• سه شنبه ۱۶ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۴
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 968-5685-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

در گفت‌و‌گو با یک استاد دانشگاه تشریح شد؛

مثلث استعفای سعد حریری

یک تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل گفت: استعفای سعد حریری به ظاهر شگفتی‌ساز اما در واقع نقطه عزیمتی برای شکل دادن به محاصره منطقه‌ای تهران با رهبری ایالت متحده آمریکا، مدیریت اسرائیل و اجرای عربستان سعودی است.

مهدی مطهرنیا در گفت‌و‌گو با ایسنا-منطقه خراسان، اظهار کرد: من قبل از روی کار آمدن ترامپ عنوان کردم که چه کلینتون و چه ترامپ رئیس جمهور ایالت متحده شود، آمریکا در برخورد با ایران از گزاره محدودسازی همکاری‌های بین‌المللی با ایران در تفسیر محدود مضیق از برجام و محاصره منطقه‌ای تهران پیروی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه این گزاره از سه پایه تحریک کردن، جاخالی دادن و پرتاب کردن رقیب پیروی می‌کند، عنوان کرد: دکترین محدودسازی همکاری بین‌المللی با ایران و محاصره منطقه‌ای تهران، در ریاض کلید خورد، سعد حریری به عنوان نخست‌وزیر لبنان در سفر علی‌اکبر ولایتی و اعلام پیروزی تهران در منطقه، در عربستان استعفای خود را اعلام کرد و ایران را به عنوان عامل اصلی در ترور رفیق حریری به طور تلویحی و سپس تهران را به عنوان تنظیم‌کننده حرکات تروریستی به ویژه علیه قدس معرفی کرد.

این استاد دانشگاه افزود: آمریکا حمله موشکی یمن به عربستان را متوجه ایران ساخت و رسما اعلام کرد که ایران را مسئول حملات موشکی به عربستان از طریق یمن می‌داند و بدین ترتیب محاصره منطقه‌ای تهران با رهبری ایالت متحده آمریکا، مدیریت تلاویو و اجرای ریاض رقم خورد.

مطهرنیا با اشاره به اینکه در وضعیت کنونی تلاش می‌شود تا جنگ‌های نیابتی ایران در دوران پساداعش به جنگ مستقیم با ایران در منطقه بیانجامد، تصریح کرد: این فضاسازی‌ها در نهایت با عبور از دالان رودررویی با حزب‌الله در بخش نظامی از طریق حمله احتمالی اسرائیل به حزب‌الله به سمت‌ ایجاد فضای اصطکاک نظامی اولیه با ایران در منطقه می‌انجامد و منجر به تهدید نظامی تهران از سوی ایالت متحده آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن می‌شود و اگر با تهدید نظامی نتوانند به اهداف از پیش تعیین‌شده خود برسند وارد عملیات نظامی علیه ایران خواهند شد.

این تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل گفت: مسائل سوریه تا حدود زیادی مشخص شده و تقسیم‌بندی آینده آن در بسیاری از دیدارهای سران کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای با یکدیگر و سران کشورهای فرامنطقه‌ای با رهبران کشورهای منطقه‌ای شکل گرفته است. پایان سوریه با برنامه‌ریزی برای امتیازگیری در آینده این کشور مشخص می‌شود و در مجموع امتیازات دوران پساداعش و پسابشاراسد به روسیه داده می‌شود و روسیه امتیازات موجود را در ارتباط با جناح به نسبت پیروز حمایت از بشاراسد تقسیم می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: نشست‌های موجود سران کشورهای منطقه‌ای و اکنون نیز سفر ترامپ به کشورهای آسیای شرقی به ویژه چین نمایانگر تقسیم آینده سوریه در دوران پسا داعش است. باید گفت استعفای سعد حریری در آینده سوریه تأثیر چندانی ندارد و تنها نقطه عزیمتی برای دوران پساداعش و تنظیم برخوردهای محتمل و ممکن با آینده ایران در منطقه و نظام بین‌الملل است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه لبنان آبستن حوادث بسیار زیادی است، عنوان کرد: اسرائیل بعد از قرار گرفتن حزب‌الله در لیست گروه‌های تروریستی توسط آمریکا و قطع ارتباط احتمالی ایران با حزب‌الله در چارچوب تحریم‌های کاستا منتظر بهانه است تا به سنجش میزان عزم کنونی حزب‌الله در معادلات خاورمیانه و سپس ایجاد فضای ضد ایران در تقابل با حزب‌الله در افکار عمومی منطقه و نظام بین‌الملل بپردازد و اعراب را نیز با تلاویو بیشتر همگرا کند و اجماع بین‌الملل را حول محور آمریکا علیه ایران بازسازی نماید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: