• شنبه ۶ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-2484-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی مشهد مطرح کرد

عدم تعادل، مشکل اصلی روابط تجاری ایران و پاکستان

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی مشهد با تاکید بر لزوم توسعه روابط اقتصادی دو کشور تاکید کرد و گفت: تجارت ایران و پاکستان به عدم تعادل دچار است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان توکلی زاده در نشستی با هیات پاکستانی در اتاق بازرگانی خراسان رضوی اظهار کرد: در حقیقت واردات ما از این کشور بیش از آن چیزی است که ما می دانیم. انتظار این است دو کشور تلاش خود را برای قانونی کردن مطالبات تجاری دو کشور صورت دهند که بهره مندی دو کشور از این موضوع افزایش یابد.

وی ادامه داد: کشور پاکستان همیشه کشوری دوست خوبی برای ملت ایران بوده و خوشحالیم که امسال برای چندمین مرتبه با آن ها دیدار می کنیم. ما از توانمندی های مشترک یکدیگر مطلع هستیم. مساله ای که در تجارت بین دو کشور وجود دارد، عدم تعادل بین واردات و صادرات با این کشور است. این امری غیرواقعی است چون بخشی از تجارت دو کشور از کانال های غیرمعمول صورت می گیرد که این مساله در آمارها دیده نمی شود.

توکلی زاده خاطرنشان کرد: ما می توانیم در افزایش صادرات و واردات بین دو کشور با حفظ تعادل تلاش کنیم و امیدواریم این جلساتی که تشکیل می شود ما را در رسیدن به این هدف کمک کند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی مشهد با بیان اینکه  صدور گواهی مبدا جزو وظایف اتاق بازرگانی است و اتاق های بازرگانی استان ها موظف هستند در زمان صدور کالا گواهی مبدا برای کالای صادر شده را صادر نمایند، تصریح کرد: در تفاهم نامه ای که ارسال شده بود، درخواست این بود که صدور گواهی مبدا از مسئولیت های اتاق مشترک باشد که این امر در ایران قانونی نیست. به همین جهت تقاضای ما این است که این از مسئولیت های اتاق مشترک خارج شود و در مسئولیت اتاق های بازرگانی باقی بماند. این در تفاهم نامه نیز ترجیح داده شده و انجام شده است.

در ادامه فرشید منوچهری، مدیر امور بین الملل اتاق بازرگانی مشهد، با اشاره به اینکه رابطه ما با کشور پاکستان یک رابطه عمیق و متفاوت است، عنوان کرد: سران دو کشور علاقه زیادی به توسعه روابط همه جانبه بین یکدیگر دارند. 

وی با بیان اینکه در آخرین سفر رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران صادرات به این کشور تا سقف 5 میلیارد دلار هدف قرار گرفت، اضافه کرد: اما علی رغم همه این اشتراکات، ما در روابط دو کشور توفیق چندانی نداشته و روابط اقتصادی ما متناسب با روابط سیاسی ما حرکت نکرده است. دو کشور در سازمان اقتصادی اکو حضور دارند. پاکستان کشور همسایه و مسلمان است و به همین جهت فعالان بخش اقتصادی دو کشور باید از این فرصت بهره برند.

مدیر امور بین الملل اتاق بازرگانی مشهد با بیان اینکه زمینه های زیادی برای همکاری بین دو کشور وجود دارد، تصریح کرد: با توجه به وضعیت مشهد و جایگاه حرم امام رضا(ع) و همچنین امکانات خوب پزشکی می توان همکاری خوبی بین دو کشور ایجاد کرد. با شناسایی قابلیت های دو کشور حجم و رقم مبادلات دو کشور می تواند چندین برابر افزایش یابد. قرارداد تعرفه های ترجیحی یکی از ابزارهایی است که ضمن توسعه روابط اقتصادی می تواند از حجم انبوه قاچاق بکاهد. باید دولت های ما هر چه سریع تر مشکلات روابط بانکی دو کشور را حل نمایند. 

منوچهری تاکید کرد: ما می توانیم در زمینه عمران و توسعه زیرساخت ها و خدمات فنی و همچنین انرژی، نیروگاه ها و صنایع غذایی فعالیتی اساسی با یکدیگر داشته باشیم. همچنین ما در زمینه صنایع نساجی و چرم می توانیم از تجربیات خوب پاکستان بهره بریم. همچنین در حوزه صنایع تبدیلی می توانیم با پاکستان همکاری داشته باشیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: