• چهارشنبه ۱۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-9790-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

سايه سنگين بر نمايشگاه كتاب نيشابور

نمايشگاه كتاب نيشابور در حالي امروز به كار خود پايان مي‌دهد كه غرفه‌داران از ناهماهنگي‌هاي به وجود آمده گله داشتند و شهروندان نيز از اطلاع‌رساني نادرست و امكانات كم محل برگزاري نمايشگاه. مسئولان نيشابور مي‌گويند اميدوار هستند كه در سال‌هاي آتي نمايشگاه را به صورت بهتري برگزار كنند.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، دومین نمایشگاه ناشران کتاب ایران، در نيشابور از ۱۱ الي ۱۷ آبان ماه در محل سايت نمایشگاه‌های بین‌المللی خیام؛ واقع در باغرود آخرين ساعات خود را پشت سر مي‌گذارد با برخي از كساني كه در نمايشگاه حضور داشته‌اند صحبت كردم آن‌ها به امكانات نمايشگاه و نحوه تبليغات و برگزاري به عنوان شهروند و يا غرفه‌دار معترض بودند. وقتي از شهروندان مي‌پرسم برخي از آن‌ها مي‌گويند ما اصلا مطلع نبوديم و اطلاع‌رساني خيلي ضعيف بوده، برخي هم كه از نمايشگاه ديدن كردند درباره مشكلاتشان از جمله مكان برگزاري، خدمات بانكي و اينترنتي صحبت و انتقاد كردند.

سال گذشته نمايشگاه كتاب نيشابور، نسبت به سال جاري بازديدكنندگان بسيار بيشتري داشت. حالا اين كه علت تبليغات گسترده بود، يا همكاري بهتر مسئولان مركز استان و نيشابور نسبت به امسال، براي اين كه به هدف مشترك خود برسند، فارغ از اين كه هدف چه بوده و يا هر علت ديگر... به هر روي نمايشگاه كتاب امسال به گفته غرفه‌داران و شهرونداني كه با آن‌ها صحبت داشتيم بسيار ضعيف‌تر از سال گذشته بود.
يكي از غرفه‌داران كه هم در نمايشگاه سال گذشته و هم امسال در نيشابور حضور پيدا كرده بود، در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا عنوان كرد: نمايشگاه امسال را نمي‌توان با سال گذاشته مقايسه كرد. امسال به هر علتي مسئولان حمايت نكردند. متاسفانه اداره كل نيز كمك نكرد. مسئولان مجموعه نمايشگاه، تبليغاتي را با هزينه‌هاي اخذ شده داشتند و يك سري بنرها را در سطح شهر زده بودند اما اين كه چه ارگاني بابت چه موضوعي  بنرها را پايين كشيدند نمي‌دانم. مردم دير خبردار شدند، مسئولان حمايت نكردند و بسياري از بنرها جمع شد و هماهنگي‌ها نيز درست صورت نگرفت.

وي ادامه داد: مردم دير متوجه شدند ولي باز هم به نسبت تبليغات كم، آمدند. اين ارزشمند است اما آموزش و پرورش، اداره ارشاد و فرمانداري و... بايد هماهنگي‌هاي بيشتري مي‌داشتند. متاسفانه هيچ بانكي حاضر نشد يك دستگاه سيار در نمايشگاه بگذارد. اين جا اصلا آنتن‌دهي و امكانات درست اينترنتي نداشت و دستگاه‌هايي كه خودمان آورديم نيز در واقع هيچ عملكردي نداشتند.  قول دادند حداقل دستگاه سيار را بياورند اما اين كار را هم انجام ندادند. شخص من با 30 ميليون تومان ضرر دارم بر مي‌گردم و قطعا تا سال‌ها اين‌جا نخواهم آمد. چرا بايد تا وقتي پاي ارشاد مشهد وسط است دور هم جمع شوند و استقبال كنند و گرنه هيچ حركتي صورت نگيرد. تا روز‌هاي آتي نمايشگاه مشهد برگزار مي‌شود كه ترجيح مي‌دهند بودجه را براي خودشان خرج كنند در واقع چون نمايشگاه مشهد نزديك است، هيچ حمايتي نكردند و البته اين اعتراضي است كه بايد از سوي مسئولان نيشابور بيان مي‌شد نه من كه به عنوان يك مهمان به شهر نيشابور آمدم و مي‌خواهم در كنار كار فرهنگي سودي هم داشته باشم. تاريخ برگزاري خوب نبود و بايد هماهنگي و برنامه‌ريزي دقيق‌تري انجام مي‌شد. شهر نيشابور با اين روند ضرر مي‌كند. يك جاهايي بايد مشكلات داخلي را كنار گذاشت و به فكر منافع مردم بود و از مباحث فرهنگي حمايت كرد.

در ادامه با يكي ديگر از غرفه‌داران صحبت كردم. او به ايسنا گفت: استقبال مردم از نمايشگاه طبيعتا به تبليغات و وضع مالي مردم بستگي دارد. هيچ تبيلغاتي صورت نگرفت، مسئولان باهم هماهنگ نيستند و فاصله نمايشگاه نسبت به شهر خيلي دور است. مسئولان از سال گذشته به دليل استقبال مردم از نمايشگاه اول، به خود غره شده بودند اما آن استقبال دليل داشت و دليل، رقابت و تبليغاتي بود كه در سال گذشته وجود داشت. من خودم نيشابوري هستم فكر مي‌كنم يك سري صحبت‌هايي كه بين مسئولان مشهد و نيشابور شده بود، سال گذشته استقبال بيشتري داشتيم، اما چون امسال ديدگاه مشهد روي نيشابور نبود، آنطور كه بايد استقبال صورت نگرفت كه البته از نظر من بايد امسال تلاش بيشتري مي‌شد.

درباره اين نمايشگاه و برگزاري آن از عباس كرخي رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي پرسيدم، وي در گفت‌وگو با ايسنا عنوان كرد: ما در نمايشگاه امسال دخالتي نداشته‌ايم. در ادامه علت دخالت نكردن اداره فرهنگ و ارشاد را جويا شدم، كرخي علت را زمان كم براي انجام هماهنگي‌هاي لازم بيان كرد.

سعيد شيباني معاون استاندار و فرماندار نيشابور نيز در گفت‌وگو با ايسنا در پاسخ به اين كه «آيا صحبت مجوز نداشتن اين نمايشگاه صحت دارد يا خير»  اظهار كرد: درباره موضوعي كه به آن اشاره شد نياز به هماهنگي كامل‌تري بوده كه اداره كل ارشاد بتواند كمك بيشتري داشته باشد و امكانات بيشتر و فضا را فراهم کند. موضوع عدم مجوز همان نياز به زمان بيشتر براي هماهنگي بيشتر بوده كه اين از دغدغه‌هاي حوزه ارشاد در اين خصوص بوده تا بتواند حمايت بيشتري داشته باشد و مباحث نظارتي را در زمان كامل‌تري فراهم كند كه به علت زمان كم اين اتفاقات نيفتاده و اين گونه به اشتباه مطرح شده كه مجوز نداشته است كه البته اينطور نبوده است. آن‌ها هم علي رغم زمان كم به مقداري كه در توانشان بود، كمك كردند تا از نمايشگاه حمايت شود. 

فرماندار نيشابور درباره مكان برگزاري و امكانات آن گفت: اين نمايشگاه مکانی موقت است. بايد يك سري اصلاحات در آن انجام بگيرد و سريعتر مكان دائمي ساخته شود و ما تذكرات لازم را داده‌ايم.

به گزارش ايسنا برخي معتقد هستند كه ناهماهنگي مسئولان در اين نمايشگاه باعث خواهد شد ناشراني كه در سال جاري حضور پيدا كردند در سال‌هاي آتي ممكن است استقبال كمرنگي داشته باشند و در نهايت شهروندان نيشابوري اين فرصت را از دست خواهند داد. يكي از غرفه‌داران در نمايشگاه معتقد بود مسئولان مربوطه در مركز استان نسبت به شهرهاي اطراف خود كم‌لطفي مي‌كنند و از سويي مطالبه‌گر نبودن و شفاف نبودن مسئولان نيشابور باعث زيان ديدن شهروندان مي‌شود.

برگزاري اين نمايشگاه با مشكلاتي كه با آن مواجه بود و انتقاداتي كه بر آن وارد شد، آيا نشان دهنده اين است كه سايه مسئولان چه در سطح شهرستان و يا استان بر منافع شهرستاني مانند نيشابور سنگين شده؟ از سويي برگزاري اين نمايشگاه در تاريخ نزديك به نمايشگاه مشهد، تاريخ گزيني نامناسب با توجه به تعطيلي روز پنج‌شنبه به مناسبت اربعين، حضور نيافتن دانشگاه‌ها و يا حضور ديرهنگام دانش‌آموزان در نمايشگاه به دليل عدم هماهنگي، كمبود امكانات، تبليغات نا مناسب، حتي دور بودن مكان نمايشگاه از داخل شهر، مسائل و انتقاداتي بود كه حاضران در نمايشگاه به آن اشاره كردند. با اين حال مسئولان اميدوار هستند كه در سال‌هاي آتي نمايشگاه را بهتر برگزار كنند.

گزارش از سیمین سلیمانی، ایسنا- منطقه خراسان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: