• سه شنبه ۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۸
  • دسته بندی : ورزشی
  • کد خبر : 968-3988-5
  • خبرنگار : 15169
  • منبع خبر : ----

رئیس شورای مشارکت‌های مردمی زنان مجمع خیرین سلامت خراسان رضوی:

هدف ما حمایت از کودکان و مادران است/ ورزش عامل پیشگیری است

آرزو حیدریان معتقد است جامعه به ورزش به چشم یک کالای لوکس نگاه می‌کند و این موضوع باید هرچه سریعتر اصلاح شود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، آرزو حیدریان با حضور در دفتر این خبرگزاری اظهار کرد: اغلب فعالیت‌های ما در حوزه سلامت است و پیشگیری یکی از آیتم‌هایی است که به شدت روی آن کار کرده‌ایم، تقریبا حدود یک سال است که فعالیت‌ها جدی‌تر شده و آیتم‌های بهداشت را پیگیری می‌کنیم تا بتوانیم قسمت‌های مختلف را پای کار آوریم.

وی افزود: یکی از این موارد خیلی مهم در راس سلامت و ارتقای سلامتی بانوان و کودکان، مقوله ورزش است. این روزها به ورزش به عنوان یک کالای لوکس نگاه می‌شود، اما به دنبال آن هستیم تا با فرهنگ‌سازی، ورزش را هم مثل صبحانه خوردن، استحمام و مسواک زدن جزو الزامات زندگی کودکان و بانوان قرار دهیم.

حیدریان تصریح کرد: کودک باید روزی حداقل 40 الی 45 دقیقه ورزش کند که ورزش کردن، ورزش‌های سبک در خانه تا کلاس‌های مختلف ورزشی را شامل می‌شود.

عضو کمیسیون راهبردی شورای زنان مجمع خیرین سلامت کشور تاکید کرد: به مناسبت هفته سلامت بانوان برنامه‌های مختلفی برگزار شد. ضمن اینکه از بانوان ورزشکار قوچانی نیز تقدیر کردیم. بانوان قوچانی در سال گذشته موفق شدند 250 مدال اعم از بین‌المللی و کشوری در رشته‌های مختلف ورزشی کسب کنند. 

حیدریان گفت: تفاهم‌‌نامه ای را با آموزش و پرورش استثنایی بستیم که به صورت ویژه در مباحث مختلف تعامل خوبی داشته‌باشیم. این تعامل در حوزه‌هایی از قبیل دارو، درمان و مباحث ورزشی مثل تجهیزات ورزشی خواهدبود. برای کودکان نابینا و اوتیسم نیز استخر و آب‌درمانی هماهنگ شد تا به صورت رایگان استفاده کنند. همچنین نابینایان نیز هر هفته با حضور یک نفر همراه بتوانند از این امکانات استفاده نمایند.

وی افزود: با حمایتی که از ورزشکاران پیوند اعضا و بیماری‌های خاص داشتیم، این ورزشکاران موفق شدند تا در تورنمنتی که در کیش در تابستان امسال برای ورزشکاران تالاسمی برگزار شد، شرکت کنند و اتفاقا مقام هم آوردند. بانوان در این رقابت‌ها موفق به کسب سه طلا شدند. همچنین از تیم کبدی بانوان قوچان نیز حمایت کردیم و در مسابقات کشوری حضور داشتند که بین 4 تیم برتر هم قرار گرفتند.

حیدریان تاکید کرد: چه برای افراد سالم و چه برای سایرین، ورزش باید اولویت باشد.  ورزش یکی از عوامل آرامش‌زا در جامعه است و سهم بسیار مهمی در عدم پیشرفت بیماری دارد. ورزش کودکان مبتلا به بیماری می‌تواند سهم زیادی در بالا بردن سطح سلامت روان خانواده داشته‌باشد. برای کودکان متابولیک نیز یک نشست هم‌اندیشی با حضور خانواده‌ها برگزار کردیم و امیدواریم بتوانیم حتی برای مادران این افراد نیز کلاس‌های ورزشی برگزار کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در بسیاری از موارد شاهدیم که مادر به خاطر نگه‌داری از فرزند خود دچار بسیاری از مشکلات و بیماری‌های حرکتی، ستون فقرات و ... می‌شود که می‌توان با ورزش از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرد. متاسفانه سن پوکی استخوان نیز پایین آمده و با ورزش باید مقابل این پدیده دردناک نیز بایستیم. ورزش از سنین پایه سهم بسزایی در کاهش پوکی استخوان دارد.

حیدریان تصریح کرد: برای مثال فرزندان ما در مدرسه از کوله‌پشتی استفاده می‌نمایند، همین موضوع معضلات اسکلتی را به همراه دارد. نبود اسانسور در مدارس سبب می‌شود که دانش‌آموز چندین پله را در روز بالا و پایین برود که روی زانوها اثر مخربی می‌گذارد. اکثر دختران جامعه ما مشکل افتادگی شانه دارند و متاسفانه پا و زانوها از فرم عادی خارج شده‌است. برای حل این مشکلات چاره‌ای جز سوق دادن نسل جوان و نوجوان به سمت ورزش نداریم. برای جذب هرچه بیشتر مردم به ورزش نیز درصدد آن هستیم تا از ورزشکاران به عنوان سفیر ورزشی و سفیر سلامت استفاده کنیم و حتی کارت نیز صادر کنیم.

حیدریان با اشاره به اینکه متاسفانه بسیاری از ورزشکاران و پیشکسوتان در بخش ورزش بانوان دیده نمی‌شوند، تصریح کرد: یکی از برنامه‌هایی که در نظر داریم همواره برگزار کنیم، بحث تجلیل از بانوان پیشکسوت و ورزشکار است. بایستی قهرمانان مدال‌آور این دیار بیش از پیش در جامعه مطرح و دیده شوند.

وی افزود: مجمع خیرین سلامت در سه حوزه سلامت، تجهیزات و ساخت بیمارستان فعالیت دارد. متاسفانه با توجه به عدم رعایت موضوعات ابتدایی شاهدیم که هر روزه به تعداد بیماران شهر و استان اضافه می‌شود. اگر این معضل کنترل نشود قطعا در آینده نزدیک با رشد فزاینده‌ای روبه‌رو خواهیم‌شد. اگر به جای خرچ هنگفتی که برای ساخت بیمارستان هزینه می‌شود برای فرهنگ‌سازی و آموزش هزینه کنیم، قطعا نیاز به بیمارستان کاهش خواهدیافت. 

حیدریان با اشاره به اینکه مجمع خیرین سلامت با استفاده از جذابیت‌های رشته دوچرخه‌سواری در جهت افزایش سرانه ورزش تلاش کرده‌است، گفت: همایش دوچرخه‌‎سواری با شعار «بیماری یا ورزش، انتخاب با شماست» را در برهه‌ای که ملی‌پوشان دوچرخه‌سواری کشورمان در مشهد اردو داشتند، اجرایی کردیم. این مهم وقتی اجرایی می‌شود، کمابیش در سطح کشور وسعت می‌یابد و بعد از آن شاهد برگزاری همایش‌های مشابه در اقصی نقاط کشور هستیم.

وی افزود: تعاملی نیز میان ما با مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی و هیات دوچرخه‌سواری وجود دارد تا کودکان نقص عضو و پیوند اعضا نیز بتوانند در برنامه‌های مختلف حضور داشته‌باشند و حتی ویژه‌برنامه‌هایی نیز برای آنان اجرایی شود. در قوچان نیز همکاری خوبی با محمدیان، رییس اداره ورزش و جوانان این شهرستان داریم و برنامه‌های مشترکی نیز تاکنون برگزار کرده‌ایم.

حیدریان تصریح کرد: با صبوریان نیز صحبت‌هایی داشته‌ایم تا تقویم ورزشی سالانه داشته‌باشیم و به فصلی مشترک در حوزه‌های ورزشی برسیم تا علاوه بر مشهد در شهرستان‌ها نیز فعالیت‌ها با قدرت ادامه یابد.

عضو کمیسیون راهبردی شورای زنان مجمع خیرین سلامت کشور افزود: در مورد کارمندان نیز با فقر حرکتی روبه‌رو هستیم و نیاز است که ورزش‌هایی سبک برای کارمندان نیز تدارک دیده‌شود. علاوه بر ورزش‌های سبک نیز می‌توان با استفاده از مزایای کوهنوردی نیز سرانه ورزش را در کشور افزایش داد و زمینه‌ساز جلوگیری از بسیاری از مشکلات و اسیب‌ها شد.

حیدریان با اشاره به کم‌اهمیت بودن زنگ ورزش در مدارس گفت: متاسفانه هرگاه در هر موضوع درسی کم و کاستی پیش می‌اید از زنگ ورزش کاسته می‌شود تا آن درس جبران شود. خودبه‌خود به فرزندان‌مان القا کرده‌ایم که ورزش مهم نیست. بارها این جمله را شنیده‌ایم که امروز ورزش و هنر داریم و من به مدرسه نمی‌روم! اما چند بار در تقابل با این جمله با فرزند خود صحبت کرده‌ایم؟ متاسفانه حتی شاهدیم که در سال‌های منتهی به کنکور، زنگ ورزش به کل حذف می‌شود تا دانش‌آموز درس بیشتری بخواند. اتفاقا با توجه به حضور دانش‌آموز در سال‌های بحرانی از نظر بلوغ و رشد، بایستی به ورزش توجه ویژه‌ای شود. 

وی در پایان تصریح کرد: بدون ورزش شما جسم و روح مریضی دارید، به دنبال آن هستیم تا هم در مباحث ورزشی فعال باشیم و هم از بانوان و کودکان در زمینه‌های مختلف حمایت کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: