• پنجشنبه ۱۸ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-8987-5
  • خبرنگار : 15260
  • منبع خبر : ----

اربعین شهادت؛

زیارت در اربعین، حرکت نمادین اعتقادی و سیاسی است

یک سخنران مذهبی گفت: شهرت اربعین در نمادین بودن زیارت آن است که به‌نوعی این حرکت، یک حرکت نمادین اعتقادی و سیاسی است و انسان با زیارت خط‌و‌مشی خودش را نشان می‌دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی واعظ ‌موسوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا - منطقه خراسان، در خصوص اهمیت تاریخی اربعین اظهار کرد: معروفیت اربعین به‌خاطر این است که بعد از این‌که ۴۰ روز از شهادت امام حسین (ع) گذشته بود، جابر‌بن‌عبدالله انصاری، یکی از یاران پیامبر(ص) در سن بالا به زیارت امام حسین(ع) آمد و از این جهت شهرت اربعین در این است که زیارت را یک حرکت نمادین اعتقادی و سیاسی می‌دانند و در واقع با زیارت انسان خط‌و‌مشی و موضع خودش را نشان می‌دهد که به کدام جبهه وابسته است و با چه‌ کسانی در بیعت است و با چه تفکری در خشم است.

وی ادامه داد: جابربن‌عبدالله انصاری این حرکت نمادین را که نامش زیارت است با آداب خاصی انجام داد؛ یعنی در فرات غسل کرد،  لباس پوشید و به سر قبر امام حسین(ع) رفت، خیلی عاشقانه ایشان را صدا زد و قبر را با دستش لمس کرد.

این سخنران مذهبی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین صحابه پیامبر(ص)، تمام کارهایی را که وهابیون امروزه با آن میانه‌ای ندارند و آن را شرک می‌دانند، انجام داد و با امام حسین(ع) صحبت کرد و ایشان را مخاطب قرار داد.

واعظ موسوی خاطرنشان کرد: این‌ها همه نشان‌دهنده این است که زیارت در فرهنگ مسلمین بوده، چیز جدیدی نیست و مستدل است و همچنین کاملا عقلی و شرعی است و حرکت جابر از این جهت ارزش تاریخی فراوان دارد.

وی با اشاره به این‌که این حرکت در کلام شیعی قابل استدلال است، افزود: از سال ۶۱ هجری و روز اربعین تا امروز این یک سنت شده و جزو علائم شیعه بودن شمرده می‌شود و هر روز نیز عمومیت بیشتری می‌یابد.

این سخنران مذهبی عنوان کرد: راهپیمایی اربعین، در واقع نوعی تظاهرات و نوعی اعلام همبستگی با حسین‌بن‌علی(ع) و راه و تفکر اوست و حتی جمع زیادی از افراد و حتی غیرمسلمانان در این حرکت عظیم شرکت می‌کنند؛ این حرکت در دنیای امروز نیز، بسیار قابل توجه است و دشمنان از عظمت این حرکت آن‌قدر دچار ترس و واهمه هستند که حتی اخبارش را به‌درستی انتشار نمی‌دهند و سعی می‌کنند این حرکت را آن‌گونه که هست نشان ندهند و از عظمتش کم کنند و امیدواریم هر روز این حرکت اربعین بیشتر ادامه پیدا کند و ان‌شاءالله زمینه ظهور حضرت ولی‌عصر(عج) را فراهم آورد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: