• پنجشنبه ۱۸ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۲
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 968-6685-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

ابراهیم اصغرزاده:

دوقطبی شدن جامعه به نفع یک کشور انقلابی نیست

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: دوقطبی شدن جامعه به نفع یک کشور انقلابی نیست. 

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، ابراهیم اصغرزاده، در جلسه استکبار ستیزی در گفتمان دانشجویی که در دانشکده علوم پزشکی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در ایران به دلیل وجود دو ابر قدرت تجاوزگر یعنی روسیه و انگلیس مردم نسبت به این دو بدبین بودند و تصمیم گرفتند به یک نیروی سوم مثل آمریکا متوسل شوند. بعد از مشروطه که دکتر مصدق نفت را ملی کرد تصمیم گرفت تا از زیر فشار انگلیس خارج و به آمریکا تکیه کند.

وی افزود: آمریکایی‌ها نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها به دلیل کمک به آن‌ها در مقابل فاشیسم، نازیسم و کمونیسم محبوب بودند. آمریکا به عنوان کشور ابرقدرتی که به کشورهای دیگر کمک می‌کرد در خاورمیانه و کشورهای اسلامی چهره بدی نداشت. 

این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه عملا از 28 مرداد در ایران ورق برگشت، عنوان کرد: آمریکا در کودتایی همراه انگلستان مشارکت و حکومت ملی را ساقط کرد. یک کودتای ارزان توسط دو سفارت آمریکا و شوروی انجام شد. توجه آمریکا به کشورهای خاورمیانه جلب شد و اینکه باید در مقابل کمونیست بایستد و به نیروهای ضدکمونیست کمک کند سبب شد تا آمریکا حامی کشورهای نظامی و دیکتاتوری شود. در ایران نیز سفارت آمریکا به یک دژ نظامی تبدیل شد. 

اصغرزاده گفت: تبدیل شدن سفارت آمریکا به دژ نظامی و جنگ سرد میان شوروی و آمریکا شرایطی را ایجاد کرد که در آن منافع ملی تعریف می‌شد. در این نظام دوقطبی سایر کشورهای دنیا نیز منافع خود را تعریف کردند، یعنی منافع ملی به صورت میزان قرار گرفتن در مدار جاذبه شوروی یا آمریکا تعریف می‌شد. 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی بزرگ‌ترین و مردمی‌ترین انقلاب بود، تصریح کرد: انقلاب تاثیر شگرفی داشت و به شدت مردمی و در مدار جاذبه آمریکا بود. ناگهانی و غیرمترقبه بودن انقلاب سبب شد تا این سوال مطرح شود که آیا کشورهای خارجی در آن نقش دارند؟ جامعه ایران به دلیل متاثر بودن از فشارهای خارج از مرزهای خود دچار ترس از بیگانه شده بود. اتفاقات بعد از مشروطه، در زمان رضاشاه، روی کار آمدن محمدرضا شاه و کودتای 28 مرداد سبب شد تا ذهن جامعه نسبت به بیگانه و غرب دچار هراس شود. 

وی افزود: اگر فردی قصد مبارزه یا دفاع از هویت ملی خود را دارد اینگونه تعریف می‌شد که باید در مقابل نظام استبدادی خود بایستد که این نظام استبدادی توسط کشورهای غربی و به خصوص نظام سرمایه‌داری تقویت می‌شد. 

این نماینده پیشین مجلس با بیان اینکه تاثیر انقلاب بر نسل جوان و دانشجو بسیار زیاد بود، عنوان کرد: در شرایطی که کمتر کسی تصور می‌کرد انقلاب به نتیجه برسد، امام آن را به پیروزی رساند. 

اصغرزاده گفت: هیچ گروهی دنبال این نبودند که سفارت آمریکا را ببندند به همین دلیل زمانی که عده‌ای مسلح وارد سفارت آمریکا شدند اولین فردی که واکنش نشان داد رهبر فقید انقلاب بودند و دستور دادند و دولت موقت نیز به سرعت نیروهای مسلح را خارج کردند. 

وی با اشاره به اینکه ورود شاه به آمریکا حساسیت برانگیز، توهین به انقلاب و نقشه بود و سبب واکنش دانشجویان شد، خاطرنشان کرد: از دور هم جمع شدن انجمن‌های اسلامی یعنی گروه‌های مذهبی دارای سازمان، دفتر تحکیم وحدت تاسیس و شورایی به عنوان شورای مشاور انتخاب شد. ایده اشغال سفارت آمریکا ارائه شد. انتخاب این عمل توسط امام خمینی(ره) نشانه این است که ایشان محاسباتی کرده بودند که این عمل دانشجویان می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد و سبب تحکیم وحدت ملی شود. 

اصغرزاده گفت: دانشجویان جزو طبقه روشنفکر جامعه بودند. این ماجرای دانشجویی به ماجرایی ملی تبدیل شد و همه به وحدت رسیدند. در این زمان دولت موقت استعفا داد اما می‌توانست مقاومت کند که این استعفا سبب قطع ارتباط ایران با جهان خارج شد. 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه اشغال سفارت آمریکا اقدامی امپریالیستی نبود، عنوان کرد: در هشت ماه نخست انقلاب غربی‌ها و امریکایی‌ها به راحتی در ایران زندگی می‌کردند. حرف ما این بود که حریم‌ها را حفظ کنند و انقلاب را به رسمیت بشناسند. درست است که دیدگاه ضدغربی داشتیم اما صحبت این نبود که انفصال و گسستی با امریکا ایجاد شود. 

وی افزود: اگر سفارت آمریکا توسط دانشجویان اشغال نمی‌شد، گروهی که فضای تندی داشتند با اسلحه آمریکایی‌ها را می‌کشتند در نتیجه انقلاب دچار مشکل می‌شد و کودتا رخ می‌داد. دانشجویان خط امام ابهت آمریکا را شکستند که این سبب وحدت ملی شد. پیام اول دانشجویان این بود که می‌خواهند شاه را از آمریکا اخراج کنند، این نبود که باید آمریکا نابود شود. پس از اینکه گروگانگیری به یک مسئله درازمدت تبدیل شد از دسترس ما خارج شده بود و دیگر کسی با ما مشورت نمی‌کرد. 

اصغرزاده با اشاره به اینکه اشغال سفارت برای کوتاه‌مدت فواید بسیاری داشت اما برای طولانی شدن چهره انقلاب را معکوس می‌کرد، تصریح کرد: اشغال سفارت و گروگانگیری اقدام خوبی نیست اما این کار از طرف روشنفکران و گروه‌های سیاسی مورد حمایت قرار گرفت و همدلی و همذات‌پنداری ایجاد کرد. اتفاقی که در اشغال سفارت افتاد واکنشی طبیعی و متعلق به همان مقطع و به صورت دانشجویی بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: همیشه شرایط برای اینکه روابط خود را با کشورهای غربی بهبود ببخشیم فراهم بوده اما عد‌ه‌ای در کشور تلاش می‌کنند تا بنا به دلایلی آتش بیار معرکه‌ای شوند که نامش آمریکاستیزی است.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وجود دو شخصیت در جامعه مناسب نیست، عنوان کرد: عده‌ای تصور می‌کنند که ذوب در حکومت هستند بنابراین آمریکا دشمن است و عده‌ای دیگر عاشق و شیفته آمریکا می‌شوند که این بد است.نه عاشق آمریکا شوید و نه آمریکا هراسی را ترویج دهید. 

وی با اشاره به اینکه آمریکا ابرقدرت نظامی و اقتصادی است، خاطرنشان کرد: برای اینکه منافع ملی تشخیص داده شود باید نسبت کشور با یک ابرقدرت تعیین شود. نمی‌توان با روسیه در مقابل آمریکا ایستاد، چراکه روسیه به راحتی ما را می‌فروشد. 

وی افزود: کشور باید توسعه پیدا کند و برای این کار نیاز به رابطه با غرب دارد. غرب و آمریکا واحد نیستند. منافع ملی کشور را باید به‌گونه‌ای تنظیم کرد که ملت راحت‌تر زندگی و توسعه پیدا کنند. ایران می‌تواند در بسیاری از مسائل با غرب و آمریکا منافع مشترک داشته باشد و می‌توان منافع ملی را طوری تنظیم کرد که جامعه با آن هماهنگ باشد. دوقطبی شدن جامعه به نفع یک کشور انقلابی نیست. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: