• پنجشنبه ۱۱ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-6984-5
  • خبرنگار : 15232
  • منبع خبر : ----

مشاور حقوقی معاون وزیر راه:

توسعه پایدار باید از پایین به بالا باشد

مشاور حقوقی معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: توسعه از پایین به بالا و از کوچک به بزرگ است. اگر روستا و شهر توسعه یافته داشته باشیم، کشورمان توسعه یافته است. نمی‌شود دائم برنامه توسعه نوشت و انتظار کشور توسعه یافته داشت بدون اینکه برنامه‌ای برای توسعه روستاها و شهرها وجود داشته باشد.
 
به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی دشتی در همایش "جنبش درآمد پایدار" که در تالار بزرگ شهر برگزار شد، با اشاره به عنوان این همایش اظهار کرد: وقتی به یک رویداد می‌توان گفت جنبش، یعنی یک اتفاق درونی افتاده و تمام اجزای یک مجموعه به سمت آن حرکت کرده باشد. درآمد پایدار در کشور ما یک جنبش نیست، موضوعی است که هر از گاهی شهرداری‌ها یک تکانی به آن‌ها می‌دهند. امیدوارم درآمد پایدار تبدیل به یک جنبش در کشور بشود.
 
مشاور حقوقی معاون وزیر راه و شهرسازی، شهر را یک موجود زنده دانست و عنوان کرد: شهر یک وجهی نیست مخصوصا در ایران؛ شهرداری و شورای شهر،  شهروندان و بخش خصوصی و ضلع دیگر، نهادهای دولتی خدمت‌رسان در شهر و مدیران دولتی محلی هستند. ایجاد تعامل مناسب بین این اضلاع برای بازدهی بالا ضرورت دارد.
 
مسئول هماهنگی هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری وزارت کشور و شهرداران با اشاره به استقلال شهرداری‌ها در اوایل دهه ۶۰ تصریح کرد: قانون شهرداری خودکفا که در اوایل دهه ۶۰ تصویب شد، ضربه مهلکی به بدنه شهرداری کشور بود. موجودی را متولد کردند و رشد دادند و سپس منابع حیات آن را قطع کردند و  به حال خود رهایش کردند تا هزینه‌های خود را دربیاورد و این باعث شد شهرداری‌ها  به استثنائات قوانین روی بیاورند.
 
وی با اشاره به ماده ۱۰۰ قانون ۱۳۴ شهرداری و با بیان اینکه جریمه تخلفات ساختمانی یک استثناست، تاکید کرد: نباید از محل فروش تخلف شهر را اداره کرد، اما به واسطه محدودیت‌هایی که نظام حقوقی ما به شهر و شهرداری بار می‌کند، استثنا را تبدیل به اصل می‌کند و این نظام درآمدی بر اساس تخلفات ساختمانی و بر پایه تراکم فروشی ایجاد می‌شود. بنابراین نمی‌توان گفت همیشه شهردار مقصر است بلکه بعضی اوقات نظام اقتصادی موجود ما را به سمت درآمدهای ناپایدار سوق می‌دهد.
 
دشتی با بیان اینکه انتظار کسب درآمد پایدار از شهرداری‌های موجود، انتظاری غیرکارشناسانه است، افزود: نهادی که مدیر خود نیست و جز بر خود شهرداری بر جای دیگری نظارت ندارد، نمی‌تواند برای خود ایجاد درآمد پایدار کند. باید قوانینی در این خصوص از مقامات بالادستی صادر و در آن‌ها منابع پایدار تعریف شود.
 
مشاور حقوقی معاون وزیر راه و شهرسازی، ضمن بیان اینکه دولت حاضر نیست برای کمک به شهرداری از منافع خود کم کند، خاطرنشان کرد: یکی از معاونان رئیس جمهور حاضر کسی بود که من با او در پروژه‌ای در راستای بهبود وضعیت شهرداری همکاری داشتم و وی به شدت در این پروژه ثابت قدم بود و به این اعتقاد داشت که وظایف باید واگذار شود، اما به محض ورود به هیأت دولت عقایدش تغییر کرد. مانند دولت قبل که رئیس جمهورش  بیان می‌کرد شهردار باید در جلسات هیأت دولت حضور داشته باشد، اما وقتی خود رئیس‌جمهور شد، شهردار را به جلسه راه نداد. این ربطی به سوگیری سیاسی ندارد. هر کسی که در مقام دولتی می‌نشیند حاضر نیست از قدرت خود کم کند و به دیگری بدهد.
 
مسئول هماهنگی هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری وزارت کشور و شهرداران با ابراز تاسف از اینکه تکثر مدیریتی ایران در هیچ جای دنیا وجود ندارد، اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۳۵ هزار روستا، حدود ۱۳0۰ شهر، حدود ۹۰۰ بخش، ۴۰۰ شهرستان و  ۳۱ استان داریم. نباید برای هر سطح جزئی از افراد یک نظام مدیریتی جداگانه گذاشت.
 
وی راه‌های ایجاد درآمد پایدار را اول در سیاست‌گذاری‌های کلان دانست و افزود: در موقعیتی قرار داریم که اگر قانون فروشی نکنید،  نمی توانید حقوق کارکنان خود را بپردازید. حتما باید یک طبقه اضافه بفروشید یا ۲۰ متر واحد تجاری بیشتر دهید تا مخارج شهر حاصل شود. این کار از لحاظ قانونی درست نیست، اما از لحاظ اجرایی اجبار است.
 
دشتی با تاکید بر اینکه هیچ نظام توسعه یافته‌ای در دنیا وجود ندارد که روستاها و شهرهای آن توسعه یافته نباشد، خاطرنشان کرد:  توسعه از پایین به بالا و از کوچک به بزرگ است. اگر روستا و شهر توسعه یافته داشته باشید، کشورتان توسعه یافته است. نمی‌شود دائم برنامه توسعه نوشت و انتظار کشور توسعه یافته داشت، بدون اینکه برنامه‌ای برای توسعه روستاها و شهرها وجود داشته باشد. علت اینکه علی‌رغم تنظیم ۶ سند توسعه، چشم‌انداز ۱۴۰۴،  تمام توصیه‌ها و تمام شعارها توسعه‌ای رخ نمی‌دهد. این است که به مبنای توسعه که توسعه روستایی و شهری است، توجهی نمی‌شود. 

وی ادامه داد: اینکه بخواهیم به زور توسعه را از بالا به پایین منتقل کنیم، کاری اشتباه است. انگار پدر و مادر یک خانواده فقط به خودشان می‌رسند و  بسیار از خود راضی هستند و  بچه‌های خود را تامین نمی‌کنند. آن بچه‌ها وقتی بزرگ می‌شوند، هیچگاه آدم درست حسابی از کار در نخواهند آمد. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، ۲۰0 طرح توسعه هم نوشته شود، تاثیری نخواهد داشت.
 
مشاور حقوقی معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه درآمدی پایدار است که تداوم پذیر باشد، کیفیت زندگی در شهر را کاهش ندهد و منابع حیاتی برای نسل‌های آتی را از بین نبرد،  تاکید کرد: در دنیا حدود ۸۰ درصد هزینه‌های اداره شهرها و روستاها پایدار و مستمر است.
 
مسئول هماهنگی هیأت‌های رسیدگی به تخلفات اداری وزارت کشور و شهرداران یادآور شد: وقتی به بیانات شهید بهشتی، امام خمینی(ره) و آیت‌الله طالقانی مراجعه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که شهرها چگونه باید اداره شود و می‌فهمیم که اصلا موضوع اداره شهرها به شکل امروزی نبوده است. براساس قانون شوراهای محلی سال ۵۸ قرار بود همه چیز شهرستان و استان دست شهرداری باشد. امیدوارم شهرداری‌ها به آنجایی برسند که آن‌ها که انقلاب کردند می‌خواستند برسد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: