• یکشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-4390-5
  • خبرنگار : 15130
  • منبع خبر : ----

انارستان‌های بی انار

در ایران هر شهری برای خود نگینی دارد و آن را پلاک معرفی خود در این کشور می داند، بجستان نیز از این قضیه مستثنا نیست و آن شهر را با انار ترش و ملس و پراز آبش می شناسند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، اما امروز دست تقدیر باعث شده تا کم کم داستان انارهای خوش رنگ و لعاب بجستان در کتاب‌ها نوشته شده و فرزند کشاورز بجستانی نیز در زیر کرسی پدربزرگش قصه را خواهد شنید.

خشکسالی، آفت و این بار سرما امان باغداران بجستانی را برید؛ تا جایی که فرزند خود را که بزرگ کرده بود و برای برداشت ثمره آن چشم انتظاری بود، قطع کرد و به خاک سپرد.

برای استفاده خودمان هم انار نداریم

در این خصوص حسن برادران کشاورز انارکار نمونه بجستانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: بر اثر سرمای زودهنگام آذرماه سال 95، آسیب جدی به درختان انار بجستان وارد شده و ما مجبور شدیم که همه درختان خود را کف بر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امسال هیچ گونه برداشت اناری حتی برای استفاده خودمان نیز نداریم و این روند تا دو سال دیگر ادامه خواهد یافت.

این کشاورز انارکار بجستانی با بیان اینکه 12 هکتار زیر کشت انار دارم ، افزود: سال گذشته حدود 200 تن انار از باغ بنده برداشت شده است.

برادران افزود: در خصوص سرمازدگی هیچ اطلاع رسانی از قبل نشده بود و همه در یک شب اتفاق افتاد که آن نیز خسارت بالائی به کشاورزی بجستان بخصوص باغات انار این شهر وارد کرد؛ اگر از قبل اطلاع رسانی می شد قطعا می توانستیم به طریقی جلوی افزایش آسیب را بگیریم.

وی همچنین عنوان کرد: سال 1386 نیز برف سنگینی در منطقه بارید و 45 روز این برف و یخبندان ادامه یافت که ما مجبور شدیم درختان انار را کف بر کنیم ، ولی در سال گذشته، سرمازدگی تنها در یک شب رخ داد.

این کشاورز انارکار بجستانی با اشاره به اینکه کشاورزان بجستانی رغبتی به بیمه کردن محصولات خود ندارند ، خاطرنشان کرد: قرار است برای هر هکتار مقدار هفت تن معادل سه میلیون تومان به عنوان خسارت توسط بیمه پرداخت شود که کفاف هزینه ها را نمی کند؛ بطوریکه متوسط برداشت انار ما در هر هکتار حدود 30 تن بوده است.

او با بیان اینکه ادامه این روند موجب دلسردی کشاورزان بجستانی می شود ، تصریح کرد: در گذشته انار بجستان در داخل کشور به مصرف استان هایی نظیر مازندران و سیستان و بلوچستان و غیره می رسید و همچنین به کشورهای منطقه مانند افغانستان، عراق، پاکستان و... نیز صادر شده است.

خسارت 95 درصدی سرما به باغات انار بجستان

رمضانعلی قاسمی مدیر جهاد کشاورزی بجستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، نیز در این خصوص با بیان اینکه این شهرستان از لحاظ کیفیت و صادراتی بودن محصول انار رتبه نخست استان را داشته و از لحاظ تولید و سطح زیر کشت نیز رتبه سوم استان را دارا می باشد، گفت: سطح زیر کشت انار در این شهرستان 1100 است.

وی اظهار کرد: سرمای سال گذشته سبب ایجاد خسارت 95 درصدی به باغات انار شهرستان گردیده به نحوی که امسال شاهد افت بیش از 97 درصدی تولید انار به نسبت به سال قبل هستیم.

مدیر جهاد کشاورزی بجستان با اشاره به اینکه سرمازدگی در این شهرستان به باغات انار، 72 میلیارد تومان خسارت وارد کرد، تصریح کرد: این سرمازدگی سبب شده که تنه درختان انار در بجستان دچار آسیب گردد و به ناچار درختان انار هرس شده که به همین علت تا دو سال آینده، هیچ محصولی از باغات برداشت نخواهد شد.

قاسمی مهمترین ارقام انار تولیدی این شهرستان را بجستانی و شیشه کپ دانست و بیان کرد: هر دو رقم جزء بهترین ارقام انارهای صادراتی ایران بوده که مهمترین ویژگی آن نیز طعم ملس و قابلیت انبارداری بالای آن است.

وی همچنین مهمترین اقدامات انجام گرفته توسط جهاد کشاورزی بجستان در زمینه حمایت از باغداران را اعطای تسهیلات بلاعوض در اجرای سیستم های آبیاری نوین، ارائه تسهیلات سرمایه درگردش به باغداران و برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی عنوان کرد.

مدیر جهاد کشاورزی بجستان عنوان کرد: در سال قبل در اثر سرما باغات زعفران شهرستان نیز دچار خسارت گردید که برای جلوگیری از خسارت به محصول سال بعد زعفران، با برگزاری به موقع کلاس های آموزش و ترویجی، راهکارهای مناسب به زعفرانکاران آموزش داده شده است.

مطالبات کشاورزان آسیب دیده پرداخت می گردد

حسین اسدی معاون فرماندار بجستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، در این باره اظهار کرد: سال گذشته بالغ بر 25 هزار تن انار از باغات شهرستان بجستان برداشت شده که در امسال بر اثر سرمازدگی آذرماه سال قبل، این مقدار به کمترین میزان رسیده است.

وی ضمن تأکید بر پرداخت مطالبات کشاورزان آسیب دیده ، تصریح کرد: اخیرا مهندس فرزانه معاون بیمه خدمات کشاورزی بانک کشاورزی استان خراسان رضوی از باغات و مزارع بجستان بازدید نموده و قول جبران خسارت کشاورزان این شهرستان را داده است.

نرخ بالای بیمه محصولات کشاورزی

در این باره حمید بنایی نماینده مردم شهرستان های گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه در خصوص پرداخت مطالبات باغداران و کشاورزان، دو مرتبه به وزیر جهاد کشاورزی تذکر شفاهی و کتبی داده است ، گفت: وزارت جهاد کشاورزی بایستی بستر را برای ارائه آموزش های فنی لازم و مدرن به کشاورزان و باغداران در تمام کشور فراهم کند.

وی تأکید کرد: باغداران به دلیل اینکه نرخ بیمه بالا بوده از بیمه کردن باغات خود صرف نظر می کنند که بایستی در این باره مجلس شورای اسلامی وارد عمل شده و نرخ بیمه در این خصوص را کاهش دهد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار کرد: تسهیلات بانکی اعم از بلاعوض و قرض الحسنه باید به کشاورزان و به ویژه باغداران انارکار خسارت دیده اعطا شود تا به حدی بتوانند در راستای بهبود وضعیت نسبی باغ های خود گام بردارند.

امیدواریم با تلاش مسئولان جهاد کشاورزی و صندوق بیمه‌ کشاورزی تا حدودی خسارات وارده به کشاورزان و باغداران بجستان جبران شود؛ چراکه این خسارات زندگی کشاورزان این منطقه را تحت تاثیر قرار داده است، آنهم کشاورزی که هر ساله چشمش به همین روزهاست که محصول باغش را برداشت کرده، پولی به دست بیاورد و هزینه های زندگی و معاش خانواده اش را تامین کند.

گزارش از مهدی محمدی نوقابی، ایسنا- منطقه خراسان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: