• یکشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-3384-5
  • خبرنگار : 15239
  • منبع خبر : ----

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی:

21 درصد مشاغل کشور در استان خراسان رضوی ایجاد شده است

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: طبق آخرین آمار که مربوط به تابستان امسال است، 21 درصد از مشاغل کشور در استان خراسان رضوی ایجاد شده است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمود احمدی شب گذشته در آیین رونمایی از طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی در هشت استان کشور در استانداری اظهار کرد: تفاهم‌نامه‌ای با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی کشور در 11 مهرماه تنظیم شد که صندوق کارآفرینی امید با کمک این دو سازمان و استفاده از تجارب دانشگاهی و علمی در ارائه‌سازی طرح‌ها و برنامه‌های توسعه اشتغال و کارآفرینی همکاری خواهد کرد.

وی با بیان اینکه این همکاری در 8 استان کشور اجرا خواهد شد که خراسان نیز یکی از آن استان‌ها محسوب می‌شود، عنوان کرد: در مجموع قرار است 20 هزار فرصت شغلی در این طرح اجرا شود که 4000 فرصت شغلی مربوط به استان خراسان رضوی خواهد بود.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی ادامه داد: به دلیل وجود بارگاه حرم مطهر رضوی تصمیم بر این شد این فرآیند از استان خراسان رضوی آغاز شود. جمعیت استان خراسان رضوی 6 میلیون 400 هزار نفر بوده که از این مقدار 50 درصد را مردان و 49 درصد را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین 73 درصد جمعیت شهری و 26.9 درصد جمعیت استان در روستاها ساکن هستند.

وی خاطرنشان کرد: تعداد شهرستان‌های موجود در این استان 28 مورد بوده و شامل 73 شهر، 70 بخش، 164 دهستان و تعداد آبادی‌ها و دارالسکنه 3335 سکنه است.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به اینکه در حوزه فعالیت مراکز مشاوره شغلی، کاریابی و مشاغل کارآفرینی، تعداد کاریابی‌های داخلی استان 70 مورد بوده که 35 کاریابی در مشهد و 35 مورد در شهرستان ها بوده، تصریح کرد: همچنین میزان کاریابی‌های بین‌المللی در استان 8 مورد بوده که از این میزان 7 مورد آن در مشهد و یک مورد در نیشابور بوده است.

احمدی بیان کرد: تعداد مراکز مشاوره و کارآفرینی 14 مورد بوده و جمعیت شاغلین و بیکاران استان در سال 96 نیز 5 میلیون 269 نفر، جمعیت فعالان 2176 نفر، جمعیت شاغلان 2136 و جمعیت بیکاران استان 240 هزار نفر بوده است.

وی با اشاره به نرخ مشارکت اقتصادی استان در تابستان 96 که 45.1 بوده، گفت: استان خراسان رضوی از این جهت رتبه پنجم در مقایسه با سایر استان‌ها را از آن خود کرده است. علاوه بر آن پایین‎ترین نرخ مشارکت مربوط به استان سیستان و بلوچستان، قم و ایلام بوده است.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی اظهار کرد: استان خراسان رضوی از لحاظ بیکاری با نرخ 10.1 درصد در بین سایر استان‌ها رتبه نهم را از آن خود کرده است و در نرخ بیکاری پایین‌تر از اصفهان، تهران و متوسط کشور است.

احمدی با اشاره به اینکه بالاترین نرخ بیکاری مربوط به استان‌های چهارمحال بختیاری و کرمانشاه است، گفت: در سال 95 از جمع 615 هزار نفر اشتغال ایجاد شده در کل کشور، سهم استان خراسان رضوی 97 هزار و 400 نفر بوده است و 16 درصد سهم اشتغال کشور در این استان ایجاد شده است.

وی بیان کرد: مجموع کارورزان ثبت‌نام شده در سامانه کارورزی 14 هزار و 300 نفر است که جمع کاورزان تایید شده 2512 نفر بوده و کل واحدهای پذیرنده این کارورزان 450 مورد بوده است. مجوزهای صادره برای واحدهای پذیرنده 59 مورد بوده و قراردادهای آموزشی منعقد شده هم 18 مورد بوده است.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به اینکه طبق آخرین آمار که مربوط به تابستان امسال 21 درصد از مشاغل کشور در استان خراسان رضوی ایجاد شده، تصریح کرد: در این استان در سال 95 سهمیه مشاغل خانگی 72 میلیارد ریال بوده که تخصیص آن 540 میلیارد ریال است.

احمدی خاطرنشان کرد: همچنین سهم تسهیلات مشاغل خانگی استان در سال 95، 42 میلیارد ریال بوده که تا به امروز 380 میلیارد ریال این مبلغ تخصیص داده شده و سهمیه سال 96 نیز نسبت به سال 95، 9 برابر شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: