• چهارشنبه ۱۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-8787-5
  • خبرنگار : 15242
  • منبع خبر : ----

شهردار با اشاره به مشهد 2017 مطرح کرد؛

برای شهرداری مشهد، صفحه نو باز کنید

   شهردار مشهد گفت : از این پس، برای شهرداری مشهد، صفحه نو باز کنید.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان؛ قاسم تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد، صبح امروز و در جلسه «شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام»، که با حضور استاندار خراسان رضوی و جمعی از مسئولان استانی و در دفتر استاندار برگزار شد، اظهار کرد : از این پس، برای شهرداری مشهد، صفحه نو باز کنید و چیزی را به ما تکلیف نکنید. شهرداری جدید، علاقه‌مند است که در این حوزه، موثر باشد. اکنون که چیزی از سال 2017 نمانده، اما برای برنامه‌ریزی 10 ساله فرهنگ مشهد، تقاضا می‌کنیم در صفر تا صد برنامه‌ها و اقدامات، نظر ما نیز لحاظ شود.

تقی زاده خامسی، پس از تحویل گزارش‌های اقدامات گذشته شهرداری مشهد در مورد مشهد 2017 به استاندار، تصریح کرد : شهرداری و مدیریت شهری مشهد، در همه امور و به صورت موثر همراه استاندار محترم است. غیر از این گزارش‌ها، نزدیک به 90 میلیارد تومان در تبلیغات، هزینه شده است؛ اما من فکر نمی‌کنم که مردم مشهد، چیزی به نام مشهد 2017 را احساس کرده باشند.

وی افزود : اگر مردم توجیه نشده و با شرایط چنین ظرفیت بزرگی، سازگار نشوند، نمی‌توان کاری را انجام داد. میسر بود که در این برنامه‌ها، هدف و اولویت اول را مردم قرار داد. به معاونت جدید فرهنگی شهرداری، تکلیف کرده‌ام که یک نظرسنجی در سطح شهر، صورت گیرد تا میزان شناخت و توجه مردم نسبت به مشهد 2017، مشخص شود.

باقر طباطبایی، به نمایندگی از اتاق فکر مشهد 2017، در ابتدای جلسه، اظهار کرد : توسعه پایدار شهری به مشارکت همه ذینفعان، وابسته است و از طرفی بسترسازی این توسعه برای مشارکت، به یک سند چشم اندز نیازمند است؛ اما اسناد زیادی برای مشارکت و توسعه وجود دارد که بعضا پراکنده است. البته ما قصد نداریم که سند جدیدی را تدوین کنیم، اما می‌توانیم با توجه به فرصتی که به وجود آمده، این اسناد را تلفیق و تجمیع کرده و هدف‌گذاری دقیق برای اجرای آن داشته باشیم و اسناد برنامه های توسعه ملی، مانند برنامه ششم در مشهد را با مدیریت شهری جدید، بیش از گذشته عملیاتی و محقق کنیم. 

وی ادامه داد : برای این سند تلفیقی، منابعی را در سه دسته نظر گرفته‌ایم. دسته اول منابع، اسناد توسعه ملی هستند که مهم‌ترین آن، سند چشم انداز ایران 1404 است. بخش دیگری از این دسته، اسناد توسعه‌ای موضوعی مانند سند مهندسی فرهنگی است و دسته دوم، سیاست های موضوعی کلی هستند که در سطح کشور توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده و نیز اسناد توسعه استانی و شهری. و منابع دسته سوم، موضوعات گفتمان‌های ملی هستند که هنوز تبدیل به سند ملی نشده‌اند؛ اما اهمیت زیادی دارند؛ مانند سبک زندگی ایرانی- اسلامی. 

طباطبایی افزود : ملاحظات اساسی در این اسناد این وجود دارد که مشهد شهری است که در آن، زندگی و معنویت با هم آمیخته شده و کانون همگرایی اسلامی است. زیارت حرم مطهر امام رضا (ع)، به عنوان مهم‌ترین مایه وفاق ملی و مذهبی ایران و غنی ترین ظرفیت گردشگری ایران قابل توجه است. پیوندهای جهانی کشورهای اسلامی به محوریت شهر مقدس مشهد، ملاحظه مهم بعدی است. بازشناسی جوانب مغفول فرهنگی، یکی از ملاحظات عملی اساسی است. روش پیشنهادی نیز برای این سند بر پایه روش آینده نگاری تدوین شده است. 

در ادامه این نشست فرماندار مشهد طی سخنانی گفت : در پیوند اسنادی که توضیح داده شد، باید به برنامه پنج ساله و یکساله سازمان برنامه و بودجه اشاره کرد. در برنامه ابلاغ شده توسط سازمان برنامه ریزی کشور، ردیف های 76 و 71 بودجه مربوط به شهرستان مشهد است.

رحیم نوروزیان با اشاره به بحث «تاثیر متقابل فرهنگ ایران و اسلام در اندیشه شهید مطهری» افزود : تا کنون در برنامه‌های مشهد 2017، نسبت به فرهنگ ایرانی، کم‌توجهی شده است. باید به تاثیرات متقابل فرهنک اسلامی و ایرانی، بیش از پیش توجه کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: