• سه شنبه ۱۶ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-12786-5
  • خبرنگار : 15172
  • منبع خبر : ----

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

دانشگاه علوم پزشکی مشهد تابع مطالبات مردم خواهد بود

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه این دانشگاه تابع مطالبات مردمی است، گفت: 24 میلیون نفر به روحانی رای دادند، بنابراین ما باید این مطالبات مردمی را در برنامه خود قرار دهیم و برای تحقق تمام آن ها کمر همت ببندیم.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، دکتر محمد رضا دارابی محبوب امروز 16 آبان ماه در آیین تکریم و معارفه رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد که در تالار ابن سینای مشهد برگزار شد، ارتقاء کمی و کیفی خدمات بر اساس سیاست های دولت و اهداف وزارت بهداشت را مهمترین برنامه این دانشگاه دانست و عنوان کرد: توسعه کمی و کیفی آموزش و گسترش اخلاق مداری یکی از مهمترین برنامه هایی است که در مدیریت جدید دانشگاه بیش از پیش دنبال خواهد شد.

وی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از قدیمی ترین و بزرگترین دانشگاه های سطح کشور به شمار می رود که دارای 760 عضو هیات علمی ، 9 هزار و 228 دانشجو، 15 شبکه بهداشتی درمانی،  30بیمارستان و 25 هزار نیرو است و حرکت رو به رشد دانشگاه در تمامی حیطه های آموزش، پژوهش، بهداشت، درمان، توسعه، غذا و دارو و دانشجویی فرهنگی همانند گذشته و بر اساس سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری، افق ۱۴۰۴، اسناد بالادستی، برنامه ششم توسعه و برنامه های وزارت بهداشت در دستور کار قرار دارد. 
 
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید براینکه  در زمینه پژوهش  دانشگاه علوم پزشکی مشهد رتبه‌ی سوم کشور را دارا است و سعی خواهیم کرد همین رتبه را طی دوره جدید حفظ و ارتقا دهیم، بیان کرد: در زمینه خدمات دانشجویی که نیروهای آینده‌ساز کشور محسوب می شوند و بایستی زمینه آموزش  و فراغ بال بیشتری  داشته باشند، ارتقاء مسایل فرهنگی و فضاهای آموزشی را در دوره جدید مدیریت دانشگاه در برنامه داریم.

دارابی محبوب با تاکید بر اینکه تعهد اخلاقی که بر دوش من گذاشته است، از تعهد اجرایی بیشتر است، اظهار کرد: دانشگاه های علوم پزشکی کشور علاوه بر نقش آموزشی، دارای نقش خدماتی در حوزه های درمانی، بهداشتی و غذا و دارو را نیز  بوده و به طور مستقیم با سلامت مردم در ارتباط هستند که این امر نشان دهنده مسئولیت سنگینی است که این دانشگاه ها بر عهده  دارند.

وی با بیان اینکه اخلاق مداری وزنه سنگین تری نسبت به امر آموزش دارد، خاطر نشان کرد: پزشکی که اخلاق مدار تربیت شده باشد، مردم را ولی نعمت خود می داند و نسبت به سلامت آنان احساس مسئولیت می کند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید تلاش شود که مردم به جز رنج بیماری مشکل دیگری نداشته باشند، گفت: در حیطه درمان مردم عمدتا در بخش اورژانس‌های بیمارستانی، شهری و جاده‌ای مشکل دارند لذا  امیدواریم بتوانیم با کمک وزارت بهداشت و تمام نهادهایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، اورژانس‌ها را در خط اول بررسی هایمان قرار دهیم تا زمانی که مردم به اورژانس‌ها مراجعه می‌کنند با خیال راحت مطمئن باشند که بهترین خدمات درمانی به آنان ارایه خواهد شد و به سرعت تعیین تکلیف می‌شوند؛ در کنار آن ارتقای کیفیت بیمارستان‌ها، پرستاران، خدمات درمانی و استفاده از اساتید دانشگاه و رسیدگی به وضعیت حاشیه شهرهای استان خراسان رضوی و مناطق کم برخوردار هستند، جزو اولویت‌های اصلی ما خواهد بود.
 
دارابی محبوب با تاکید بر اینکه در حوزه بهداشت، پیشگیری مقدم بر درمان است و باید در تغییر سبک زندگی مردم و شناسایی و کاهش بیماری های غیر واگیر بیش از پیش تلاش نمود، خاطرنشان کرد: باید فرهنگ پیشگیری مقدم بر درمان را در میان جامعه ترویج کنیم تا از ابتلای مردم به بسیاری از بیماری ها  جلوگیری شود. اگر به این مقوله توجه شود به طور حتم نیاز کشور روز به روز به تخت های بیمارستانی کاهش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: در حوزه غذا و دارو که مبنای سلامت مردم است، باید بتوانیم بهداشت مواد غذایی در تمام پایگاه‌های غذایی نهادینه کنیم و در زمینه دارو نیز فعالیت‌هایی داشته باشیم که تمام داروها در اکثر وقت در اختیار مردم قرار گیرد و بازار سیاه دارو را با سیاست های جدید جمع کنیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد: برای دستیابی به اهداف نیازمند همکاری تمامی اعضای خانواده بزرگ دانشگاه و همچنین دستگاه ها و سازمان های استان به ویژه استانداری؛ آستان قدس رضوی، شهرداری، شورای شهر، فرمانداری و دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی هستیم. 

دارابی محبوب در خصوص تغییر دانشگاه علوم پزشکی مشهد در رابطه با رسانه‌ها خاطرنشان کرد: ما بی‌نیاز از رسانه‌ها چه صدا و سیما و خبرگزاری‌ها نیستیم و برای فرهنگ‌سازی در سطح دانشگاه در حوزه خدمات آموزشی، بهداشتی، دارو و غذا نیازمند رسانه محلی هستیم تا آن ها با استفاده از اساتید متخصص ما در حوزه سلامت و بهداشت عمومی اطلاع رسانی شود استفاده کند،  زیرا هر چه فرهگ‌سازی در این زمینه قوی‌تر باشد، مردم در مورد مسائل بهداشتی خود بهتر عمل خواهند کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: