• شنبه ۲۰ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-16114-5
  • خبرنگار : 15072
  • منبع خبر : ----

زائران پیادۀ مبتلا به دیابت بخوانند

مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: فردی که بیماری قند و فشارخون دارد، نمی‌تواند داروی خود را در سفر کنار بگذارد؛ بلکه باید با مشورت پزشکی که زیر نظر وی بوده است سفر خود را آغاز کند و دارو، دفترچه بیمه، لباس مناسب، وسایل شخصی و... را همراه خود داشته باشند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وب‌دا، سیدمرتضی احتشام‌فر، مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص اقدامات کمیته بهداشت سلامت، محیط زیست و خدمات سفر استان خراسان رضوی، گفت: معمولا چالش‌هایی که در ایام دهه آخر صفر با آن روبه‌رو هستیم، به دلیل ناآگاهی مردم شکل می‌گیرد که تلاش می‌شود با ارائه اطلاعات لازم از طریق رسانه‌ها بر رشد این آگاهی بیفزاییم.

وی ادامه داد: در دهه پایانی ماه صفر، تلاش ما ایجاد آمادگی لازم در راستای ارائه خدمات مناسب به زائران است و بر این اساس برنامه‌های ویژه دانشگاه علوم پزشکی مشهد از ۱۶ آبان‌ماه جاری آغاز و تا اول آذرماه ادامه خواهد داشت. 

احتشام‌فر ضمن تأکید بر اهمیت ارائه خدمات مناسب در دهه پایانی ماه صفر، گفت: معاونت درمان دانشگاه از تمام ظرفیت درمان در بخش‌های دولتی و خصوصی استفاده خواهد کرد تا زائران پیاده در درمان بیماری‌های خود با مشکلی روبه‌رو نشوند و این در حالی است که در حوزه بهداشت نیز مأموریت‌ها و مسئولیت‌ها تعریف و کارشناسان و ناظران کار خود را به خوبی دنبال می‌کنند.

زائران پیاده اقدامات لازم قبل از سفر را انجام دهند

مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دریافت خدمات مورد نیاز زائران پیاده از هنگام آغاز سفر اشاره کرد و گفت: ما انتظار داریم زائران پیاده اقداماتی را قبل از سفر پیش‌بینی و سپس حرکت خود را آغاز کنند تا مشکلات کمتر و زیارتی دلچسب‌تر داشته باشند.

وی تأکید کرد: فردی که بیماری مزمن دارد، قبل از سفر بهتر است نزد متخصص رفته و وضعیت سلامتی جسمی خود را مورد بررسی قرار دهد و سپس با هماهنگی کامل به سمت مشهد سفر کند.

بیماران دیابتی و فشارخونی داروهای خود را به همراه داشته باشند

مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: فردی که بیماری قند و فشارخون دارد، نمی‌تواند داروی خود را در سفر کنار بگذارد؛ بلکه باید با مشورت پزشکی که زیر نظر وی بوده است سفر خود را آغاز کند و دارو، دفترچه بیمه، لباس مناسب، وسایل شخصی و... را همراه خود داشته باشند.

احتشام فر ابراز کرد: لباس و کفش مناسب در سفر بسیار دارای اهمیت است؛ زیرا زخمی‌شدن پا و عفونت‌کردن آن ممکن است آسیب جدی به سلامت فرد بزند.

میزان پیاده‌روی به اندازه توان شخصی باشد

وی اضافه کرد: میزان پیاده‌روی زائران باید بر اساس توان شخصی باشد، نه بر اساس برنامه قبلی؛ زیرا با ایجاد فشار، فرد در معرض بیماری‌های نگران‌کننده قرار می‌گیرد.

مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد به همراه داشتن مهر و جانماز شخصی را در کاهش انتقال بیماری و عفونت‌ها موثر دانست و تصریح کرد: بسیاری از زائران امام رضا(ع) از سفر پر برکت کربلا به شهر مشهد می‌آیند و ممکن است بیماری‌هایی را با خود به داخل کشور منتقل کنند؛ مجاورت این افراد با زائران امام رضا(ع) در انتقال بیماری‌ها تأثیر گذار است.


زائران پیاده با استفاده از ماسک مانع انتقال بیماری‌های ویروسی به دیگران شوند

احتشام فر با تأکید بر رعایت فاصله لازم با افراد سرماخورده و ناقل بیماری‌های ویروسی، گفت: زائران مراقب باشند که در طول سفر از ماسک استفاده کرده و در تلاش باشند تا ویروس های بیماری زا را در اجتماعات کاروانی و محیط های سر بسته منتقل نکنند.

وی یکی از نکات مهم در سفر زائران پیاده راحرکت زائران در طول روز و روشنایی دانست و بیان داشت: برای ما دچار سانحه شدن حتی یک نفر به دلیل حرکت در شب و تاریکی قابل قبول نخواهد بود و از این نظر باید مدیران کاروان ها تلاش کنند تا در زمان تاریک شدن هوا در نزدیک ترین ایستگاه اسکان زائر مستقر و اجازه ادامه حرکت را به کاروان ندهند.

مشاور اجرایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: هر چند پیش بینی وجود خودروهایی جهت انتقال کاروان های در راه مانده جهت انتقال به ایستگاه اسکان زائران در زمان تاریکی تعبیه شده است؛ اما داوطلبان و زائران بیش از همه باید در این خصوص مراقبت داشته باشند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: