• سه شنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-6586-5
  • خبرنگار : 15252
  • منبع خبر : ----

رییس اداره پدافند غیرعامل شهرداری مشهد تاکید کرد

لزوم آموزش پدافند غیرعامل به شهروندان‌ جامعه

رییس اداره پدافند غیرعامل شهرداری مشهد  گفت: باید پدافند غیرعامل را به شهروندان‌ جامعه آموزش دهیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مهندس محمد شیدایی مهنه در نشست تخصصی «پدافند غیرعامل» که در دانشګاه فردوسی مشهد برگزار شد، عنوان کرد: کارکردهای پدافند غیرعامل باید از دل دانشگاه‌ها خارج شود، مانند حفاظت از جان مردم، تامین نیازهای مردم و حفاظت از شهرها در جنگ، بنابراین شهروندان بایستی اقدامات لازم در حوزه پدافند غیرعامل  را در شهر، خانواده و جامعه آموزش ببینند تا کمتر دچار آسیب‌ و بحران شویم.

وی پدافند غیرعامل را اقتدار ملی و خود باوری دانست وعنوان کرد: سلب آزادی و ابتکار به عمل نسبت به اقدامات دشمن از جمله نکاتی است که دانشجویان باید زمانی که به عنوان یکی از اعضای مجلس شورای اسلامی و یا شورای شهر مشهد انتخاب می‌شوند، بتوانند توانایی مدیریت در این زمینه  را داشته باشند.

رییس اداره پدافند غیرعامل شهرداری مشهد تصریح کرد: باور غالب و فرهنگ عمومی جامعه بر این است که مدیریت بحران وظیفه دولت‌ها، سازمان‌ها و دستگاه‌های مرتبط است و لازم است آنان کلیه موارد مرتبط با کاهش و حذف خسارات مرتبط با حوادث و بحران‌‌های احتمالی را در نظر گرفته و برنامه‌ریزی‌های لازم را در این زمینه داشته باشند.
 
شیدایی با بیان اینکه بایستی کمیته مدیریت بحران و یک ساختار مشخص از حوزه پدافند غیرعامل در هر یک از دانشکده‌های دانشگاه تشکیل گردد، خاطرنشان کرد: پدافند غیرعامل باید متشکل از مسئولین، ‌اساتید و دانشجویان باشد؛ تحقیق و تهیه مقالات مرتبط با حوزه پدافند غیرعامل در سطح دانشگاه انجام و در اعتلای سطح جامعه دانشگاهی و مدیریت بحران تلاش شود و سپس به تعیین سرفصل‌های مرتبط با حوزه‌های پدافند غیرعامل به ویژه در حوزه مدیریت شهری جهت پایان‌نامه‌های دانشگاهی پرداخته شود.

دکتر مسعود مینایی، عضو هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه این نشست اظهار کرد: پدافند غیرعامل مجموعه اقدامات غیر مسلحانه‌ای است که موجب افزایش بازدارندگی، کاهش آسیب‌پذیری، تداوم فعالیت‌های ضروری ارتقاء و پایداری و تسهیل مدیریت بحران در مقابل تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن می‌شود.

وی، هشت حوزه‌ی اصلی پدافند غیرعامل در کشور، پدافند غیرعامل عمومی، سایبری، زیستی، پرتویی، شیمیایی، کالبدی یا فنی، اقتصادی وپدافند مردم محور عنوان کرد.

عضو انجمن پدافند غیرعامل کشور افزود: تهدیدات طبیعی که توسط دشمن ایجاد می شود، در مدیریت بحران مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، در واقع می توان گفت بین مدیریت بحران و پدافند غیرعامل ارتباط در هم تنیده‌ای وجود دارد؛همچنین هدف نهایی دشمن بر این مدار قرار می‌گیرد، چراکه با انهدام حداکثری و سریع زیرساخت‌های اساسی یک کشور در سطوح سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی امکان انجام هر اقدامی به منظور دفاع و از سرگیری فعالیت‌های خود را از دست داده و در یک چارچوب زمانی محدود گرفتار حوادث ناگوار می شود که امکان‌ رهایی از آن وجود ندارد. 

مینایی بر اهمیت و کاربرد علم جغرافیا در حوزه پدافند غیرعامل تاکید کرد و عنوان کرد: پدافند غیرعامل شامل چرخه اقدامات، اصول آمایش سرزمین و سایر رویکردها است ما باید با استفاده از سنجش از راه دور GIS ابتدا تمام اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آوریم، تا موقعیت مراکز حیاتی شهرها، منابع آب خطوط انتقال، فرودگاه‌ها و بنادر از این طریق مشخص شوند و تهدیدات شناسایی گردد. 

وی عنوان کرد: شناخت تهدیدات و رصد آن‌ها از گام‌های مهم چرخه پدافند غیرعامل است؛ بنابراین باید دانش کامل از توان دشمن را داشته باشیم و مجددا از طریق سنجش از دور تهدیدات را بررسی کنیم. پس از شناخت سرمایه‌‌های کالبدی و تهدیدات آن‌ها باید به شناخت آسیب‌پذیری در برابر تهدیدات، تحلیل ریسک و کاهش آسیب‌پذیری  برسیم که این مرحله نیز مبتنی بر  GIS است.

عضو هیات علمی گروه جغرافیا دانشگاه فردوسی مشهد خاطرنشان کرد: استفاده از فناوری استتار مدرن در برابر سنجنده‌های دشمن، استفاده از شرایط منطقه از جمله توپوگرافی و شیب زمین و همچنین تفسیر و پردازش تصاویر سنجش از راه دور و تولیدات نرم افزاردر پدافند غیرعامل کاربرد دارد. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: