• سه شنبه ۱۶ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 968-5785-5
  • خبرنگار : 15207
  • منبع خبر : ----

رحیمی‌جهان آبادی در گفت‌وگو با ایسنا:

عربستان چراغ سبزهای ترامپ را اشتباه تفسیر نکند

رئیس کمیته حقوق بین الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی از اقدامات اخیر آمریکا در منطقه با نام "آتش تهیه" یاد کرد و گفت: عربستان سعودی نباید حمایت های ترامپ را نادرست تفسیر کند و بزرگ ترین اشتباه تاریخ حکومتش را انجام دهد.
 
جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گو با ایسنا-منطقه خراسان، اظهار کرد: ایالات متحده آمریکا به دنبال این است که فضای منطقه را علیه ایران تحریک کند و این عادت آمریکایی‌ها است؛ هنگامی که می‌خواهند اقدامی را انجام دهند از چند ماه قبلش شروع به آتش تهیه ریختن می کنند.
 
وی افزود: اقدامات اخیر آمریکا همانند تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، انتشار اسنادی در مورد ارتباط ایران با القائده، نسبت دادن حمله موشکی یمنی ها به ایران، استعفای آقای حریری با این عنوان که حزب الله قصد ترور او را داشته، تمدید شرایط اضطراری علیه ایران و ... آتش تهیه های اقدام اصلی آمریکا هستند تا ایران را در منطقه پررنگ  کنند، این ها تکه های پازل هستند و باید ببینیم نقشه شوم و اصلی آمریکا علیه ایران چه چیزی است.
 
نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: خیلی به این اتفاقات خوشبین نیستم و فکر می کنم آمریکا نقشه شومی در مورد خاورمیانه و غرب آسیا با محوریت تقابل با ایران دارد و در حال انجام آن است.
 
رحیمی جهان آبادی اظهار کرد: آمریکا درصدد ایجاد فشار و درگیری‌های داخلی در لبنان است تا گروه‌های داخلی لبنان با یکدیگر درگیر شوند، چراکه اگر جنگی در لبنان علیه حزب الله رخ دهد بخشی از توان ایران گرفته خواهد شد تا بتوانند از این فرصت با استفاده از ارتش آزاد و نیروهای جبهه دموکراتیک که به آمریکا و ترکیه نزدیک‌تر هستند، برای پر کردن خلا قدرتی که در سوریه بعد از فروپاشی داعش ایجاد شده است، استفاده کنند.
 
وی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها در سوریه چنین نقشه ای دارند و در کل منطقه هم تقابل با ایران را پیش می برند و در حال متحد کردن عرب ها هستند و دو سفر وزیر امور خارجه شان و همچنین سفر ترامپ به عربستان هم حاکی از این مسئله است.
 
این عضو فراکسیون امید گفت: صحنه گردان این اقدامات اخیر در خاورمیانه ایالات متحده آمریکا است و تلاش دارد اقدامات علیه ایران را به اوج خود برساند تا به صورت جنگ نیابتی یا حتی اگر بتواند به صورت جنگ مستقیم چالش در منطقه ایجاد کند.
 
رحیمی جهان آبادی خاطرنشان کرد: صدام حمایت آمریکایی ها از خود را اشتباه تفسیر کرد و فکر کرد زمانی که به کویت حمله کند آمریکا حمایتش خواهد کرد اما اینطور نشد و عربستان هم نباید حمایت ها و چراغ سبزهای ترامپ را اشتباه تفسیر کند و وارد جنگ احتمالی با ایران شود چراکه ایران قدرت موشکی و نظامی فوق العاده بالایی دارد و در صورت بروز هرگونه تنش در منطقه با سرعت عمل بالایی می تواند به کنش ها واکنش نشان دهد.
 
وی گفت: عربستان سعودی باید به سمت تنش زدایی با ایران برود و چنانچه قصد انجام هرگونه عملیات نظامی در منطقه را با فرض حمایت آمریکا و اسراییل داشته باشند اشتباه بزرگی خواهند کرد، چراکه آمریکا و اسراییل در شرایطی نیستند که خود را در تقابل با ایران قرار دهند و فقط به دنبال از بین بردن زیرساخت های کشورهای اسلامی هستند. این کشورها تلاش دارند توان اقتصادی عربستان و ایران را از بین ببرند و توان نظامی آن ها را هم تضعیف کنند تا نهایتا بتوانند جایگاهی را که برای اسراییل فکر می کنند رو به زوال است احیا و سلطه آمریکا در منطقه را افزایش دهند و از طرفی آمریکایی ها بتوانند سلاح بفروشند.
 
رحیمی جهان آبادی بیان کرد: این تصور که مثلث سه گانه عربی، عبری و آمریکایی بتواند ایران را از بین ببرد تصور نادرستی است چراکه آمریکایی ها شرایط و توان ورود به یک جنگ با ایران را در منطقه ندارند ولی ممکن است بعضی از مسئولین سعودی این فرض برایشان مشتبه شده باشد و به این دلیل است که برخی تنش ها در منطقه را ایجاد می‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: