• دوشنبه ۲۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-18114-5
  • خبرنگار : 15186
  • منبع خبر : ----

در لایحه تفریغ بودجه سال 95 شرکت الیت مصوب شد؛

افزایش یا تغییر وضعیت کارکنان الیت تنها با مجوز شهرداری

در جلسه امروز شورای شهر مشهد لایحه تفریغ بودجه سال 95 شرکت ترافیک هوشمند الیت با حداکثر آرا تصویب شد؛ لایحه‌ای که پنج بند داشت و مدیرعامل شرکت الیت خواستار حذف یکی از بندهای آن بود.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، امروز در هشتمین جلسه علنی شورای شهر مشهد که در تالار شهر برگزار شد، لایحه تفریغ بودجه سال 95 شرکت ترافیک هوشمند الیت با حداکثر آرا به تصویب رسید.

در بند چهارم این لایحه پنج‌بندی آمده است که «هرگونه افزایش و یا تغییر وضعیت کارکنان و کارگران قبل از طی‌شدن تشریفات قانونی و اداری و ابلاغ معاونت مالی واداری شهرداری مشهد و اخذ مجوزهای لازم ممنوع بوده و در صورت وجود هر نوع افزایش و یا تغییر وضعیت، شهرداری موظف است در بخش فعالیت‌های سازمان یا شرکت‌ و در صورت‌های مالی خود به صراحت مجوزهای مربوطه را نام ببرد». 

حسین هاشم‌زادگان، مدیرعامل شرکت الیت، که با بند چهارم این لایحه مخالف و خواستار حذف آن بود، اظهار کرد: اگر بخواهیم برای جذب کارکنان و... درگیر پروسه اداری شهرداری شویم، این موضوع چالش بسیار بزرگی برای ماست. ما نیروهای ساعتی، تمام‌وقت، انواع شیفت‌های کاری و... داریم. در فصل‌های مختلف سال جذب نیرو انجام می‌دهیم. در مهرماه با کاهش نیرو مواجه هستیم، زیرا پارکینگ‌های طبقاتی و موقت ما تعطیل می‌شوند و مجدداً در فروردین ماه جذب نیرو داریم. 

وی با تاکید براینکه «ما باید چالاکی خود را در جذب نیرو حفظ کنیم»، ادامه داد: دائما عملکرد نیروهای خود را رصد می‌کنیم. آن‌ها رتبه‌بندی می‌شوند. قرارداد نیروهایی که عملکرد نامطلوبی دارند را تمدید نمی‌کنیم و نیروهای جدید جذب می‌کنیم. 

مدیرعامل شرکت الیت عنوان کرد: مگر ما همیشه از برون‌سپاری نمی‌گوییم و نمی‌خواهیم که نیروهای شهرداری زیاد نشود؟ ما نمی‌خواهیم نیروهایمان نیروی شهرداری باشند. ما با نیروهایمان براساس قانون کار، قانون تجارت و... عمل می‌کنیم. قراردادهای ما موقت و بعضاً براساس نوع تخصص افراد متفاوت است. اصلا با شرایط و ضوابط شهرداری همخوانی ندارد. هر اتفاقی در این مسیر بیفتد هم هزینه زیادی را به ما تحمیل می‌کند و هم دچار چالش می‌شویم. درخواست داریم این بند حذف شود.

بتول گندمی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر مشهد، در این خصوص اظهار کرد: بودجه‌ای که برای سال 95 شرکت الیت پیش‌بینی شده 17 میلیارد است که تبدیل به 20 میلیارد شده است. حدوداً سه میلیارد تومان افزایش داشته‌ایم که در بخش پرسنل و نیروها هزینه شده است.

وی گفت:اینکه نتوانید پیش‌بینی کنید در سال 96 چه تعداد نیرو اضافه و یا کم می‌کنید و این اختیار را داشته باشید که امروز 100 نیرو کم  شود و فردا تعداد دیگری، این مدیریت نیست. اگر سازمانی نتواند برای یک سال خود برنامه‌ریزی کند، باید آن سازمان را تعطیل کرد. این‌گونه که نمی‌شود مدیریت کرد. این‌که یک سازمان بگوید 700 نیرو نیاز داریم اما فردا بگوید تعداد نیروها باید 800 نفر باشد، باید باب این موضوع بسته شود. به همین دلیل تاکید داریم که این بند دراین مصوبه حتما وجود داشته باشد. 

احمد نوروزی، عضو شورای شهر مشهد، در مخالفت با بند 4 لایحه تفریغ بودجه سال 95 شرکت الیت اظهار کرد: این بند خلاف قانون تجارت است که اختیارات یک شرکت را به بیرون از مجموعه آن واگذار کنیم. ما باید در بودجه سالانه که به صورت تلفیقی با سازمان ترافیک می‌آید، آن‌جا اعمال نظر خود را انجام دهیم. همچنین در آن‌جا می‌توانیم الزامات برای شرکت الیت بگذاریم.

امیر شهلا عنوان کرد: نکته‌ای که آقای نوروزی می‌گویند صحیح است اما دقیقا همین رویه را با سایر پیمانکاران خود انجام می‌دهیم. کسی که زباله این شهر را جمع‌آوری و فضای سبز  را آبیاری می‌کند هم در قالب کارسنجی، زمان‌سنجی حقوق می‌گیرد. آن‌ها هم شرکت‌هایی هستند که تابع قانون تجارت هستند اما محاسبات حقوقی و مبنای نیرویی که به کار می‌گیرند براساس کارسنجی و زمان‌سنجی است که ما به آن‌ها  ابلاغ می‌کنیم. در این‌جا هم همین‌گونه است. هنگامی که سود و زیان شرکت الیت مستقیماً توسط شهرداری مدیریت می‌شود و بسیاری از هزینه‌های مبتلا‌به این شرکت هزینه نیروی انسانی است، حتما باید مجوزات لازم را از شهرداری بگیرد، همان طور که با بقیه پیمانکاران داریم این کار را انجام می دهیم. 

محمدحسین ودیعی، یکی از اعضای شورای شهر مشهد ،در خصوص این لایحه اظهار کرد: ما موافق هستیم که شرکت الیت فراغ بال و امکان انعطاف‌پذیری داشته باشد و به‌راحتی بتواند کارهای خود را سامان دهد اما هنگامی که یک سازمانی وابسته به شهرداری می‌شود یا باید آئین‌نامه مالی معاملاتی خاص داشته باشد که در این آئین‌نامه ضوابط مختلف مالی دیده شده باشد و یا اگر این آئین‌نامه را ندارد، تابع آئین‌نامه مالی معاملاتی شهرداری شود. هنوز  شرکت الیت آئین‌نامه مالی معاملاتی خاص ندارد. 

در نهایت لایحه تفریغ بودجه سال95 شرکت ترافیک هوشمند الیت با حداکثر آراء به تصویب رسید. این لایحه 5 ببند دارد که به شرح زیر است:

«1- با توجه به اینکه 85 درصد سهام شرکت ترافیک هوشمند الیت متعلق به سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری مشهد بوده و از نظر استانداردهای حسابداری الزاما باید بودجه و صورت‌های مالی این شرکت به صورت تلفیقی با صورت‌های مالی سازمان حمل ونقل و ترافیک تهیه و ارایه شود، شرکت و شهرداری مشهد مقدس مکلف به تهیه صورت‌های مالی تلفیقی می‌باشند.

2- پرداخت وام به کارکنان از محل اعتبارات بودجه مجاز نبوده و شهرداری موظف به رعایت ضوابط مربوطه می‌باشد.

3- ایجاد دارایی، افزایش یا خرید آن صرفاً براساس بودجه و یا اصلاح بودجه مجاز است (افزایش دارایی‌ها در صورت‌های مالی مبنای صحیح تلقی می‌گردد).

4- هرگونه افزایش و یا تغییر وضعیت کارکنان وکارگران قبل از طی‌شدن تشریفات قانونی واداری و ابلاغ معاونت مالی واداری شهرداری مشهد و اخذ مجوزهای لازم ممنوع بوده و در صورت وجود هر نوع افزایش و یا تغییر وضعیت، شهرداری موظف است در بخش فعالیت‌های سازمان یا شرکت‌ و در صورت‌های مالی خود به صراحت مجوزهای مربوطه را نام ببرد.

5-مطابق بند 8 گزارش حسابرس، شهرداری مشهد مقدس می‌بایست به منظور خروج شرکت ترافیک هوشمند الیت از شمولیت ماده 141 اصلاحی قانون تجارت، تمهیدات لازم را برای عدم افزایش زیان سنواتی و افزایش سرمایه، انجام دهد». 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: