• شنبه ۶ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-2584-5
  • خبرنگار : 15090
  • منبع خبر : ----

رئیس اتاق مشترک ایران و پاکستان:

حجم تجارت ایران و پاکستان می‌تواند افزایش یابد

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و پاکستان با بیان اینکه حجم تجارت دو طرف می تواند تا 5 میلیارد دلار افزایش یابد، تاکید کرد: حجم تجارت ایران و پاکستان می تواند افزایش یابد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان والی محمد امروز در نشستی با هیات پاکستانی در اتاق بازرگانی خراسان رضوی با بیان اینکه با این وجود برآورد می شود 85 درصد صادرات ما به ایران شامل برنج و میوه باشد، گفت: نیاز سالانه ایران 3 میلیون تن برنج است اما میزان تولید آن 2 میلیون تن است. این کشور سالانه یک میلیون تن برنج وارد می کند. پاکستان دارای 40 درصد این بازار در ایران است و به صورت غیرمستقیم نیز 20 درصد در این بازار حضور دارد.

وی ادامه داد: ظرفیت های زیادی برای حضور ایران در اقتصاد جهان وجود دارد. پاکستان تمایل زیادی به توسعه صادرات سنگ های قیمتی و جواهرات در کنار صاردات برنج به ایران دارد. محصولات صادراتی ایرن شامل موارد زیادی است که آهن و خرما و همچنین مواد شیمیایی و نیز قیر و... را شامل می شود. در سال های اخیر صادرات ما به ایران با محصولاتی مانند میوه تازه، کینو و انبه، سبزیجات، تجهیزات جراحی، چادر و... بوده است.

والی محمد تصریح کرد: پاکستان از این روابط استقبال می کند چون روابط تاریخی زیادی بین ما و ایران وجود دارد. همکاری بین دو کشور عمدتا در حوزه صادرات گاز و نفت از ایران و گوشت و برنج از پاکستان است.

رئیس اتاق مشترک ایران و پاکستان خاطرنشان کرد: حجم تجارت دو طرف می تواند تا 5 میلیارد دلار افزایش یابد. واردات از ایران به کشور ما 186 میلیون دلار است در حالی که صادرات ما 40 میلیون دلار است. واردات ما از ایران 58 میلیون دلار فقط در بخش نفت و گاز است. علاقه بسیار زیاد دو طرف این است که روابط تجاری دو طرف توسعه یابد.

وی اضافه کرد: صادرات کینو به ایران از سال 2006 آغاز شد و با گذشت زمان این محصول به ایران معرفی شد و حجم صادرات سالانه ما 50 تا 70 هزار تن در هر فصل است. صادرات انبه به ایران نیز در سال 2008 آغاز شد و در سه سال گذشته افزایش مناسبی داشته است. کشور پاکستان در این محصول سهم 80 درصدی از بازار ایران را در اختیار دارد.

رئیس اتاق مشترک ایران و پاکستان عنوان کرد: حجم تجارت دو طرف می تواند تا 5 میلیارد دلار افزایش یابد. واردات از ایران به کشور ما 186 میلیون دلار است در حالی که صادرات ما 40 میلیون دلار است. واردات ما از ایران 58 میلیون دلار فقط در بخش نفت و گاز است. علاقه بسیار زیاد دو طرف این است که روابط تجاری دو طرف توسعه یابد. 

والی محمد با بیان اینکه در حال حاضر پاکستان امکانات خوبی برای سرمایه گذاری به بخش خصوصی ارایه می دهد، خاطرنشان کرد: حجم تجارت ایران و پاکستان می تواند افزایش یابد و این مساله در مذاکرات رو در رو بین دو طرف مد نظر قرار خواهد گرفت. سه ماه پیش ما بانک مرکزی پاکستان ملاقاتی داشتم و در سفر پیشین این تضمین داده شد که مشکلات بانکی برطرف شود. اگر مسایل بانکی حل نشود، افزایش صادرات بی معناست. بنابراین هر دو اتاق برای توسعه تجارت بین خود باید از این مسیر حرکت کنند. 

پس از وی رئیس اتاق بازرگانی کویته پاکستان تاکید کرد: عامل اصلی افزایش صادرات باید با ایجاد نمایشگاه ها صورت گیرد. نکته مهم دیگر نیز صدور گواهی مبدا است. این مسایل نکات اصلی است که علاقه مند به نتیجه رسیدن آن هستیم. از نظر امکان پذیر نیست که اتاق مشهد نسبت به صدور گواهی مبدا توانمند نباشد. 

وی ادامه داد: هدف ما امضای توافقنامه با اتاق مشهد است که نسخه قرارداد آن برای کنسولگری پاکستان در این شهر ارسال شده است. انگیزه ما از انعقاد این قرارداد افزایش صادرات و واردات بین دو کشور بوده است.

پس از وی صمدی، رئیس اتاق خراسان شمالی، اظهار کرد: خراسان شمالی و جنوبی بازوان خراسان رضوی است. خراسان شمالی قطب کشاورزی محسوب می شود. ما در خراسان شمالی نیز در عرصه بین المللی فعالیت داریم و به 24 کشور دنیا صادرات داریم. این امر با وجود تحریم ها ادامه یافته و یکی از این کشورها پاکستان است. استان ما در کشور ایران به عنوان پایلوت تولید گیاهان دارویی شناخته می شود.

در ادامه امیرعباس، سرکنسول پاکستان در مشهد، گفت: حجم تبادلات دو اتاق افزایش یافته و موقعیت های اقتصادی بیشتری بین دو کشور به وجود آمده است. از دولت ها می خواهیم که محدودیت های بانکی بین دو کشور برداشته شود و شرایط برای تبادلات بیشتر بین ما فراهم شود.

در انتهای این نشست تفاهم نامه ای بین اتاق های دو کشور امضا شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: