  

وی اضافه کرد: این ارتباط در حوزه های فیلم، شعر، نمایش، کتاب کودک و نوجوان و... بسیار وسعت دارد. امروز در کشور ما مسیر فلسفه برای کودک و نوجوان در حال شکل گیری است اما نه از منظر حکمت اسلامی. هنوز ارتباط خوبی بین اصحاب فلسفه و حکمت اسلامی با فعالان حوزه کودک و نوجوان وجود ندارد. این امر نیازمند گفت و گو است.

صالحی در خصوص گفت و گوی اصحاب حکمت و فلسفه اسلامی با اصحاب فرهنگ اظهار کرد: این یک فرصت است. شعار وزارتخانه و برنامه ما در مجلس نیز همین گفت و گوی فرهنگی، حقوق فرهنگی و هویت فرهنگی بوده است. هدف ما نیز تعالی و صیانت از هویت اسلامی است. گفت و گو یکی از شعارهای محوری ماست که می تواند نقطه اصلی تعامل ما با فلسفه می‌تواند باشد. مجمع عالی حکمت اسلامی نیز می تواند پایگاهی برای راه اندازی این اتاق گفت وگو باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یاد آور شد: بخش دوم گفت و گوی اصحاب فلسفه با جهان است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اعتبار سازمان و موقعیت‌های جایگاهی، ارتباطاتی دارد که می تواند بستری برای ایجاد فضای گفت و گوی بین اصحاب فلسفه با جهان را فراهم کند. این فرصت هم در حوزه جهان اسلام، جهان غرب و هم جهان شرق وجود دارد. همچنین در حوزه گفت و گوی ادیان و مذاهب نیز این فرصت وجود دارد که با سبقه فلسفی این گفت و گوها ایجاد شود.

وی با بیان اینکه باید گفت وگوی خود با جهان را جدی تر بگیریم، افزود: شاخه دیگری که مجمع و جریان حکمت اسلامی می تواند در این حوزه به ما کمک کند، مساله فلسفه و حکمت اسلامی و هویت است. ما در خطر تهاجم و خطر و شکاف های هویتی هستیم. اینکه فلسفه و حکمت اسلامی برای بقای هویت ایرانی و اسلامی ما می تواند کمک کند، امری مهم است. این مساله هم در حوزه نظریه پردازی و هم برای الگوسازی سبک زندگی از ظرفیت برخوردار است.

صالحی خاطرنشان کرد: ما دغدغه هویت داریم و می توانیم از همین حوزه حکمت اسلامی به عنوان یک منبع امیدوار باشیم که بتوانیم به این هویت بپردازیم. یکی از اهداف سه گانه این دوره وزارت نیز همین مساله هویت بوده است. مساله هویت برای ما جدی است. اگر بخواهیم این را دنبال کنیم، کمک فلسفه و حکمت اسلامی به شدت مورد نیاز است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه محور چهارم این گفت و گوها فلسفه و حقوق فرهنگی است، گفت: فلسفه حقوق فرهنگی مساله مهمی بوده و شاخه فسلفه حقوق فرهنگی ما با ریشه در فسلفه و حکمت اسلامی می تواند شکل گیرد. در کنار این امر، در هر یک از شاخه‌های حقوق فرهنگی فلسفه نگاهی برای خود دارد. فلسفه اسلامی ما با این حقوق چه نسبتی را برقرار می کند. در حقوق شریعت مبنایی جدی است ولی باید دید فسلفه اسلامی در این حوزه چه تعلیماتی از حوزه فلسفه اسلامی دارد؟ 

وی تصریح کرد: فسلفه و فرهنگ عمومی نیز امر مهمی است. این یعنی مردم در خیابان. فلسفه با این ها چه نسبتی دارد؟ ما در حوزه اخلاق عمومی صدها مساله و عنوان داریم که فلسفه با این ها ارتباط برقرار می کند. آنچه که می‌تواند برای اخلاق بنیان ساز باشد، همین نگاه معرفتی ما به اخلاق عمومی است. فلسفه و حقوق عمومی و مناسبات آن نیز امری مهم است. 

صالحی با تاکید بر لزوم برخی بازآفرینی ها در میراث فلسفلی اسلامی عنوان کرد: ما می توانیم در همان سنت خود این حرف ها را بازخوانی برای دوره مدرن کنیم. آسیب‌های اجتماعی جامعه ما گسترده است که بخشی از این امر به حوزه فلسفه بازمی‌گردد.

وی تاکید کرد: به نظر می رسد این حوزه های اخلاق، حقوق عمومی و آسیب های اجتماعی سه حوزه ای است که فلسفه باید به آن بیاندیشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: فلسفه و فرهنگ دینی محور دیگری است که اهمیت دارد. فلسفه در حقیقت حکمت متدینانه است. هر چقدر تدین بیشتر باشد، فلسفه عمیق تر است. فلسفه اسلامی با تدین همراه است. طبعا باید از فرهنگ دینی هم پاسداری کند. اگر فرهنگ دینی مورد تهاجم و لغزش و تزلزل هایی است، باید این گفت و گو را فراهم کرد. کاری که علامه طباطبایی کرد همین بود که فسلفه را در خدمت دین گرفت.

صالحی اظهار کرد: ایشان ایستاد تا فلسفه متدینانه سهم خود را در جامعه اسلامی ایفا کند. امروز هم ما به صدها علامه طباطبایی نیازمندیم. در این حوزه هم در بخش باورها و هم ارزش های دینی فسلفه می تواند مصونیت سازی کند. 

وی یاد آور شد: این ها شاخه هایی از ارتباط بین حوزه فسلفه و حکمت اسلامی با فرهنگ است. آن نگاهی که مقام معظم رهبری به مجمع عالی حکمت اسلامی دارند به عنوان باشگاه عقلی کشور، مساله مهمی است. عملا بخش های مهمی از مجموعه های اندیشه ای کشور با این فضا ارتباط دارند. برای شکل گیری این مناسبات بین فلسفه اسلامی با فرهنگ می‌تواند طرح‌واره‌ای تدوین کرد و در گام دوم هم می‌توان کارگروهی اجرایی برای این منظور راه اندازی نمود. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه باید استعداد ملی خود را در حوزه فلسفه اسلامی به مدد گیریم، افزود: باید باب ارتباط را بیشتر کنیم.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: