• دوشنبه ۲۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۱
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 968-11790-5
  • خبرنگار : 15219
  • منبع خبر : ----

مدیر جهاد کشاورزی:

نژاد گوسفند قره‌گل نماد سرخس در بخش دام است

مدیر جهادکشاورزی سرخس گفت: در سال جاری، تعداد 75 رأس قوچ، 60 رأس میش، 52 رأس بره ماده و 60 رأس بره‌نر به منظور ارائه فعالیت‌های اصلاح نژادی در گله‌های دامداران سرخس توزیع شده و نژاد گوسفند قره‌گل یکی از اصیل‌ترین نژادهای بومی کشور و به عنوان نماد شهرستان سرخس در بخش دام مطرح می‌شود. 
 
محمدعلی رهنما در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: مرکز اصلاح‌نژاد قره‌گل سرخس در حقیقت مرکز اصلاح‌نژاد گوسفند اصیل است و این شهرستان یکی از مناطق مهم دامپروری خراسان‌رضوی به شمار می‌رود و به دلیل دارا بودن آب و هوای سرد و خشک، داشتن بیابان‌ها و مراتع وسیع، درجه هوا و وزش باد و میزان تبخیر و تعرق بالا باعث شد تا این گوسفند خود را در منطقه نسبت به شرایط تطبیق دهد.      
           
وی افزود: در حقیقت منشا اصلی گوسفند نژاد قره‌گل، کشور ازبکستان است و به نام این منطقه معروف شد و از قدیمی‌ترین نژادهای بومی کشور محسوب می‌شود و این نژاد شرایط سازگاری با کویرها، شن زارها و صحراها را دارد و صحرای قره‌گل ترکمنستان و ازبکستان مناطقی است که گوسفندان به عنوان گوسفند غالب پرورش داده می‌شوند. 
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرخس با بیان اینکه ایستگاه اصلاح‌نژاد قره‌گل سرخس بعد از انستیتو قره‌گل سمرقند که کارهای ژنتیکی و آمیختگی را برای رنگ‌های متعدد در پوست قره‌گل انجام می‌دهد، عنوان کرد: بعد از این انستیتو بزرگ‌ترین ایستگاه اصلاح‌نژاد دنیا در نژاد قره‌گل محسوب می‌شود.

وی تصریح کرد: پوست گوسفند قره‌گل به دلیل کیفیت بسیار بالایی که دارد از شهرت جهانی برخوردار است و پوست این گوسفند در بازارهای بین‌المللی به قیمت‌های بسیار بالا خرید و فروش می‌شود و باید یادآور شد که کیفیت پوست این نژاد بیشتر در بره آن مطرح است و بعد از کشتار از پوست آن استفاده می‌شود.  

رهنما در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با وجود کیفیت بالای پوست گوسفند قره‌گل وضعیت اقتصادی شهرستان چگونه است، تصریح کرد: در شهرستان سرخس به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم نمی‌توانیم پوست را دباغی و تبدیل به لباس، کلاه و یا دیگر موارد کنیم به همین منظور شرایط به فروش رساندن آن را در شهرستان نداریم و در کشور ما زیاد استقبال نمی‌شود و بیشتر کارهای اصلاح‌نژادی انجام می‌دهیم.

رهنما در خصوص اینکه شهرستان سرخس با توجه به شرایط آب و هوایی اهدافی را دنبال می‌کند، خاطر نشان کرد: حفظ ذخیره ژنتیکی نژاد گوسفند قره‌گل در شهرستان، افزایش خلوص ژنتیکی و ایجاد گله کاملا خالص و غیر آمیخته، افزایش کیفیت و کمیت گوشت از طریق افزایش ضریب تبدیل غذایی در دوران رشد و پروار، تکثیر و توزیع قوچ میان دامداران قره‌گل‌دار سرخس، افزایش کیفیت پوست در بره‌های متولد شده و ایجاد تنوع و ارقام پوستی از طریق اصلاح نژاد از جمله اهداف به شمار می‌رود.

وی در ادامه این مطلب اضافه کرد: بومی‌سازی گوسفند قره‌گل در منطقه به جهت داشتن شرایط سازگاری با آب و هوای شهرستان سرخس، انجام تحقیقات دانشگاهی و تبادل علمی و تجربی جهت افزایش عملکرد تولید گوشت، افزایش کیفیت تنوع پوست و سایر پارامترهای اساسی مانند شیردهی و دوقلوزایی، برگزاری دوره‌های آموزشی و ترویجی برای دامدارانی که گوسفند نژاد قره‌گل در شهرستان سرخس پرورش می‌دهند. 

رهنما در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه در ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند قره‌گل چند نفر مشغول به فعالیت هستند، گفت: در این مرکز 16 نفر مشغول به کار هستند که از این تعداد پنج نفر کارشناس و مابقی نیروهای خدماتی ایستگاه به شمار می‌روند و این ایستگاه 100 هکتار زمین زراعی دارد که پنج هکتار آن تاسیسات اداری و دامداری است، سه حلقه چاه دارد و کلیه اراضی زراعی برای تولید علوفه ایستگاه کشت می‌شود.
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرخس در خصوص صادرات این نژاد به دیگر مناطق، عنوان کرد: ما از این نژاد به مناطق دیگری مانند استان خراسان و استان فارس توزیع می‌کنیم و دامداران در آن مکان از خدمات ما برخوردار می‌شوند و باید مطرح کرد که در سال‌های گذشته دو همایش بین‌المللی در مورد گوسفند قره‌گل که با حضور اندیشمندان و محققین علوم دامی سراسر کشور و حتی مهمان خارجی از انستیتو سمرقند ازبکستان برگزار کردیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: