• جمعه ۱۹ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-15114-5
  • خبرنگار : 15217
  • منبع خبر : ----

تجمع حامیان کمربند سبز مشهد؛

کمربند جنوبی؛ آلودگی بیش‌تر هوا و تخریب چهل آب‌راه

تجمع حامیان و سمن‌های فعال محیط‌زیست استان امروز صبح در محل ساخت کمربند جنوبی برگزار شد و فعالان محیط‌زیست خواستار جلوگیری از شروع مجدد تخریب کوه‌ها شدند.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، درحالی که چند روزی است با افزایش شدت آلودگی هوا مواجه هستیم، خبر شروع مجدد تخریب‌ها برای ساخت کمربند جنوبی مشهد فعالان محیط‌زیست را مجاب کرد تا برای جلوگیری از این امر در محل ساخت این پروژه تجمع کنند.

با توجه به آلودگی هوای مشهد و سهم این کوه‌ها در کمترشدن آلودگی و کاربری‌های دیگر از جمله تفرجگاه، محل زندگی گونه‌های مختلف جانوری، محل عبور حدود چهل آب‌راهه و... تخریب این کوه‌ها برای ساخت جاده و برج‌های بلند‌مرتبه جای سوال دارد؛ این در حالی است که بلوار نماز آماده بهره‌برداری است اما هنوز افتتاح نگردیده است.

نکته قابل تامل تخریب کمربند سبز همزمان با حضور فعالان محیط‌زیست بود که مجریان طرح با مطلع‌شدن از حضور فعالان محیط‌زیست تخریب را متوقف کردند اما پس از اتمام تجمع تخریب را مجددا از سر گرفتند.

یک فعال محیط‌زیست در خصوص پروژه کمربند جنوبی مشهد به ایسنا گفت: ده سال است که ما با نامه‌نگاری‌های متعدد، تجمع‌ها و جلسات اعتراضات خود را بیان کرده‌ایم و اکنون نیز به لطف وجود شبکه‌های مجازی اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد. هزار بار گفته‌ایم که دست‌زدن به این کوه‌ها به هر بهانه‌ای در این شهر که با دود در حال خفه‌شدن است، اشتباه و جرم است و اگر بنابه گسترش شهر است باید از سمت دشت ادامه پیدا کند.

وی با اشاره به اظهارات مقام معظم رهبری مبنی‌بر اینکه ارتفاعات جنوبی نقطه تنفس شهر مشهد هستند، مطرح کرد: ما به شما رای داده‌ایم که شهر را نجات دهید نه اینکه اولین کار شما پس از تکیه‌زدن بر صندلی، به کار انداختن پروژه‌ای باشد که ما ده سال برای توقف آن تلاش کرده‌ایم.

وی ادامه داد: در گذشته زمانی که این پروژه با اعتراضات فعالان محیط‌زیست مواجه شد اتاق فکری در دانشگاه فردوسی تشکیل شد و پس از بررسی‌های فراوان به این نتیجه رسیدند که این پروژه از اساس اشتباه بوده است و سال گذشته هم دستور توفق تخریب توسط دادستانی صادر شد و ما نمی‌دانیم اکنون با کدام مجوز مجدداً شروع به تخریب کوه و ساخت کرده‌اند.

این فعال محیط‌زیست درخصوص معایب این طرح عنوان کرد: در همه دنیا دور شهر کمربند سبزی می‌سازند اما در مشهد ما این کمربند سبز که ساخته شده و برای آن بودجه و آب هزینه شده است را برای ساخت این کمربند تخریب می‌کنیم. انواع گونه‌های طبیعی در این کوه‌ها زندگی می‌کنند و ما محیط زندگی آن‌ها را نابود می‌کنیم. کمتر شهری است که نوار تفرجگاهی طبیعی به طول 25 کیلومتر داشته باشد و ما درحال تخریب این دارایی ارزشمند هستیم. قطع ارتباط مردم شهر با محیط تفرجگاه طبیعی در این نلاحیه کاملا اشتباه است.

همچنین فرشته تقی‌زاده، دبیر سمن‌های محیط‌زیستی خراسان رضوی در این تجمع اظهارکرد: بلوار نماز هنوز افتتاح نشده و با افتتاح آن تا سال‌ها نیازی به این کمربند جنوبی نخواهد بود و این کمربند حتی مشکل ترافیکی را هم حل نخواهد کرد. اگر ما اجازه بدهیم طبیعت را برای ساخت جاده تخریب کنند برای نسل آینده و فرزندانمان که همین امروز هم همراه ما هستند چه باقی می‌گذاریم؟

وی افزود: کوه‌های جنوبی مسیر گردش باد، تغییر هوا و کاهش آلودگی مشهد هستند که اگر ما کوه‌ها را تخریب کنیم آلودگی بیش از پیش گریبان این شهر را خواهد گرفت. به‌علاوه طبق اعلام اتاق فکر دانشگاهی حدود چهل آبراهه در این مسیر هستند که با ساخت این جاده از بین خواهند رفت.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: