• شنبه ۲۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-9287-5
  • خبرنگار : 15011
  • منبع خبر : ----

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های خراسان رضوی:
طرح نذر کتاب به دنبال رفع مشکل منابع کتاب‌خانه‌هاست

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی گفت: طرح نذر و وقف کتاب به دنبال رفع مشکل منابع کتاب‌خانه‌های عمومی استان است.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، حسین اکبری که صبح امروز در نشست امضای تفاهم‌نامه همکاری بین این نهاد و انتشارات آستان قدس رضوی سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد یکی از روش‌های تامین منابع در کتاب‌خانه‌های استان استفاده از ظرفیت نذر کتاب است که با توجه به وجود مجموعه‌های خوبی که در اختیار افراد قرار دارد می‌تواند در صورت فرهنگ‌سازی به یکی از مهم‌ترین منابع تامین کتاب تبدیل شود تا هم افراد از این کتاب‌ها استفاده کنند و هم کتاب‌ها وارد چرخه خوانش شوند.

وی ادامه داد: به خصوص در مناطق محروم ما بسیار نیازمند منابع خوب کتاب‌خانه‌ای هستیم که امیدواریم با همکاری همه رسانه‌ها و مردم بتوانیم این منابع را تامین کنیم و زمینه را برای خدمت‌رسانی هرچه بیشتر فراهم کنیم.

اکبری عنوان کرد:  امروز ما تفاهم‌نامه مشترکی را با انتشارات آستان قدس رضوی به امضا رساندیم تا بتوانیم از ظرفیت‌های این مجموعه برای رشد و ارتقای فرهنگ کتاب در جامعه استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم که در هفته کتاب بتوانیم از ظرفیت‌های مختلف به ویژه در حوزه رسانه استفاده کرده و در بهار کتاب‌خوانی اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عنوان کرد: همکاری با مجموعه‌های فرهنگی تفاهمات ویژه‌ای داشته باشیم که این این مساله در خصوص زیرمجموعه‌های آستان قدس رضوی یک راهبرد مهم و ویژه محسوب می‌شده است. 

اکبری اضافه کرد: ما در بخش‌های مختلف با هم همکاری داریم و به ویژه در حوزه برگزاری نشست‌های «کتاب‌خوان» همکاری‌های خوب و مهمی را با بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه استفاده از تولیدات به‌نشر برای تامین منابع نهاد کتاب‌خانه‌های استان یکی از کارهای مهم ماست، گفت: هرچند ما در این زمینه محدودیت داریم اما همکاری با به‌نشر را بسیار مهم می‌دانیم و در فعالیت‌های خاصی مانند جشنواره کتاب‌خوانی رضوی از تولیدات آستان قدس رضوی استفاده می‌کنیم.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی اظهار کرد: در سال جاری بیش از 73 هزار نفر در این جشنواره در سطح استان شرکت کردند و ما بالاترین رتبه را در این حوزه در کشور به دست آوردیم.

وی خاطرنشان کرد: بالغ بر 200 کتابخانه عمومی در استان وجود دارد که 117 مورد از آن‌ها نهادی هستند و مابقی کتاب‌خانه‌های مشارکتی هستند که در حال خدمت‌رسانی به مردم هستند.

اکبری افزود: بنا بر استاندار ما باید به ازای هر 25 هزار نفر یک کتاب‌خانه داشته باشیم که با این عدد ما محرومیت بسیار بالایی را در حوزه داریم که باید تلاش کنیم تا از روش‌های مختلف این مشکلات را برطرف کنیم.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی عنوان کرد: کتاب‌خانه مرکزی مشهد بخش سخت کار خود را پشت سر گذاشته است و ما مقدمات تجهیز و راه‌اندازی این کتاب‌خانه را ایجاد کرده‌ایم و منابع آن با حدود 10 هزار جلد کتاب به دست ما رسیده است ولی افتتاح این کتاب‌خانه در سال 2017 بعید به نظر می‌رسد. 

وی با بیان اینکه این پروژه نیاز به بودجه دارد، اضافه کرد: طبق برآورد ما چیزی در حدود 10 میلیارد تومان اعتبار احتیاج داریم البته باید توجه داشت که ما در این شهر به ده‌ها کتاب‌خانه مانند کتاب‌خانه مرکزی نیاز داریم و نباید سطح توقعتمان را به این کتاب‌خانه محدود کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: