• یکشنبه ۲۱ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-14986-5
  • خبرنگار : 15160
  • منبع خبر : ----

پارچه‌ای که آب‌وهوا را کنترل می‌کند

گروهی از مهندسان دانشگاه استنفورد موفق به ساخت نوعی پارچه شدند که قادر به تولید گرمترین و سردترین دمای قابل تحمل برای بدن انسان است.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از ساینس مگ، پارچه جدید که از فناوری پلیمر ساخته شده دارای دو بخش درونی و خارجی است. در واقع با تماس بخش درونی به پوست حالت گرمایش فعال شده و در حالت برعکس لباس حالت خنک‌کنندگی پیدا می‌کند.

طبق اطلاعات بدست آمده هزینه‌ گرمایش و سرمایش بخش خانگی در ایالات متحده معادل 40 درصد از کل انرژی مورد نیاز در ساختمان است.

محققان بر این باورند که بهترین راه برای مدیریت انرژی و کاهش هزینه‌های خانوار تولید البسه با قابلیت کنترل دما و حفظ وضعیت مطلوب کاربر است.

تولید البسه گرم‌کننده نیاز به تکنولوژی خاصی ندارد و تنها با محصور نگه‌داشتن حرارت، بدن گرم می‌شود، اما تولید البسه‌ای که از یک طرف گرم و از طرف دیگر سرد کند یک چالش مهندسی محسوب می‌شود.

محققان با مطالعه فراوان موفق به ساخت مواد محصور و منعکس‌کننده اشعه مادون قرمز از بدن شدند.

یکی از استراتژی‌های هوشمندانه برای کنترل دمای بدن ساخت البسه کنترل تابش اشعه مادون قرمز است. بین 40 تا 60 درصد از دمای بدن از طریق این اشعه دفع می‌شود.

محققان با آگاهی از اهمیت این موضوع صفحات پلیمری با قطر 45 میکرون را تولید کردند. این صفحات دارای دو بعد رسانا و غیررسانا هستند و در صورتی‌که  طرف رسانا در مجاورت پوست قرار گیرد حالت خنک‌کنندگی فعال شده و دمای بدن از طریق اشعه مادون قرمز به محیط منتقل می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: