• شنبه ۲۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-10090-5
  • خبرنگار : 15102
  • منبع خبر : ----

یک گردشگر فرانسوی:

آسبادهای نشتیفان خواف، سازه‌ای هوشمندانه است

یک گردشگر فرانسوی گفت: به نظر من آسبادهای نشتیفان خواف، مجموعه سازه‌ای هوشمندانه و از مهندسی بالایی برخوردار است.

فرانسواز هوبرت در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، که برای دیدن آسبادهای نشتیفان روز جمعه 19 آبان به خواف سفر کرده بود، با بیان این مطلب اظهار کرد: برای هفتمین بار است که به ایران سفر می‌کنم و هر بار، هیجان جدیدی برایم دارد.

وی ادامه داد: این دفعه تصمیم گرفتم به شهر نشتیفان در خواف بیایم و علاقمند بودم آسبادها را از نزدیک ببینم چون چنین سیستمی در جای دیگری به چشم نمی‌خورد.

این گردشگر اروپایی تصریح کرد: چهره ایران از زمان انتخاب رییس جمهور کنونی‌‍اش در اذهان اروپایی‌ها تغییر کرده و سفر گردشگران غربی به ایران موج رو به رشد گرفته است.

هوبرت افزود: ایران مکان‌های دیدنی بسیار زیاد با مردمی مهمان‌نواز دارد و برای فرانسویان و اروپائیان یک مقصد گردشگری محسوب می‌شود.

وی گفت: مهم‌ترین مقاصد گردشگری ایران مثلث مشهور به شیراز، اصفهان و یزد است اما این سبب نمی‌شود که به مابقی نقاط گردشگری توجه نکرد.

این گردشگر فرانسوی اظهار کرد: به عنوان مثال در سفر به خواف مزارع زعفران را دیدم که در جاهای دیگری وجود ندارد و یا در اقامتگاهی با خانه و خانواده با سبک کاملا سنتی ایرانی اقامت گزیدم.

وی وجود اقامتگاه بومگردی نشتیفان را مفید برشمرد و نوع معماری، ابزار سنتی و غذاهای بومی آن را در مقایسه با دیگر اقامتگاه‌های بومگردی خوب ارزیابی کرد.

در ادامه، راهنمای این گردشگر خارجی نیز به در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: برخی کاستی‌هایی در راستای فرآیند سفر گردشگران وجود دارد که چنانچه مسئولان تدبیر تازه‌ای بیاندیشند سفر گردشگران به ایران آسان‌تر و جذب توریست رو به رشد می‌شود.

سیدمحمدرضا جوادی گفت: برخی کارکنان سفارتخانه‌های ایران در برخی کشورها به زبان کشوری که در آن استقرار دارند آشنایی ندارند و به انگلیسی تسلط دارند، به عنوان مثال در سفارت ایران در فرانسه، شخصی که مسئول صدور روادید است با زبان فرانسوی آشنایی ندارد، حال اینکه اگر توریست فرانسوی اگر با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشد، قطعا با مشکل مواجه می‌شود.

از سوی دیگر در فصل گردشگری برای ایران، مسئول صدور روادید یک نفر است که وفور مسافران و گردشگران به مقصد ایران سبب معطلی مسافران و به سفارتخانه پیشنهاد می‌شود که در ایام گردشگری ایران که بهار و تابستان است، نیروهای کاری خود را افزایش دهد.

این راهنمای گردشگر عنوان کرد: در برخی نقاط ایران یک سری شاخص‌های به‌خصوصی مانند آسبادها وجود دارد اما مشکل این است که میانگین حضور یک توریست در ایران 13 روز است و فرد با انیوهی از جاذبه‌های دیدنی مواجه است و در فلات مرکزی ایران سایه جاذبه‌های گردشگری در شیراز، اصفهان و یزد سنگین‌تر است و به همین خاطر، برای سایر نقاط باید اطلاع‌رسانی و تبلیغ شود.

جوادی تاکید کرد: حضور گردشگر در نقاط گردشگری و تاریخی منوط به وجود اقامتگاه است و گرنه گردشگر یا به این مناطق سفر نمی‌کند و یا سفرش خیلی کوتاه و گذرا خواهد بود.

وی گفت: کسب درآمد اقامتگاه‌های بومگردی سبب می‌شود متولیان اقامتگاه‌ها هم در حفظ و رونق جاذبه‌های گردشگری تلاش کنند.

خواف با 140 هزار نفر جمعیت در 270 کیلومتری جنوب شرق مشهد در خراسان‌رضوی قرار دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: