• چهارشنبه ۱۷ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-8887-5
  • خبرنگار : 15242
  • منبع خبر : ----

استاندار خراسان رضوی:
برنامه‌های مشهد 2017 تداوم خواهد داشت

استاندار خراسان رضوی گفت: برنامه‌های مشهد 2017 پس از پایان این سال هم تداوم خواهد داشت.

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان؛ علیرضا رشیدیان، صبح امروز و در جلسه «شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام»، اظهار کرد : با توجه به میزبان بودن مشهد در دهه اخر صفر و برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته و توسط دستگاه‌های متعدد پیگیری می‌شود، امیدواریم که بتوانیم شرایط مناسبی را برای میزبانی زائران امام رضا (ع) فراهم کنیم.

وی افزود : در مورد برنامه‌ریزی‌های فرهنگی مشهد 2017، توجه به این نکته ضروری است که تا سال 2029 که مجددا شهری از کشور عزیزمان، پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شود، جایگاه فرهنگی موجود و این موضعات و برنامه‌ریزی‌ها را تداوم ببخشیم.

استاندار خراسان رضوی ضمن تشکر از همه مسئولانی که در این زمینه تلاش می‌کنند، گفت : از همان ابتدا که موضوع مشهد 2017 مطرح شد، یکی از نکاتی که ریاست محترم جمهور به آن تأکید داشته، استفاده از این فرصت برای توسعه زیرساخت‌های شهر مشهد است. توسعه زیرساخت‌های این کلانشهر بین‌المللی باید با نگرش تسهیل و ظرفیت‌سازی جهت بهبود فضای فرهنگی مثل توسعه سالن‌های همایش، تملک ساختمان‌های فرهنگی و تاریخی و بازسازی آن‌ها و ایجاد مراکز فرهنگی با هدف تحقق برنامه‌های تدارک دیده شده در اسناد چشم‌انداز، صورت پذیرد. در سفر اخیر دکتر نوبخت به خراسان رضوی، درباره اعتبارات این برنامه‌ها صحبت شد که امیدواریم، این اعتبارات، تخصیص داده شود.

در ادامه این نشست معاون عمرانی استاندار خراسان رضوی در مورد اعتبارات تخصیص داده شده به موضوع مشهد 2017 اظهار کرد : اعتبارات در سه بخش درنظر گرفته شده که 10 میلیارد تومان به سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اختصاص داده شده است و نیز، اعتبار 24 میلیارد تومانی برای تملک دارایی های سرمایه، پیش بینی شده است. برخلاف تقاضای استاندار، سازمان برنامه ریزی کشور، بخشی از این اعتبارات را تا این لحظه تخصیص نداده است. در سفر اخیر ریاست سازمان برنامه ریزی کشور به مشهد، مجددا این تقاضا مطرح شد و دکتر نوبخت تأکید کرد که این اعتبارات در برنامه بودجه سال 97 تخصیص داده خواهد شد.

مقدوری در خصوص پروژه هایی که با توجه به موضوع مشهد 2017 میتوانست رونق بیشتری بگیرد، مطرح کرد : خوشبختانه در این سال ما توانستیم از ظرفیت به وجود آمده برای مشهد، شرایط عمرانی بهتری در استان ایجاد کنیم. توسعه آزادراه مشهد چناران، با توجه به حجم تردد زائران حضرت رضا (ع) در این محور، از جمله اقدامات مهم بود. انتقال آب از هزارمسجد به شهر مشهد نیز از مهمترین پروژه‌های امسال است.

در ادامه این نشست مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و دبیر شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی «مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام»، اظهار کرد : در خصوص اعتبارات برای کمیته مشهد 2017، دو ردیف بودجه پیشنهاد دادیم. یک ردیف اعتبارات هزینه‌ای برای مجموعه فعالیت‌های سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی که 6.2 میلیار تومان ابلاغ شده و 90 درصد آن تخصیص داده شده است. آن‌چه فعالیت‌های ما از محل این اعتبار صورت گرفته، عبارتست از همایش وزرای امور زن کشورهای اسلامی، همایش حکیم ابولقاسم فردوسی و نمایشگاه قرآن مشهد.

سرابی ادامه داد : ردیف اعتباراتی پیشنهادی دیگر، جهت فعالیتهای مشارکتی به مبلغ 10 میلیارد تومان بوده که به سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی به مبلغ 8.5 میلیارد تومان بوده و تخصیص آن تا این لحضه صفر ریال است؛ اما با این وجود، 112 برنامه از مجموع 170 برنامه مصوب، انجام شده است.

وی افزود : برای 9 تا 16 ادر ماه نمایشگاه ناشران جهان اسلام، برگزار خواهد شد. از روز هشتم نیز، با همراهی معاونت فرهنگی شهرداری و کمیسیون فرهنگی شورای شهر، برنامه ویژه‌ای برای افتتاحیه نمایشگاه، پیش‌بینی شده است که در آن، در 18 نقطه از شهر، مجسمه 18 تن از مفاخر برجسته پایتخت فرهنگی جهان اسلام، از جمله، حکیم فردوسی، شهید مطهری و مرحوم دکتر شریعتی، به صورت کاروان، به سمت نمایشگاه، به حرکت درخواهد آمد. 

سرابی گفت : این نمایشگاه، تحت عنوان «نمایشگاهی به وسعت یک شهر»، برگزار خواهد شد. این اولین نمایشگاه است که برای آن، بن خرید کتاب در تمامی کتاب‌فروشی‌های شهر، توزیع می‌شود.

وی مطرح کرد : در افتتاحیه، هفته فرهنگی الجزایر را گرامی خواهیم داشت؛ که این امر، با حضور وزیر این کشور که از مفاخر جهان اسلام است و نیز 27 مهمان الجزایری صورت خواهد گرفت. همچنین یک نمایشگاه، مخصوص حکیم ابولقاسم فردوسی، تدارک دیده شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: