• دوشنبه ۱۵ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-11286-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

رییس دانشگاه فردوسی مشهد مطرح کرد؛

جایگاه بین‌المللی دانشگاه فردوسی در سطح‌بندی جدید وزارت علوم

رییس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: بر اساس نتایج سطح‌بندی جدید وزارت علوم، دانشگاه فردوسی باید در تراز بین‌المللی فعالیت کند و همچنین توسعه علم وفناوری، گسترش مرزهای دانش و کمک به رفع چالش‌های ملی، از جمله ماموریت‌های محوری این دانشگاه خواهد بود.

دکتر محمد کافی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: سطح‌بندی دانشگاه‌های دولتی توسط وزارت علوم در راستای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی توسعه آموزش عالی کشور در قالب نظام جامع نظارت، ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه های کشور صورت پذیرفته است. بر اساس معیارها و شاخص‌های تعریف شده در این ارزیابی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی دولتی به تفکیک دو دسته جامع و تخصصی در 4 سطح شامل سطوح بین‌المللی، ملی، منطقه‌ای و محلی دسته‌بندی شده و تراز عملکردی هر سطح و همچنین ماموریت محوری هر سطح مشخص شده‌ است.

وی ادامه داد: بر اساس این نتایج، دانشگاه‌ها از طریق ارزیابی از وضعیت عملکرد خود می توانند با استفاده از اطلاعاتی که به طور منظم و پیوسته در حوزه های مختلف تخصصی دریافت می کنند، مزیت های رقابتی خود را در راستای تحقق سندهای بالادستی توسعه ملی و تحول آموزش عالی رصد نمایند.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به جایگاه این دانشگاه در سطح بندی دانشگاه‌های دولتی، تصریح کرد:  بر اساس این نتایج، دانشگاه فردوسی مشهد، هم‌تراز با دانشگاه‌های اصفهان، تبریز، تربیت مدرس، تهران، شهید بهشتی و شیراز در سطح اول دانشگاه‌های جامع قرار گرفته است و بایستی در تراز بین‌المللی فعالیت نموده و ماموریت توسعه علم وفناوری، گسترش مرزهای دانش و کمک به رفع چالش‌هاي ملی را بر عهده دارد. 

 کافی با اعلام اینکه بر اساس سطح‌بندی دانشگاه‌ها، دانشگاه فردوسی مشهد مامور به فعالیت در سطح بین‌المللی شده است، افزود: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی دانشگاه فردوسی یکی از دانشگاه های برتر مورد حمایت کشور جهت ارتقاء به تراز بین‌المللی است؛ در این راستا، توجه ویژه‌ای به ارتقاء تراز بین‌المللی این دانشگاه شده است و این موضوع در سیاست‌ها و جهت‌گیری‌های دانشگاه مورد تاکید قرار گرفته است. 

وی اضافه کرد: در همین راستا "برنامه و گزارش مدیریتی دانشگاه فردوسی مشهد در تراز بین‌المللی در افق 1404 " تدوین شده است که کلیه جهت‌گیری های دانشگاه جهت ایفای ماموریت در سطح بین‌المللی در آن لحاظ شده و مبنای عمل کلیه فعالیت‌های دانشگاه قرار گرفته است. 

رییس دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: بررسی معیارهای سطح‌بندی وزارت نشان می‌دهد که این معیارها با شاخص‌های نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی دنیا هم‌خوانی داشته و جهت‌گیری‌های اصلی در اسناد فرادستی را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد؛ در نتیجه با توجه به تعدد نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی، این سطح‌بندی می‌تواند به عنوان مرجع اصلی ارزیابی دانشگاه‌ها در داخل کشور بوده و ضمن تحقق ارتقای جایگاه دانشگاه‌ها در نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی، میزان وابستگی دانشگاه‌های داخلی را به نتایج آن نظام‌ها‌ کاهش دهد. 

کافی خاطرنشان کرد: از طرفی اطمینان از تقسیم کار ملی در حوزه آموزش عالی کشور و تجانس و هم‌گرایی وظیفه‌ای بین دانشگاه‌ها در راستای تحقق اسناد فرادستی وجود خواهد داشت و هر دانشگاه با تلاشی معطوف به هدفی که در راستای اهداف عالی توسعه علم و دانش در کشور خواهد بود گام برمی‌دارد؛ به این ترتیب ماموریت هر دانشگاه مشخص بوده و پیشبرد اهداف آموزش عالی با بهره‌گیری از مزیت‌های هر یک از دانشگاه‌ها در هر حوزه محقق خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: