• پنجشنبه ۱۱ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-7084-5
  • خبرنگار : 15232
  • منبع خبر : ----

مدیر اسبق طرح‌های توسعه شهری مشهد:

باید برای شب‌ها که مردم بیدار هستند، پروژه طراحی کنیم

یک کارشناس ارشد طراحی شهری گفت: اگر به دنبال درآمد هستیم باید برای شب ها که مردم بیدار هستند، پروژه طراحی کنیم. چرا وقتی مردم بیدارند در خانه بمانند؟ باید پروژه هایی طراحی کنیم که مردم را به خیابان‌ها بکشاند و قدم بزنند و درآمد ایجاد کنند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، علی شیرازی در همایش جنبش درآمد پایدار در تالار بزرگ شهر برگزار شد،  با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی به قوانینی در حوزه شهرداری ها به صورت جسته و گریخته پرداخته شده و با ارائه آمار و اشاره به قوانین نوسازی اظهار کرد: در گذشته نگاه تخصصی به موضوع شهرداری وجود داشت و مدیران به شرح وظایف شهرداری ها آگاهی بیشتری داشتند.
 
وی با تاکید بر اینکه برنامه پنجم نگاه عمیق تری از برنامه ششم به شهرداری دارد، خاطرنشان کرد: برنامه ششم خیلی سبک و سطحی  به موضوع شهرداری ها پرداخته که این نشان می‌دهد نهاد شهرداری در حال محو شدن است.
 
مدیر اسبق طرح های توسعه شهری مشهد با انتقاد از نبود ابزار اجرایی برای برنامه های توسعه تصریح کرد: این قوانین شهرداری ها را به سمت انفعال می برد. چیزی که در سال ۶۱ مصوب شد که شهرداری باید یک رکن مستقل باشد با آنچه که امروز وجود دارد کاملا مغایر است و نشان می دهد که شهرداری در حال حذف شدن از بدنه دولت است.

شیرازی با اشاره به شیرازه وضعیت موجود در مدیریت شهری عنوان کرد: وقتی به خاطر نبود مکانیزم های صحیح در مدیریت شهری، مردم در شرایطی قرار می گیرند که از همیشه بیشتر به پولشان احتیاج دارند و در حال ساختمان سازی هستند، مطالبه پول می کنیم و نتیجه اش می شود اینکه مردم سعی می کنند از راه های خلاف استفاده کنند و کمترین هزینه را پرداخت نمایند.

وی تصریح کرد: در کلانشهرهای دنیا مثل توکیو، پاریس و به خصوص لندن حدود ۳۰ درصد درآمد شهرداری ها از اجاره داری منابع است؛ یعنی شهرداری در بحثی مثل ساختمان ها سهم خود را  به سرمایه تبدیل کرده و آن سرمایه را به اجاره داده است؛ چیزی که ما اصلا از آن استفاده نمی کنیم.
 
این کارشناس ارشد طراحی شهری ادامه داد: شاید بناهای تجاری موقت در مشهد سهم بسزایی در درآمد شهر نداشته باشد اما اولین تاثیری که دارد، این است که کاربری تثبیت نمی شود. وقتی کاربری را تثبیت می کنیم، یعنی در صد ساله آینده هم همان کاربری ماندگار است و حقوق جدیدی برای نسل بعدی وجود ندارد که واگذار شود.
 
مدیر اسبق طرح های توسعه شهری مشهد با بیان اینکه ثروت‌آفرینی در شهرها تنها از طریق سرمایه گذاری در پروژه های بزرگ است، تصریح کرد: اقتصادی می‌تواند رشد کند که سرمایه های بیرون از چرخه خود را جذب کند. بیشترین ظرفیت ها در حوزه گردشگری است و خوبی این بخش این است که در دوره رکود ساختمان، دست مدیریت شهری را می گیرد.
 
شیرازی با انتقاد از سرمایه گذاری در عملکردهای روزانه تصریح کرد: زندگی ها تغییر کرده است؛ این روزها مردم تا نیمه های شب بیدار و صبح ها تا ظهر خواب هستند اما درست در ساعاتی که آن ها بیدار هستند، پروژه های دیگری که بخواهد به آن ها خدمات بدهد، وجود ندارد و  عادت کرده ایم که ساعت ۹ تعطیل کنیم. باید رویکرد را در پروژه ها تغییر داد و اگر به دنبال درآمد هستیم باید برای شب ها که مردم بیدار هستند، پروژه طراحی کنیم. چرا وقتی مردم بیدارند در خانه بمانند؟ باید پروژه هایی طراحی کنیم که مردم را به خیابان‌ها بکشاند و قدم بزنند و درآمد ایجاد کنند و این پروژه باید پیاده محور باشد زیرا عموم حرکت های شبانه مردم پیاده است. روز پیاده محور نیست زیرا معمولا مبدا و مقصد مشخص است و نمی توان انتظار داشت کسی زیر نور آفتاب پیاده روی کند.
 
این کارشناس ارشد طراحی شهری در خصوص تغییر عملکرد پروژه ها به طرح خیابان ولیعصر تبریز اشاره کرد و گفت: خیابان ولی عصر در روز بسته است اما از غروب خورشید به بعد تمام مغازه ها باز می شود و اوج فعالیت های خیابان ولیعصر تبریز ساعت 24 به بعد است و در سطح فراشهری عمل می کنند؛ یعنی خیلی از توریست هایی که به تبریز می آیند بازدید و پیاده روی در خیابان ولیعصر در برنامه شان قرار دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: