• شنبه ۲۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-15314-5
  • خبرنگار : 15263
  • منبع خبر : ----

رئیس دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان‌رضوی مطرح کرد؛

تجرد قطعی یک میلیون دختر ایرانی

رئیس دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان‌رضوی گفت: براساس آمار موجود در مورد زنان ازدواج‌نکرده، حدود یک میلیون نفر دختران دارای تجرد قطعی داریم.

فرشته سلجوقی در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه خراسان، اظهار کرد: به نظر می‌رسد در فرهنگ اصیل ایرانی تفاوت چندانی در تقسیم قدرت بین زن و مرد وجود نداشته است.

سلجوقی خاطرنشان کرد: این پرسش امروز برای ما پیش آمده است، اکنون ما کجا هستیم و چه چشم‌اندازی را پیش روی خود داریم؟ ما زمانی که به قانون اساسی خود می‌نگریم متوجه می‌شویم که سه یا چهار بند قانون اساسی در مورد زنان یک دیدگاه مثبت و نظر مساعد دارد و آن هم مربوط به زنانی است که از این قافله جا مانده‌اند؛ مانند زنان سرپرست خانوار و زنانی که نتوانسته‌اند از مواهب اجتماعی به‌خوبی بهره‌مند شوند. 

وی ادامه داد: محتوا و مأموریت خبرنگاران متفاوت از زاویه‌ای است که ما مسائل را رصد می‌کنیم. حرفه روزنامه‌نگاری پویا و فعال است و در بسیاری از قسمت‌ها شاید نتواند خود را با سیاست‌های ایستای موجود در جامعه تطبیق دهد. خبرنگار به‌عنوان منبع نورپردازی است که قسمت‌هایی را که مورد غفلت واقع شده یا نیاز به توجه بیشتر دارد را روشن می‌کند که کار سخت و پرچالشی است.

باید در ارائه آمارها شفافیت وجود داشته باشد

رئیس دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان‌رضوی تصریح کرد: گاهی اوقات باید از آمارهای موجود در مورد مسائل جامعه صیانت کرد؛ اما من اعتقادی به پنهان‌کردن آمار در  جامعه ندارم. در استان خراسان رضوی کمی بیش از 50 درصد از جمعیت را زنان تشکیل می‌دهند. در هر جامعه‌ای این قاعده ادامه خواهد داشت که همیشه نیمی از جمعیت زنان هستند. برخی اعتقاد دارند که باید گروهی را حذف کرد تا زمینه مناسب‌تری برای گروه دیگر فراهم شود. به اعتقاد من فضا و شرایط برای همه وجود دارد تا بتوانند وظیفه و رسالت خود را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه «جامعه‌ای که در آن تبعیض جنسیتی وجود داشته باشد، چه مردسالار و چه زن‌سالار، یک جامعه نامتعادل است و جامعه‌ای است که راه به جایی نخواهد برد»، افزود: در حوزه زنان به نظر می‌‌رسد که ما به اندازه کافی میدان را باز نکردیم و به اندازه کافی فرصت مناسب به زنان داده نشده، در حالی که این پتانسیل وجود داشته است.

سلجوقی با توضیح اینکه «حال جامعه زنان مساعد نیست»، بیان کرد: پرسش این‌جاست که ما در عمل چه اقداماتی انجام داده‌ایم؟ درواقع حال جامعه‌ زنان خوب نیست. ما از همه کشورهای همسایه خود یک انقلاب مدنی را زودتر شروع کردیم. نخستین کشوری در سطح منطقه بودیم که قانون اساسی داشتیم.

وی افزود: بیش از 25 درصد از اساتید و مربیان ما بانوان هستند. به‌ویژه در سال جاری، 59 درصد از ورودی‌های دانشگاه بانوان بودند. در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1396، 49.5 درصد زنان شرکت کردند. مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی ما محقق نخواهد شد مگر اینکه زنان به کار گرفته شوند و به صحنه بیایند. 

رئیس دفتر امور بانوان و خانواده خراسان‌رضوی اظهار کرد: در این راستا نخستین مبارزه استعمارستیز از عهد قاجار با حضور زنان شکل گرفت و به پیروزی رسید. بنابراین، اگر ما کاری را بخواهیم آغاز کنیم که موفقیت‌آمیز باشد باید حضور زنان را در این زمینه جدی کنیم. 

استان خراسان‌رضوی، استانی با بیشترین روستاها و کمترین تعداد روستانشین

سلجوقی با اشاره به اینکه «همه مصادیق موجود در جامعه که برای آن‌ها نیاز به شاخص داریم، آمار درستی از آن‌ها در دسترس نیست»، تصریح کرد: سرشماری سال 1395 نشان داد که تعداد جمعیت روستایی نسبت‌به سال 1390 کاهش پیدا کرده است. جمعیت روستایی حدوداً 27درصد است؛ برخلاف اینکه استان خراسان‌رضوی بزرگترین استان به لحاظ تعداد روستاها است؛ درنتیجه باید بیشترین تعداد جمعیت روستانشین را با توجه به تعداد روستاها داشته باشیم که متأسفانه این‌گونه نیست. 

سلجوقی با اشاره به آمار زنان با تجرد قطعی خاطرنشان کرد: براساس آمار موجود در مورد زنان ازدواج‌نکرده، حدود یک میلیون نفر دختران دارای تجرد قطعی داریم؛ یعنی دخترانی که سن طلایی ازدواجشان گذشته است و دیگر ازدواج نمی‌کنند. درواقع اگر سن ازدواج دختران را 22 تا 45 سال درنظر بگیریم، این افراد، این رده سنی را رد کرده‌اند. زنان استان خراسان‌رضوی هشت درصد کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند؛ اما آماری وجود ندارد که بگوید چند درصد از این زنان دارای تجرد قطعی هستند. 

وی افزود: 60 درصد از ساکنان روستاها را زنان تشکیل می‌دهند. به دلیل اینکه ما روستاهای مهاجرفرست داریم که از میان این جمعیت درصد زیادی از آن‌ها دخترانی هستند با تجرد قطعی. چرا که آقایان برای ادامه تحصیل به شهر مهاجرت می‌‌کنند و دیگر حاضر به ازدواج با دختر روستایی نیستند. هم‌اکنون بحث تجرد قطعی نه تنها در مورد خانم‌ها که در مورد آقایان نیز در حال اتفاق است. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: