• شنبه ۲۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-9087-5
  • خبرنگار : 15259
  • منبع خبر : ----

مدیر نگارخانه ارغوان مطرح کرد:

نگارخانه‌ها درآمد قابل توجیهی ندارند

مدیر نگارخانه ارغوان مشهد گفت: نگارخانه‌ها به لحاظ اقتصادی درآمد قابل توجیهی ندارند.

زینب امت‌رضا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در خصوص وضعیت اقتصادی نگارخانه‌ها اظهار کرد: نگارخانه‌ها در کل درآمد چندانی ندارند و در بهترین حالتی که هنرمندان همیشه در رفت‌وآمد و برنامه هر هفته نگارخانه پر باشد، باز هم درآمد قابل توجیهی در کار نیست. مگر این که نگارخانه ملک شخصی بوده و دغدغه اجاره و مسائلی از این دست وجود نداشته باشد یا از جای دیگری هزینه‌های خود را تامین کند؛ در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهد شد.

وی با تاکید بر وضعیت اقتصادی نامطلوب نگارخانه‌ها افزود: برخی نگارخانه‌ها به دلیل صرف هزینه‌هایی چون پوستر، گرافیست و غیره، قیمت‌ ورودی بالایی دارند که البته بر حق است؛ به این دلیل که در غیر این صورت نمی‌توانند هزینه چنین امکاناتی را فراهم کنند و از طرفی هنرمندان هم قادر به پرداخت چنین هزینه‌هایی نیستند. با این وجود، برای قضیه اقتصادی قیمت ورودی گالری را پایین آوردم. ولی درعین حال، به نظر من یک سری کمک‌ها و هزینه‌ها باید از طرف اداره ارشاد  صورت گیرد که متاسفانه نه تنها در مشهد، بلکه در کل ایران هنوز اقدامی در این مورد انجام نشده است‌.

امت‌رضا در رابطه با وضعیت نگارخانه ارغوان در سال اخیر گفت: خوشبختانه امسال وضعیت خوبی داشتیم، تقریبا برنامه هر هفته پر و استقبال هم بسیار مطلوب بود؛ همچنین به علت احترام به عزاداری آخر ماه صفر، این ایام را خالی از برنامه نگه داشتیم و در کل مشکلی وجود نداشت.

مدیر این نگارخانه درخصوص وضعیت مراجعه و همچنین استقبال در سال اخیر عنوان کرد: نزدیک به دو سال‌ونیم از افتتاح نگارخانه گذشته و در میان هنرمندان شناخته‌تر و هنرمندان با نحوه کار من بیشتر آشنا شده‌اند؛ درنتیجه مراجعه و استقبال در وضعیت بسیار خوبی بوده‌است.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون وجود سیاست‌های خاص در خصوص پذیرش هنرمندان بیان کرد: همه هنرمندان را می‌پذیرم و نگاه انتخابی و گزینشی ندارم. به این دلیل که به نظر من، هم هنرمند و هم هنرش حق دیده شدن دارند؛ به علاوه هنرمندانی که کارشان در سطح چندان بالایی نیست، به وسیله برپایی نمایشگاه‌ها انگیزه و امید پیدا می‌کنند تا به کار خود ادامه و کیفیت بیشتری ببخشند. همچنین این فرصت فراهم می‌آید که دیگر نقاشان یا هنرمندان آثار آن‌ها را مورد نقد و بررسی قرار دهند که این موجب رشدپو پیشرفت هنرمندان می‌شود.

امت‌رضا ادامه داد: بنابراین، سیاستی در رابطه با این که تنها بهترین هنرمندان مشهد و یا کشور را دعوت کنم نداشته و گزیده کار نمی‌کنم؛ بلکه نگارخانه به روی همه هنرمندان،  به خصوص معلولین باز است و من از این موضوع بسیار استقبال می‌کنم و تابه‌حال مشکلی نداشتم.

مدیر نگارخانه ارغوان پیرامون این سوال که کدام نمایشگاه‌ها بیشتر مورد استقبال عموم قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: به‌طور کلی در مشهد، از نمایشگاه‌ها استقبال چندانی نمی‌شود، جز در روزهای افتتاحیه و اختتامیه یا در صورتی که نمایشگاه حین اجرا ورکشاپ برگزار کند.

وی تصریح کرد: با این حال، نمایشگاه‌هایی که به صورت گروهی برگزار می‌شود، مورد استقبال بیشتری قرار می‌گیرد؛ به این دلیل که طبیعتا چند هنرمند در آن شرکت کرده و انسجام گروهی موجب می‌شود میهمانان بیشتری دعوت کنند و تلاش بیشتری برای دیده شدن نمایشگاه صورت می‌گیرد.

مدیر این نگارخانه درمورد امکانات و استانداردهای موجود برای نگارخانه‌ها و نیز میزان نزدیک بودن به استانداردها گفت: فکر می‌کنم در نگارخانه‌داری چندان به استانداردها نزدیک نیستم؛ چون معمولا برنامه نگارخانه‌ها این است که در انتخاب هنرمندان گزیده کار می‌کنند؛ اما من از چنین قضیه‌ای دور هستم و اگر این موضوع جزء استانداردها به حساب آید، رعایت نمی‌کنم. ولی به لحاظ دیگر مسائل و امکانات سعی می‌کنم به استانداردها نزدیک باشم و مشکلی ندارم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: