• دوشنبه ۲۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 968-7191-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی مطرح کرد؛

توسعه وقف به اهداف فرهنگی و علمی آستان قدس کمک می‌کند

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: توسعه وقف و نذر می‌تواند آستان قدس را در تحقق اهداف فرهنگی و علمی خود و برنامه‌ریزی برای رساندن مشهد به مرجع علمی جهان اسلام کمک کند.    

به گزارش ایسنا-منطقه خراسان، مرتضی بختیاری در نشست خبری اعلام برنامه‌های آستان قدس رضوی در دهه آخر صفر که امروز 22 آبان‌ماه در سازمان مرکزی آستان قدس رضوی برگزار شد، ضمن تسلیت حادثه زلزله کرمانشاه، اظهار کرد: سیاست آستان قدس، تقویت این رویکرد است که مردم رکن اصلی و محور در برنامه‌های پیاده‌روی اربعین و دهه پایانی ماه صفر باشند و آستان قدس تنها خلاهای موجود را با تقویت حرکت مردمی پر کند.

بختیاری افزود: در آستان قدس ستادی به عنوان ستاد دایم مناسبت‌ها تشکیل شده است و مسئولیت ستاد برعهده رییس سازمان فرهنگی آستان قدس، حجت‌الاسلام گنابادی‌نژاد است. این ستاد در تمام مناسبت‌های طول سال برنامه برگزار می‌کند.

وی با اشاره به راهبردهای درنظرگرفته شده در دهه آخر صفر، خاطرنشان کرد: یکی از راهبردهای در این دهه، نقش‌آفرینی آستان قدس در تنظیم شعائر و برپایی مراسم عزاداری حضرت رضا‌(ع) است. در راستای یکی از مصوبات، تمام دست‌اندر‌کاران فرهنگی در سطح استان از جمله اعضای فرهنگی حوزه‌ علمیه، دفتر تبلیغات اسلامی، معاونت فرهنگی سپاه و سایر بخش‌های فرهنگی در قرارگاه فرهنگی حضور پیدا می‌کنند. همچنین سازمان فرهنگی و معاونت تبلیغات و اداره کل روابط عمومی آستان قدس رضوی در قرارگاه حضور فعال دارند.  

بختیاری افزود: راهبرد دیگر الگو قرار دادن سیره ائمه در رابطه با ظلم و ارائه الگوی انقلابی در اندیشه دینی است. اولین انتظار حضرت رضا(ع)، احیای نقش اندیشه و روحیه انقلابی برخاسته از اسلام ناب محمدی است. از دیگر راهبردها تاکید بر ایجاد ظرفیت و فعال کردن استعدادهای موجود در عرصه‌های شهری، ملی و بین‌المللی در جهت جریان‌سازی فکری و فرهنگی است و راهبرد آخر، توجه ویژه به محتوا با در نظر گرفتن دو محور ولایت و شهادت است.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه رویکرد اصلی ما حفظ سبقه مردمی در میزبانی است، عنوان کرد: این سبقه مردمی و برگزاری مراسم‌ها توسط مردم یکی از نکته‌های اصلی است. در واگذاری امور به مردم، فرهنگ میزبانی نیز مطرح می‌شود، در واقع باید اشاره کرد که فرهنگ میزبانی رو به افزایش است و در سال گذشته بیش از 60 هزار نفر از شهروندان مشهدی میزبان زائران در منازل خود بودند. امسال نیز به صورت ویژه به این قسمت پرداخته شده است.

وی افزود: آستان قدس در این ایام به تنظیم و تدوین برنامه‌ها با در نظر گرفتن تنوع مخاطبان از جمله کودکان‌، نوجوانان، جوانان، زائران پیاده، مجاوران، دانشجویان و هیئت‌های مذهبی با تشکیل جلسات سنگین پرداخته است.

بختیاری گفت: از دیگر رویکردهای اجرایی، تکیه بر ایجاد هم‌افزایی و استفاده از ظرفیت‌ها و نیروهای افتخاری است. رویکرد دیگر این است که ما همواره در دریافت نظرات و مشورت همگانی و طراحی و اجرای برنامه‌ها احساس نیاز می‌کنیم که جلوه‌های نگاه مردمی حرف اول را برای ما می‌زند.
 
وی با بیان اینکه خدمت‌رسانی به زائران پیاده یکی از برنامه‌ای اصلی دهه آخر صفر است، تصریح کرد: تدابیر لازم با کمک آموزش‌ و ‌پرورش، ستاد هیئات مذهبی، جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده و شهرداری مشهد انجام گرفته است. خیرین برای پذیرایی از حدود 100 هزار زائر پیاده اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی ادامه داد: تدابیر لازم در حوزه اسکان، پذیرایی و درمان پیش‌بینی شده است. هیئت‌های مذهبی نیز به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده‌اند و پرچم یادبود حرم امام رضا(ع)، یک کیسه برنج، نمک و یک وعده غذای مهمانسرای حضرت رضا(ع) در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد: در کنار این فعالیت‌ها، هفته وقف و نذر نیز در پیش رو است. کار ماندگاری که مردم می‌توانند برای آینده انجام دهند، وقف است. رسالت آستان قدس این است که علاوه بر صیانت از موقوفات بر اساس نظر واقف درآمدها را هزینه کند. توسعه وقف و نذورات می‌تواند آستان قدس را در اهداف فرهنگی و علمی خود و برنامه‌ریزی برای رساندن مشهد به مرجع علمی جهان اسلام کمک کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: