• دوشنبه ۲۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-15886-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد تاکید کرد

گسترش روابط دانشگاه فردوسی با کشورهای عربی شمال آفریقا

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد در سومین مجمع بین المللی علمی-دانشگاهی ایران و جهان عرب در تونس، بر گسترش روابط این دانشگاه با دانشگاه‌های کشورهای عربی به ویژه شمال آفریقا، تاکید کرد.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان و به نقل از روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد، دکتر محمد کافی  با هدف مذاکره با روسای دانشگاه‌های کشورهای عربی و ارائه سخنرانی در سومین مجمع بین المللی علمی- دانشگاهی ایران و جهان عرب در کشور تونس شرکت کرد. 

وی با معرفی دانشگاه فردوسی مشهد را به عنوان فعال‌ترین دانشگاه در توسعه روابط علمی- دانشگاهی با جهان عرب، فرصت‌ها و تهدیدهای این روابط را برشمرد.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد در جایگاه نخستین سخنران علمی همایش، مقاله خود را با عنوان روابط علمی - فرهنگی خراسان و جهان عرب، از نظامیه های نیشابور و بغداد تا دانشگاه های فردوسی مشهد و دانشگاه های جهان عرب در این مجمع  ارائه داد.

کافی در این سخنرانی با شناسایی نقاط قوت و ضعف جامع زیتون، بیت الحکمة، جامع الازهر و نظامیه ها آن را مبنایی برای روابط دانشگاه های ایران و جهان عرب در زمان حاضر معرفی کرد. 

وی که به عنوان هیئت رئیسه در نشست عمومی مجمع همچنین در نشست اختتامیه با حضور معاون وزیر آموزش عالی کشور تونس حضور داشت، در این نشست ضمن مهم برشمردن گسترش روابط دانشگاه های ایران و جهان عرب، این نوع از روابط را پایدارترین و موثرترین نوع از روابط میان ملتها دانست و آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای ارائه تجربیات موفق خود در این زمینه را بیان کرد.

در حاشیه این مجمع هیات دانشگاه فردوسی مشهد با روسا و مسئولان برخی دانشگاه های کشورهای عربی دیدار و گفت و گو کردند.

دیدار با رئیس دانشگاه منوبه تونس، رئیس دانشگاه حلب، رئیس بیت الحكمة عراق، معاون دانشگاه کوفه و برخی دیگر از هیئت‌های دانشگاه‌های تونس، لبنان، الجزایر و لیبی از  جمله برنامه های هیئت دانشگاه فردوسی دراین سفر بود. 

کافی در این دیدارها بر آمادگی دانشگاه فردوسی مشهد برای ایجاد و گسترش روابط به خصوص کشورهای عربی شمال آفریقا تاکید کرد.

در این همایش دکتر احسان قبول، رئیس مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان دانشگاه نیز شرکت کرد و سخنرانی خود را با عنوان، تاثیر آموزش زبان فارسی در روابط دانشگاه های ایران و جهان عرب ارائه کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: