• شنبه ۶ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-3890-5
  • خبرنگار : 15130
  • منبع خبر : ----

یک استاد دانشگاه پیام نور گناباد مطرح کرد:

بیش از 50 درصد مردم گناباد افسرده‌اند

یک استاد روانشناسی دانشگاه پیام نور مرکز گناباد گفت: بیش از 50 درصد مردم گناباد به نوعی افسرده‌اند و به این معنا که یکی از درجات افسردگی را دارند.

حسین محرابی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطفه خراسان، با بیان این مطلب اظهار کرد: افسردگی درجات مختلفی داشته و براساس آزمون‌هایی که موجود است یک درجه بندی برای افسردگی مشخص شده که شامل جزئی، خفیف، متوسط و شدید می‌شود.

وی ادامه داد: آمار دقیقی در دسترس نبوده اما به لحاظ کارهای میدانی که انجام شده وضعیت بهداشت روان در کل کشور هم خیلی رضایت بخش نیست، چراکه خیلی از نزاع های خانوادگی و درگیری های خیابانی و غیره ارتباط مستقیمی با این بحث دارد.

محرابی بیان کرد: روز 10 اکتبر به عنوان روز بهداشت روان نامگذاری شده و در ایران هفته آخر مهرماه هر سال نیز به عنوان هفته بهداشت روان نامگذاری شده است و در طول این هفته فعالیت هایی در بحث سلامت روان و پیشگیری از سوی دانشگاه ها و سازمان های مختلف به صورت موردی انجام می شود.

این استاد روانشناسی دانشگاه پیام نور گناباد افزود: امسال علاوه بر 2 کارگاه هایی که در بحث افسردگی در محل دانشگاه پیام نور برگزار گردیده و استقبال خوبی نیز از آنها شده است ، انجمن علمی روانشناسی این دانشگاه برای آنکه آحاد جامعه را نسبت به موضوع بهداشت روان حساس بکنند، یک پکی به صورت نمادین تهیه و به چند تن از روسا و کارکنان نهادهایی که بیشترین استرس را دارند اهدا نمودند.

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران با اشاره به شعار سازمان جهانی بهداشت، اظهار کرد: استرس و اضطراب تأثیر بسزایی در افت کارآیی افراد در محیط کار داشته و همچنین تأثیرات منفی در زندگی و تعاملاتی این افراد دارد.

محرابی تأکید کرد: سلامت روان هر فردی ممکن است به خطر افتاده و ممکن است همه افراد جامعه از لحاظ روحی و روانی دچار اختلال باشند بدون اینکه خودشان متوجه بوده باشند؛ لذا طبیعتا وقتی یک فرد از سلامت روانی برخوردار باشد قدرت آرام زیستن با خود و خانواده و همکاران را پیدا کرده و تعامل سازنده ای نیز خواهد داشت.

وی در خصوص راه های حل مشکل افسردگی در جامعه نیز خاطرنشان کرد: باید مهارت های فردی، خودمراقبتی و ارتباطی زندگی را به افراد جامعه آموزش داد و همچنین شرایطی فراهم نمود که فرد توانمند شده و بتواند بسیاری از چالش ها و آسیب های روانی که در محیط کار و زندگی مواجه است را برطرف کرده و قدرت و مهارت های حل مسئله را داشته باشد.

این استاد رشته روانشناسی دانشگاه پیام نور گناباد تصریح کرد: فعالیت های نشاط آور جزء نیازهای اولیه افراد بوده و لذا نمی توان تأثیر محیط شاد را در بحث سلامت روان نادیده گرفت.

محرابی همچنین عنوان کرد: امیدواریم همه بخش های جامعه و سازمان ها ، به نوعی در موضوع بهبود سلامت روان سهیم باشند؛ چراکه سلامت روان فرد زیربنای ایجاد ساختار مناسب در سلامت روان خانواده و جامعه است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: