• جمعه ۵ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-2284-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

دردِ دل مدیران استان با نوبخت

تعدادی از مدیران و روسای سازمان های استان در دیدار با رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به بیان دغدغه ها و مسایل حاد استان پرداختند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان رضا جمشیدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی، امشب در شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان رضوی اظهار کرد: امسال برای نخستین مرتبه سهم اعتبارات عمرانی استان ها نسبت به دوران های گذشته افزایش پیدا کرده است. همچنین مجموع اعتبارات جاری و عمرانی استان ما 42 درصد رشد داشته که عمدتا این افزایش در بخش اعتبارات استانی بوده است. تخصیص اعتبارات هزینه ای ما در 7 ماهه امسال 50 درصد بوده و در تخصیص اعتبارات عمرانی نیز وضعیت بهتری داشته ایم به طوری که میانگین تخصیص اعتبارت عمرانی استان 38 درصد بوده است.

وی ادامه داد: در تخصیص هایی که به استان ما ارایه شده 24 میلیارد از 54 میلیارد تومان کمک های فنی و اعتباری برای پرداخت یارانه سود تسهیلات در نظر گرفته شده است. 

جمشیدی خاطرنشان کرد: در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز 50 جلسه در سال 95 برگزار کرده ایم. بسته های پنجگانه رونق تولید و اشتغال در استان ابلاغ شده و مجموعا 192 پروتکل در جلسات اقتصاد مقاومتی مصوب شده است. در حوزه صنعت پروژه های خوبی در استان در حال انجام است. یکی از تکالیف ما در سال گذشته واگذاری پروژه های عمرانی به بخش غیردولتی بود که بر این اساس باید در استان بیش از 500 پروژه واگذار می شد که ما توانسته ایم بیش از 300 پروژه را واگذار کنیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی با بیان اینکه سهم استان برای سال 96، 145 پروژه برای واگذاری است، گفت: ما 246 پروژه را تاکنون واگذار کرده ایم. علی رغم اینکه نرخ مشارکت اقتصادی در استان افزایش داشته ولی با اقدامات صورت گرفته سال 95 حدود 120 هزار نفر به شاغلان استان ما اضافه شد که 17 درصد از تحقق اشتغال کشور را شامل می شود. امسال نیز تاکنون 150 هزار نفر به تعداد شاغلان استان اضافه شده است. 

وی تصریح کرد: نرخ تورم استان معمولا از کشور پایین تر بوده ولی در نقاط روستایی تا حد محدودی نرخ تورم کمی از کشور بالاتر است.

طی چند سال حدود 1000 میلیون یورو ماشین آلات به استان وارد شده است

در ادامه این جلسه راضیه علیرضایی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، اضافه کرد: در حوزه صنعت و معدن استان روند تغییرات ارزش افزوده از سال 83 تاکنون و تا انتهای برنامه ششم باید به رقم 8600 میلیارد تومان برسد. برای دست یابی به این امر به کمک هایی احتیاج داریم. آنچه که در محیط کسب و کار استان وجود دارد در 6 ماهه نخست سال 95 رتبه 12 را برای استان رقم زد و امسال نیز استان ما توانست به سه استان برتر کشور برسد.

وی با اشاره به اینکه این تغییر رتبه به تامین مالی بازمی گردد، گفت: چند شاخص دیگر نیز در این حوزه اهمیت دارد. در حوزه صدور و سرمایه گذاری در پروانه های بهره برداری نیز رتبه اول کشور را در اختیار داریم. 44 درصد پروانه های بهره برداری ما ایجادی است.همچنین طی این چند سال حدود 1000 میلیون یورو ماشین آلات به استان وارد شده است.

علیرضایی تاکید کرد: در رشد تولید و آمار آن افزایش هایی را داشته ایم. همچنین در 6 ماهه نخست امسال در مصرف گاز صنعتی سهم ما به 21 درصد رسیده و در برق نیز 24.4 درصد رشد مصرف داشته ایم. برای نخستین مرتبه در سال 96 ما تا 12.5 میلیون تن گندله در استان تولید خواهیم داشت.  

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه رونق تولید اظهار کرد: سهم ما در کشور 4.8 درصد برای 572 واحد تعیین شده بود که این رقم به 1874 واحد رسیده و از نظر مبلغ به پرداخت 1237 میلیارد تومان تسهیلات رسیده ایم. 38 درصد از تسهیلات پرداخت شده ما به افزایش اشتغال رسیده است. 57 درصد تسهیلات ما نیز صرف تثبیت اشتغال شده و در سال 95، 29 درصد بنگاه ها به افزایش تولید رسیده اند؛ 57 درصد به تثبیت تولید دست یافته اند و 14 درصد واحدها نیز نتوانسته اند به افزایش تولید برسند.

وی عنوان کرد: برای سال 96 ما دو برنامه نوسازی و سرمایه در گردش داریم. از مجموع آنچه به استان از محل کمک های فنی اعتباری اختصاص یافته، 48 درصد مربوط به بخش صنعت بوده است. ما در مجموع به 167 میلیارد تومان کمک های فنی اعتباری برای تثبیت بخش صنعت نیازمندیم.

استان برای خرید گندم، انتقال آب با لوله و ترمیم قنوات نیازمند اعتبارات لازم است

پس از وی مجتبی مزروعی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی، ادامه داد: در گذشته مهاجرت از روستا به شهر در استان ما بیش از دو برابر میانگین کشور بوده است. با این حال در شهرستان هایی که الگوی کشت با بخش کشاورزی مطابقت داشته، کمترین میزان مهاجرت و بیکاری وجود داشته است. سهم اشتغال ما از بخش 23.4 و سهم ارزش افزوده ما 15.7 درصد است. بیش از 5300 تن از محصولات ما فرآوری می شود و صادرات ما نیز 350 میلیون دلار در سال است.

وی خاطرنشان کرد: مهم ترین فعالیت های دولت در این دوره فعالیت های آب و خاک بوده است. در سال های 92 و 93، 14 هزار و 600 هکتار آبیاری تحت فشار انجام داده ایم. در سال 96 این میزان به 35 هزار هکتار آبیاری تحت فشار رسیده است. همچنین با دستگاه های مختلف هماهنگی خوبی برای کاهش مصرف آب داشته ایم. در سال 95، 346 میلیون متر مکعب کاهش مصرف از چاه های عمیق را داشته ایم که برنامه ریزی کرده ایم امسال نیز همین میزان کاهش مصرف داشته باشیم.

مزروعی با بیان اینکه عمده توجه ما توسعه مکانیزاسیون برای کاهش مصرف آب بوده است، گفت: امسال 87 میلیارد تومان برای توسعه مکانیزاسیون به استان اختصاص داشته و بیش از 3300 دستگاه کمباین و تراکتور به استان وارد شده است و سطح مکانیزاسیون از 30 درصد مزارع به بالای 50 درصد مزارع رسیده است. علی رغم کاهش سطح زیرکشت تولید در واحد سطح در استان بسیار خوب بوده است. همچنین ما به 293 هکتار سطح تولید گلخانه ای در سال جاری رسیده ایم. امسال یارانه ای نیز برای 100 هکتار دیگر تولید گلخانه ای در استان در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: اشتغال این بخش از بیش از 8000 نفر به بیش از 13 هزار نفر رسیده است. 7.8 درصد منابع استانی در اختیار ما قرار می گیرد و از این جهت کمبود منابع برای توسعه صنایع و گلخانه ها داریم. درخواست ما این است که برای خرید گندم، انتقال آب با لوله و ترمیم قنوات اعتبارات لازم به استان تخصیص یابد. سال گذشته به دلیل بروز سرما بخشی از اشتغال بخش را از دست دادیم و درخواست داریم در این خصوص نیز اعتباراتی به استان تخصیص یابد.

انتقال آب به مشهد در اولویت برنامه های دولت قرار گیرد

پس از وی مهدی جعفری، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی، اضافه کرد: شرایط استان در حوزه آب مهم بوده و امنیت شرق کشور به مساله آب وابسته است. عامل محدودکننده توسعه استان نیز همین مساله آب است. 34 محدوده از 37 محدوده مطالعاتی استان با کمبود مواجه است و 15 محدوده نیز شرایط بحرانی دارد. 74 درصد اقلیم استان خشک و 23 درصد آن نیمه خشک است. 

وی با اشاره به تهدیدات غالب در حوزه آب استان گفت: با ایجاد سد سلما در افغانستان، سد دوستی کاهش حجم چشمگیری داشته و حجم آن به 300 میلیون متر مکعب رسیده است. گسترش خشکسالی باعث شده رونق اقتصادی در شرق کشور کمتر شود و در شهر مشهد نیز خطر جیره بندی وجود دارد. ما خواستار این هستیم که موضوع انتقال آب در اولویت برنامه ها قرار گیرد. 

جعفری تاکید کرد: مطالعات اولیه طرح انتقال آب از دریای عمان به مشهد آغاز شده که قرار است در ساحل بندر کنارک و چابهار نقطه ای تعیین بشود و آب در سه مرحله به استان برسد. پیش بینی این است در فاز اول 70 میلیون متر مکعب برای هر کدام از استان های سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی و 110 میلیون متر مکعب برای خراسان رضوی آب منتقل شود. تامین آب مشهد از هزار مسجد نیز مطرح است که تقاضای ردیف اجرایی برای آن داریم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی اظهار کرد: همچنین خواستار ردیف اعتباری مستقل برای مطالعات این پروژه هستیم. انتقال آب سد دوستی در هر لیتر برای ما 3400 تومان تمام می شود که برای مشهد به قیمت 400 تومان به مردم می رسد. 

233 پروژه نیمه تمام زیارت نیازمند اعتبار

پس از وی واحدی، معاون هماهنگی امور زائران استاندار خراسان رضوی، با اشاره به اهمیت مساله زیارت برای استان عنوان کرد: در حوزه زیارت مساله اصلی ما زیارت، سپس سیاحت و آخرین مساله سلامت است. در سال 95، 120 پروژه در این حوزه انجام شده و 300 پروژه اقتصاد مقاومتی نیز در این حوزه وجود دارد. 

وی ادامه داد: تا پایان سال 94 حدود 77 میلیارد تومان تخصیص کامل اعتباری در حوزه زیارت داشته ایم اما در سال های 95 و 96 هیچ اعتباری به ما داده نشده و جاده زائرین پیاده نیز 10 میلیارد تومان اعتبار داشت که تاکنون تخصیصی نداشته و 31 میلیارد تومان برای ساخت آن تاکنون هزینه شده است. در سال 96 نیز با دستور استاندار 10 میلیارد تومان با تخصیص 50 درصد برای پروژه های ما در نظر گرفته شد. 

واحدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر 5800 میلیارد تومان سرمایه گذاری در پروژه های ما در حال تکمیل شدن است. 30 زائرسرای ارزان قیمت در قالب 30 استان با 300 میلیارد تومان کمک کرده ایم که 4 مورد آن افتتاح شده است. دو زائر شهر نیز به ظرفیت 40 هزار نفر باید راه اندازی شود که یک مورد آن با سرمایه گذاری آستان قدس به بهره برداری رسید. 6 زائر شهر دیگر نیز در این مسیر کلنگ خواهد خورد.

معاون هماهنگی امور زائران استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه 126 آمبولانس به ناوگان ما افزوده شده، گفت: تعداد بالگردهای ما نیز به 3 فروند رسیده است. سیمای زیارت نیز از سال آینده کار خود را آغاز خواهد کرد و پژوهشکده زیارت هم با 90 درصد پیشرفت در دانشگاه فردوسی در حال اجراست. در این دولت 104 میلیون نفر به استان ما آمده اند. در 6 ماهه امسال بالغ بر 19 میلیون زائر به مشهد آمده اند. 

واحدی تصریح کرد: ما 233 پروژه نیمه تمام داریم که امیدواریم در بودجه سال 97 اعتباراتی در این خصوص دیده شود.

پایین بودن اعتبارات، کمبود تخصیص و نقدینگی و طولانی بودن مسیرهای استفاده از فاینانس ها عمده ترین مشکلات استان است

در ادامه مقدوری، معاون عمرانی استاندار خراسان رضوی، اضافه کرد: 4 اولویت در بخش عمرانی در این دولت برای استان تنظیم شده که نخستین آن تهیه برنامه های بلندمدت برای افق 1420 بوده است. متاسفانه ما در تنظیم برنامه های خود دچار نقصان بوده ایم. دومین اولویت در حوزه آب بوده و سومین بخش نیز مساله گاز است. با برآوردهای ما نیاز استان در آینده 18 میلیارد متر مکعب است. در حوزه برق در شرایط فعلی 3448 مگاوات میزان مصرف استان است.  

وی با اشاره به اولویت دیگر استان گفت: اتمام پروژه های نیمه تمام استان اولویت بعدی ماست. تا شهریور سال 96، 7978 پروژه با سرمایه 10 هزار 569 میلیارد تومان افتتاح شده است. در حوزه مسکن مهر از 120 هزار واحد ترسیم شده تاکنون 92 هزار واحد راه اندازی شده که 60 هزار واحد در دولت یازدهم بوده است. اخیرا شیب پیشرفت پروژه ها به دلیل اینکه پروژه های مسکن مهر مشکلاتی داشته و آن مسایل حل شده، کمتر شده است.

مقدوری تاکید کرد: از 1800 پروژه نیمه تمامی که هدفگذاری برای اتمام آن شده بود، 800 پروژه را به اتمام رسانده ایم و در سال 95 نیز 420 پروژه به اتمام رسیده است. 

معاون عمرانی استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: اولویت سوم ما پیگیری پروژه های کلان بود که 56 پروژه در این حوزه شناسایی شده بود و 18 پروژه از این تعداد به اتمام رسیده است. هنوز 38 پروژه وجود دارد که جزو پروژه های ویژه است که انتقال آب دریای عمان، راه اندازی قطار مشهد، بیرجند زاهدان، برقی کردن قطار مشهد تهران و... از جمله این پروژه هاست. 

وی با اشاره به اولویت های دیگر استان عنوان کرد: در کلیه اهداف به غیر از انتقال آب دریای عمان و هزار مسجد، حرکت رو به جلو داشته ایم. اولویت بعدی جذب بخش خصوصی در اجرای پروژه های عمرانی و مشارکت در این حوزه بوده است. در بخش فاضلاب، گاز، راه و... این مشارکت ها وجود داشته است. به عنوان نمونه در طرح هایی چون آزادراه مشهد، چناران و گلبهار، باند دوم جاده خواف، تصفیه خانه شهر مشهد و... این مشارکت ها وجود داشته است.

مقدوری ادامه داد: در 4 سال اخیر خوشبختانه 2000 میلیارد تومان اعتبار توسط دولت به شهرداری های استان مصوب شده که 1700 میلیارد تومان آن تخصیص داده شده است. تاکنون 66 شهردار استان معرفی شده اند و 43 تن از این تعداد حکم گرفته اند. 

وی خاطرنشان کرد: پایین بودن اعتبارات استان در مجموع، کمبود تخصیص و نقدینگی و طولانی بودن مسیرهای استفاده از فاینانس ها عمده ترین مسایل ماست. بزرگترین معضل شرق کشور مساله آبی است و درخواست ما تایید مطالبات ما در سال 97 است. در همین راستا مساله تامین آب از منابع هزارمسجد نیز نیازمند ردیف مطالعاتی است. تخصیص دیگری برای راه آهن مشهد و زاهدان نیز نیازمندیم تا مسایل مطالعاتی آن تکمیل شود.

سرمایه گذاری در حمل و نقل استان افزایش یابد

پس از وی احسان قاضی زاده، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در خراسان رضوی چند ابرچالش بزرگ داریم، گفت: مساله آب امری جدی است و حتی با احداث سد دوستی به علت اقدامات کشور افغانستان خاصیت آن کم اثرتر شده است. یکی از عمده ترین مصارف ما مصرف کشاورزی است. در سفر رییس جمهور به مشهد نیز دستور داده شد که مساله انتقال آب برای این استان مد نظر قرار گیرد.

وی تصریح کرد: اگر مصرف آب کشاورزی در استان مهار شود، این امر اثربخش تر خواهد بود. این چالش ها در کرمان نیز دیده شده و بسیاری از پسته کاران آن استان به خراسان رضوی آمده اند. شرایط خراسان نیز اصلا مطلوب نیست که باید همان مصوبه سفر رئیس جمهور اجرا شود.

قاضی زاده اضافه کرد: موضوع بعدی استان مساله حمل و نقل است. یک سوم حمل و نقل هوایی و ریلی کشور و همچنین یک سوم جا به جایی کشور در همین شهر مشهد است. اصولا این امری اقتصادی است. حوزه راهبری فرودگاه های استان و حمل و نقل آن یک سرمایه گذاری بلندمدت است. همچنین در حوزه آزادراهی ما در استان نسبت به سایر نقاط کشور عقب تر هستیم.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تقویت اعتبارات در استان امر مهمی است، چون بازدهی زیادی دارد، گفت: مساله تامین اعتبارات بحرانی در استان نیز امری مهم است. در این استان یک زلزله و یک سیل رخ داده و دولت حدود 45 میلیارد تومان اعتبار برای این منظور اختصاص داد و 50 میلیارد تومان نیز تسهیلات در اختیار ما قرار گرفت. خوشبختانه ما در حوزه بازسازی ها جلوتر هستیم ولی اگر این تخصیص ها بهتر شود، این مسایل حل خواهد شد.

وی تاکید کرد: دولت باید به لحاظ هزینه جاری چابک تر باشد و اعتبارات عمرانی و حوزه پیمانکاری تقویت شود.

ردیف های بودجه پایتخت فرهنگی جهان اسلام برای حفظ این جایگاه برای شهر مشهد ادامه یابد

در ادامه سعید سرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی، اظهار کرد: امسال سه ردیف بودجه برای موضوع پایتخت فرهنگی جهان اسلام در نظر گرفته شد که تاکنون 15 درصد آن تخصیص داشته است. از ردیف 55 هزار جدول شماره 9 قانون بودجه نیز 10 میلیارد تومان و از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای این سند 10 میلیارد تومان برای استان در نظر گرفته شده بود که هیچکدام تخصیصی نداشته است.

وی عنوان کرد: درخواست دیگر ما این است که عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام تا سال 2029 میلیادی که پایگاه دیگری برای آن تعیین می شود، حفظ شود و از این فرصت در حوزه دیپلماسی فرهنگی بهره برداری شود و این ردیف های بودجه در سال های آینده نیز برای پایتخت فرهنگی حفظ شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: