• چهارشنبه ۱۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-10714-5
  • خبرنگار : 15072
  • منبع خبر : ----

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد:
شاخصه‌های هویت‌بخش جهاد دانشگاهی نیاز امروز ماست

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: شاخصه‌هایی مانند خردورزی و خلاقیت که توانسته در طول این سال‌ها جهاد دانشگاهی را سر پا نگه دارد، نیاز امروز ماست.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدرضا حیدری، در دیدار با رئیس جهاد دانشگاهی و مدیران ارشد این سازمان که در محل شورای شهر مشهد صورت گرفت، با اشاره به اینکه «از برادر و دوست دیرینه و صمیمی، دکتر شمسیان و تک‌تک دوستانی که توفیق دیدارشان را دارم، تشکرو و قددرانی می‌کنم»، افزود: همه‌جا گفته‌ام که ساختار ذهنی و توان مدیریتی خود را مدیون جهاد می‌دانم.

وی با اشاره به اینکه «زمانی که دانشجوی کارشناسی بودم، دکتر خواجه‌حسینی من را دعوت کرد تا در بخش علوم انسانی جهاد دانشگاهی در خدمت دوستان باشم»، افزود: آنچه در حوزه تئوری و عمل آموخته‌ام، از مجموعه جهاد بوده است و همیشه این افسوس را می‌خورم که چرا آن‌موقع از جهاد دانشگاهی به استانداری رفتم.

حیدری ادامه داد: آن‌زمان من تازه کارشناسی‌ارشدم را با معدل 19 تمام کرده بودم و آماده می‌شدم برای دکتری و فعالیت‌های علمی؛ ولی به استانداری رفتم و 6 سال مدیرکل سیاسی استانداری بودن را تجربه کردم که یک فضا و تجربه متفاوتی بود.
  
رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه «من خودم را همچنان جهادی می‌دانم و هیچ‌موقع احساس فاصله نکردم از جهاد و این مایه افتخار و توفیق است»، گفت:  تقریباً تمام دوستانی که در شهرداری آمده‌اند، صبغه جهادی دارند. جهاد یک شجره طیبه است که توانسته همه‌جا نقش خودش را ایفا کند.

حیدری تشریح کرد: این انتخابات و موفقیت‌هایی که حاصل شد، موفقیت یک گفتمان و یک جریان فکری بود که جدا از رویکرد سیاسی، دو محور و شعار اصلی داشت و آن عقلانیت و خردورزی بود؛ یعنی ما می‌خواهیم شهر را عقلانی اداره کنیم و نمی‌توانیم همچنان با آزمون و خطا پیش برویم؛ چراکه دوره آن گذشته و نه دیگر منابع داریم و نه نگاه عالمانه این حق را به ما می‌دهد که تجربه‌های ناموفق گذشته را تکرار کنیم.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد افزود: موفقیت عقلانیت و خردورزی را اگر در کنار مؤلفه‌های سازمان جهاد مانند خردورزی، خلاقیت و آینده‌نگری بگذاریم، می‌بینیم که آن شاخصه‌هایی که توانسته در طول این سال‌ها جهاد را سر پا نگه دارد، تا چه میزان نیاز امروز ماست.

وی افزود: سرمایه‌گذاری و تاکید دکتر خواجه‌حسینی بر پژوهش، خلاقیت و فناوری و دوراندیشی ایشان باعث شد که این مؤلفه‌ها تبدیل به نقاط قوت جهاد شوند.

حیدری با بیان اینکه «همیشه خواسته ما مردم این بوده که دوست داریم در شهری زندگی کنیم که اداره‌کنندگان آن عملکردی داشته باشند که با فطرت ما سازگار باشد؛ یعنی عقلانی حرف بزنند و شهر را اداره کنند»، تصریح کرد: جدا از اینکه چه کسانی بر سر کار آمده‌اند، این خواسته تحقق پیدا کرده است؛ لذا این موفقیت خودتان در جهاد دانشگاهی با موفقیت مردم رقم خورده است. 

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با تاکید بر اینکه «الان ما به کمک جهاد به معنای واقعی نیاز داریم»، بیان کرد: چرا که  باور داریم اگر جهاد به ما نزدیک شود، به دنبال منفعت‌طلبی نیست؛ چون می‌دانیم جهادی‌ها دغدغه دارند. واقعاً الان در برخی از جاها شهر به بن‌بست رسیده و باید با خلاقیت و نوآوری مشکلات را برطرف کنیم. ادامه این روند، قطعاً محکوم به شکست است؛ چه ما باشیم و چه دیگران.

رئیس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی: 
با وجود تمام کم‌وکاستی‌ها باید نگاهمان رو به جلو باشد

در بخش دیگری از این دیدار، سید علی‌اکبر شمسیان، رئیس سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، با بیان اینکه «توجه به زائران که بسیار هم ضروری است، باعث نشود که از مجاوران غافل شویم»، تصریح کرد: به نظر من، توجه بیش‌تر به مجاوران می‌تواند به ارتقای فرهنگ عمومی و زائرپذیرترشدن شهر مشهد کمک کند. نگاه ما به حاشیه‌نشینی نباید موقتی باشد؛ بلکه به‌عنوان یک وظیفه دینی و شرعی باید توسعه شهری به‌صورت عادلانه صورت پذیرد. 

شمسیان با اشاره به اینکه «همان‌طور که به آقای تقی‌زاده خامسی عرض کردیم، به نظر بنده مسئولیت‌پذیری شهروندی در مشهد از میانگین کشوری پایین‌تر است»، افزود: انتظاری که همه از یک شهر مذهبی دارند، فراتر از رفتار و اعمالی است که اکنون شاهد آن هستیم.

رئیس جهاد دانشگاهی خراسان رضوی بیان کرد: امیدوارم جایگاه برند مشهدی‌بودن، در این مدت ارتقاء یابد و از وضعیت کنونی خارج شود. امیدواریم مردم این شهر به مشهدی‌بودن خود افتخار کنند.
  
وی افزود: درخواست من از جناب آقای حیدری این است که با توجه به شرایط کنونی، خیلی مراقبت و مواظبت از خودشان نشان دهند. همان‌طور که دکتر روحانی با عملکردشان به ما نشان دادند، با توجه به تمام کم‌وکاستی‌ها و مشکلاتی که از گذشته به جا مانده است، اما نباید در گذشته ماند و تا جایی که ممکن است باید با نگاهی روبه‌جلو، اتفاقات گذشته را به‌عنوان تجربه درنظر گرفت. امیدواریم با توجه به تجربه آقای حیدری شاهد اتفاقات خوبی برای شهر مشهد در آینده باشیم.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: