• دوشنبه ۸ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-4787-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

دفتر شاخۀ خراسان انجمن ترویج زبان و ادب فارسی افتتاح شد

مراسم گشایش دفتر انجمن ترویج زبان و ادب فارسی شاخۀ خراسان با حضور اساتید و دانشجویان ادبیات برگزار شد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مراسم گشایش دفتر انجمن ترویج زبان و ادب فارسی شاخۀ خراسان، در دانشکدۀ ادبیّات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی  دانشگاه فردوسی با حضور جناب آقای دکتر میرباقری فرد رئیس انجمن و نمایندگانی از دانشگاه‌های پیام نور، فرهنگیان و آزاد اسلامی مشهد و دانشگاه بیرجند، بجنورد، حکیم سبزواری، نیشابور و اعضای هیأت علمی گروه زبان و ادبیّات فارسی و رئیس دانشکده ادبیّات و علوم انسانی برگزار شد.

در این مراسم ابتدا جناب دکتر محمّدجعفر یاحقی استاد دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان نماینده این دانشگاه و عضو هیأت مدیرۀ انجمن، دربارۀ پیشینۀ انجمن ترویج که از حدود سال 1350 با ابتکار و پیگیری استاد دکتر مهدی محقق تشکیل شده‌بود؛ اظهار کرد: این انجمن دیرینه‌سال در دورۀ جدید از چند سال پیش تصمیم گرفت شعبه‌های انجمن را در دانشگاه‌ها و مراکز علمی بزرگ کشور تاسیس کند و یکی از نخستین مراکزی که اعلام آمادگی کرد دانشگاه فردوسی بود که امروز شعبۀ خراسان در این دانشگاه افتتاح شد. 

وی افزود: فعالیت شاخۀ خراسان انجمن قبل از افتتاح رسمی با ابلاغ ریاست محترم دانشگاه آغاز شد و امروز همایش ملی بزرگی با عنوان «ظرفیت‌های گردشگری و توسعه شهرستان فردوس» در جریان است، که همین‌جا از حاضران می‌خواهم که مقالات علمی خود را برای این همایش بفرستند.

در ادامه این نشست دکتر علی‌اصغر میرباقری فرد دربارۀ پیشینۀ انجمن و اولویّت‌های کاری آن اظهار کرد: ضرورت تأسیس شعبه‌ها در اقصای نقاط کشور و در صورت نیاز خارج از کشور، حس می‌شود و ضرورت گسترش پژوهش‌های ادبی و بسط آن در خارج از دانشگاه و بدنۀ اصلی جامعه نیز با توجه به شرایط امروز، حس می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد: شاخۀ خراسان بتواند رسالت سنگین خود را برای بسط نگرش و شناسائی استعدادهای خلاق در سطح جامعه به نحو احسن انجام دهد.

در ادامه پرسش‌هایی در مورد وظایف و برنامه‌های انجمن و نحوۀ تشکیل شاخه‌ها از سوی حاضران مطرح شد که به همۀ آنها بر اساس برنامۀ کلّی انجمن پاسخ داده‌شد.

در پایان برای تشکیل شورای علمی انجمن شاخۀخراسان رای‌گیری شد و 9 نفر از دانشگاه‌های مختلف فردوسی مشهد، پیام نور، فرهنگیان، بجنورد، بیرجند و سبزوار به عنوان شورای علمی انجمن معین شدند که از این پس خط ‌مشی فعالیّت‌های شاخۀ انجمن را معین کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: