• یکشنبه ۲۱ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-11690-5
  • خبرنگار : 15100
  • منبع خبر : ----

احداث كتابخانه سبز را پيگيري خواهيم كرد / به انجمن‌هاي مردمي كه در حوزه كتاب فعالند، توجه بيشتري شود

در نشست خبري امروز كه به مناسبت هفته كتاب در كتابخانه شريعتي برگزار شد، مسئولان شهرستان نيشابور در پاسخ به خبرنگاران درباره وعده‌هايي كه براي انتخاب پايتختي كتاب نيشابور داده شده بود، صحبت كردند و از ادامه پيگيري‌ها براي به انجام رساندن مطالبات خبر دادند.

به گزارش ايسنا- منطقه خراسان، در اين نشست ابتدا فعاليت‌ها و برنامه‌هاي هفته كتاب اعلام شد، فرماندار شهرستان نيشابور بر توجه ويژه به بحث كتاب‌خواني كودكان تاكيد كرد. گرمابي نماينده مردم نيشابور و فيروزه حمايت از انجمن‌هاي مردمي را كه در حوزه كتاب فعال هستند، يكي از راه‌هاي گسترش كتاب‌خواني دانست؛ همچنين در اين جلسه به مطالباتي كه به انگيزه پايتختي كتاب نيشابور قول آن از سوي نهادهاي استاني و كشوري داده شده بود و بايد تاکنون براي آن گام برداشته مي‌شد، پرداخته شد.

حميد گرمابي نماينده مردم نيشابور و فيروزه اظهار كرد: كتابخواني يك از معيارهاي توسعه كشورها محسوب مي‌شود، اميدوارم كه سرانه مطالعه در نيشابور افزايش يابد، انجمن‌هاي مردمي مانند انجمن كتاب سيمرغ در زمينه گسترش فرهنگ كتاب‌خواني بسيار فعال بوده‌اند كه نفوذ اين انجمن‌ها يكي از بهترین افزارها براي كتاب و كتاب‌خواني است البته مقداري كم لطفي نسبت به اين انجمن‌ها شده است كه بايد بيشتر حمايت شان كنيم تا فعاليت شان توسعه يابد؛ اگر چه بايد در طي سال اين فعاليت ها پخش شود اما هفته كتاب فرصتي است كه توجه بيشتري به كتاب و كتاب خواني و مطالعه گردد.

سعيد شيباني معاون استاندار و فرماندار نيشابور عنوان كرد: اين رويكرد كه در بحث كتاب‌خواني سراغ كودكان برويم بسيار به جا است چرا كه از همان ابتدا درگير دنياي كتاب مي‌شوند. در طول هفته كتاب نيز موضوع كتاب و كودكان توجه بيشتري مي‌طلبد.
 
وي در رابطه با برگزاري نمايشگاه كتاب در آبان‌ماه سال جاري گفت: برگزاري نمايشگاه يك فرصت است؛ اگر چه برگزاري اين نمايشگاه نيازمند هماهنگي بيشتري بود كه با كيفيت و كميت بهتري برگزار شود و اميدواريم در سال‌هاي بعد شاهد برگزاري قوي‌تر اين نمايشگاه باشيم؛ اما همين اتفاق و برگزاري نمايشگاه اخير هم فرصت خوبي بود كه براي كيفيت افزايي هماهنگي‌ها بيشتري مي‌طلبيد. 

شيباني همچنين با بيان اين كه از كتاب‌فروشي‌هاي نيشابور نيز حمايت شد تا فرصت حضور در نمايشگاه را داشته باشند، افزود: جزء برنامه‌ها و تعهدات نمايشگاه بوده كه غرفه‌هاي رايگان در اختيار آن‌ها بگذارد كه بتوانند بدون پرداخت هزينه اجاره غرفه كتاب خود را به مخاطب معرفي كنند.

عباس كرخي، رئيس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور نيز گفت: در مسئله‌ای كه براي پايتختي كتاب مطرح گرديد؛ چند آرمان تعريف شد يكي اين بود كه سرانه مطالعه را در نيشابور هر چه كه هست دو يا سه برابر كنيم خوشبختانه نگاه آماري كه وزارتخانه در سال گذشته در جشن پايتختي كتاب ارائه كرد از افزايش سرانه خريد مردم نيشابور از كتاب‌فروشي‌هاي نيشابور به جز نمايشگاه‌ها خبر مي‌داد كه نتيجه مي‌گيريم ما به آرمان‌ها نزديك شديم؛ در نيشابور شاهد افزايش 67 درصدي فروش كتاب كودك و نوجوان در سال 95 بوديم و فروش كتاب‌هاي عمومي نيز بيش از 40 درصد افزايش داشته است.

اما كرخي در رابطه با «موضوع مطالبه احداث كتابخانه در نيشابور كه براي پايتختي كتاب اين شهرستان قول آن پيش از اين داده شده بود و تاكنون هنوز به اين وعده جامه عمل پوشانده نشده است» عنوان كرد: يكي از هدايايي كه در بحث پايتختي كتاب به نيشابور تعلق گرفت احداث كتابخانه‌اي است به نام كتابخانه سبز؛ كه بنياد ملت تعهد كرد در نيشابور كتابخانه سبز را بسازد و جزء ديون و تعهدات بانك ملت هست؛ پيگيري‌هاي از سوي ما انجام شده و پيگيري‌هايي را نيز نمايندگان انجام داده‌اند كه در حال حاضر از دست شهرستان خارج است و بايد نمايندگان نيشابور با اهتمام ويژه‌تري به آن بپردازند.

گرمابي نماينده مردم نيشابور و فيروزه در همين زمينه به پيگيري‌هاي انجام شده اشاره كرد و گفت: مشكلي كه به آن بر خورديم اين بود كه بنياد ملت منحل شد؛ البته بايد بانك ملت ديون را متقبل مي‌شد و پيگيري‌هايي نيز صورت گرفت و عنوان كرده‌اند كه بايد صبر كنيم تا اين اتفاق بيفتد اما شانه خالي نكرده‌اند و اميد داريم با پيگيري‌هاي بيشتر اين مطالبه به سرانجام برسد. 

علي نجفي شهردار نيشابور نيز گفت: ما در مباحث امروزي شهر را يك پيكره جاندار مي‌دانيم كه حوزه سازه‌ها و زيرساخت‌هاي شهري را به منزله جسم آن شهر و فرهنگ شهروندي را به منزله روح شهر تلقي مي‌كنيم؛ تلفيق روح و جسم در واقع شاكله يك موجود زنده است و اگر ما كتاب را از روح شهر حذف كنيم قطعا روح شهر عينيت پيدا نخواهد كرد.

به گزارش ايسنا در اين جلسه رونمایی از پوستر هفته کتاب در نيشابور توسط مسئولان انجام شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: