• جمعه ۵ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۲:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-5514-5
  • خبرنگار : 15204
  • منبع خبر : ----

«محکم» افتتاح شد

مؤسسه خیریه حمایت از کودکان با ناهنجاری‌های مادرزادی (محکم) در مشهد افتتاح شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، صلاح‌الدین دلشاد در افتتاحیه مؤسسه خیریه حمایت از کودکان با ناهنجاری‌های مادرزادی (محکم) که در سمن‌سرای آرامش برگزار شد، در خصوص بیماری‌های از بدو تولد، اظهار کرد: ناهنجاری‌های مادرزادی به بیماری‌هایی اطلاق می‌شود که در اثر اختلال در روند سیر تکاملی رشد برخی از اعضای بدن یا احشا، در دوران جنینی ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه «بیماری‌های مادرزادی طیف وسیعی از بیماری‌های کودکان را تشکیل می‌دهد»، بیان کرد: تعداد زیادی از این نوزادان بیمار، از خانواده‌های محروم و نیازمند هستند و خانواده‎‌های آن‌ها برای پیدا کردن پزشک و مرکز درمانی مناسب دچار سرگردانی‌های زیاده شده و برای تأمین هزینه‌های درمانی سختی‌های زیادی را تحمل می‌کنند.

دلشاد با اشاره به اهداف تشکیل این مؤسسه خیریه، عنوان کرد: در مرحله‌ی اول حمایت‌مالی و تأمین پذیرش برای بیماران دچار ناهنجاری‌های مادرزادی که نیاز به جراحی یا درمان دارویی دارند در بیمارستان‌های دانشگاهی و در مرحله دوم ثبت موارد ناهنجاری‌های مادرزادی و آموزش خانواده‌ها و پزشکان مربوطه در زمینه‌های فوق از روش‌های مختلف، از اهداف راه‌اندازی «محکم» است.

وی با بیان اینکه «لب‌شکری، آترزی‌معده و مقعد بسته بیش‌ترین آمار ابتلا در نوزدان خراسان رضوی دارد»، افزود: عوامل شیمیایی و عوامل دارویی نقش زیادی در به وجود آمدن بیماری لب‌شکری ایفا می‌کند، به‌طور مثال خانم‌هایی که داروی ضد سرع مصرف می‌کنند در دوران بارداری در ماه اول و دوم نباید این دارو‌ها را مصرف کنند و حتی مواد آرایشی غلیظ در ماه‌های اول و دوم نباید استفاده شود چون یکی از عوامل پیدایش بیماری  لب‌شکری است.

مدیرعامل مؤسسه خیریه «محکم» خاطرنشان کرد: در برخی مواقع این نوزادان معصوم هم‌زمان دچار چندین نوع ناهنجاری بوده و درمان آنان به دلیل عدم توانایی مالی والدین سال‌ها به تأخیر می‌افتد و محرومیت و نیازمندی در این بیماران که حتی زبان بازگو کردن نیاز‌های خود را ندارند، مشاهده می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه «ازدواج فامیلی باعث ایجاد بیماری‌های مادرزادی در کودک می‌شود»، بیان کرد: یک ژن ضعیف از طرف پدر و مادر یا هردو باعث ایجاد یک ژن قوی بیماری در جنین می‌شود، به‌طور مثال در سیستان‌وبلوچستان که ازدواج فامیلی در آن رواج دارد شاهد آمار بیش‌تری از تولد کودکان با بیماری‌های مادرزادی هستیم.

دلشاد پیشگیری از ناهنجاری‌های مادرزادی را یکی از اهداف مهم این مؤسسه دانست و گفت: یکی از بیماری‌های جنین قطع نخاع مادرزادی است که مشکلات فراوانی را هم برای کودک و هم والدین آن به وجود می‌آورد، اما اگر مادر 3 ماه قبل از تشکیل نطفه از داروی فولیک‌اسید استفاده کند می‌تواند تا 99 درصد از ایجاد بیماری در کودک جلوگیری کند.

مدیرعامل مؤسسه خیریه «محکم» اضافه کرد: این مؤسسه بیماران کودک کشور‌های دیگر که در ایران سکونت دارند را نیز تحت پوشش خود قرار می‌دهد و فرقی نمی‌کند کودک ایرانی یا غیر ایرانی باشد.

وی با اشاره به اینکه «سقط جنین با توجه به قوانین کشور بعد از چهار ماهگی مجاز نیست»، اظهارکرد: در شرع مقدس ما آمده است که اگر جنینی مشخص شود که  با معلولیت‌ به دنیا می‌آید، فقیه می‌تواند مجوز سقط را بدهد و در پزشکی قانونی 9 کمیته تشکیل و حدود 300 بیماری که این مجوز را دارند، شناسایی شده است.

دلشاد با اشاره به نحوه پذیرش بیماران در مؤسسه محکم، تصریح کرد: پزشک یا مددکار بعد از برخورد با کودک مبتلا به یکی از 32 ناهنجاری مادرزادی تحت پوشش، وی را به موسسه محکم معرفی می‌کند و مؤسسه به صورت مستقیم و بدون اتلاف وقت کودک را  برای انجام اقدمات درمانی  یا حراحی به مراکز فوق تخصصی معرفی می‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: