• دوشنبه ۸ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-9114-5
  • خبرنگار : 15072
  • منبع خبر : ----

رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای اسلامی مشهد عنوان کرد؛

رشد 27 برابری حاشیه‌نشینی در 50 سال اخیر

رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد گفت: آمار جمعیتی حاشیه‌نشیان شهری در بین سال‌های 1345 تا 1395، 27 برابر رشد داشته است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، رمضان‌علی فیضی صبح امروز در جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، در نطق پیش از دستور خود بیان کرد: مشهد یک میلیون و 200 حاشیه‌نشین دارد که حدود 11 درصد از مساحت شهر را دربرگرفته‌اند. این آمار دو برابر میانگین کشور است.

وی با بیان اینکه «آمار جمعیتی شهر مشهد از سال 1345 تا 1395، نشان‌دهنده افزایش 7 برابری است»، تصریح کرد:  این میزان رشد درحالی‌ است که در همین بازه زمانی، آمار جمعیتی حاشیه‌نشیان شهری 27 برابر رشد داشته است.

فیضی با اشاره به اینکه «با وجود کارهای صورت‌گرفته در مناطق حاشیه‌ای، ولی این اقدامات کافی نبوده است»، بیان کرد: کارهایی که در مناطقه حاشیه‌ای انجام شده، موقتی بوده و تداوم نداشته است. بیش‌تر پروژه‌ها از نوع دخالت کالبدی صرف بوده است و از توانمندسازی مردم این مناطق غفلت شده است.

وی فقدان مدیریت عملی برای ساماندهی حاشیه شهر را از مشکلات موجود در این نواحی برشمرد و افزود: برای سروسامان‌دادن به اوضاع حاشیه شهر، نیازمند ساختاری قدرتمندتر و کاربردی‌تر هستیم. عدم ضمانت اجرایی قوانین، باعث شده است تا هماهنگی لازم برای انجام پروژه‌ها در حاشیه شهر صورت نگیرد.

رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد افزود: مدیریت شهری موجود با تمرکزگرایی راه به جایی نمی‌برد. از طرف دیگر، مشکلات بوروکراسی و... باعث افسارگسیختگی مدیریتی در حاشیه شهر شده است. 

فیضی با اشاره به رشد بی‌ضابطه شهرها و خانه‌ها در مناطق حاشیه‌ای تشریح کرد: وجود سکونت‌گاه‌های غیررسمی که نظام مالکیتی مشخصی ندارند و شهر را زشت کرده‌اند، ظرفیت به‌وجودآوردن مشکلات بحران‌زا را دارند.

وی با تاکید بر اینکه «زمانی مشکلات حاشیه شهر حل می‌شود که تمام دستگاه‌ها در کنار شهرداری به این موضوع اهتمام ورزند»، توضیح داد: برای ساماندهی اوضاع حاشیه شهر باید به مواردی از قبیل تغییر رویکرد از روش‌های سنتی به رویکرد بازآفرینی برای برگرداندن مناطق حاشیه و توانمندسازی گروه‌های ذی‌نفع، پیگیری‌های مستمرر سازمان ساماندهی حاشیه شهر، تعامل و هم‌فکری با کلیه سازمان‌ها و نهادها، تعیین‌تکلیف اراضی رهاشده و تغییر ماهیت شهرسازی این مناطق، حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و دولتی، اجرای تعریض و بازگشایی حاشیه مناطق که مشکلات زیادی برای مردم ایجاد کرده است و... اشاره کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: