• دوشنبه ۲۲ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۶
  • دسته بندی : زیارت و گردشگری
  • کد خبر : 968-7391-5
  • خبرنگار : 15270
  • منبع خبر : ----

همزمان با دهه پایانی ماه صفر؛

قرار زیارت برگزار می‌شود

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: یکی از برنامه‌های دهه آخر صفر، قرار زیارت است که در آن مراسم که روز جمعه برگزار می‌شود مردم مشهد همراه با زائران پیاده از چهار مسیر منتهی به حرم رضوی جهت عرض تسلیت به محضر حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) مشرف می‌شوند.

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، حجت‌الاسلام گنابادی‌نژاد در نشست خبری اعلام برنامه‌های آستان قدس رضوی در دهه آخر صفر که امروز 22 آبان‌ماه در سازمان مرکزی آستان قدس برگزار شد، اظهار کرد: محور برنامه‌های آستان قدس رضوی، مردم هستند که در طول تاریخ به لحاظ اقتصادی و مشارکت اجتماعی، فرهنگی و ارزشی در اجرای فعالیت‌ها و برنامه‌های آستان قدس رضوی سهیم و شریک بوده‌اند.

وی با بیان اینکه حدود 50 ویژه برنامه در بخش‌های مختلف آستان قدس برای دهه آخر صفر پیش‌بینی شده و اجرایی خواهد شد، عنوان کرد: محوریت برنامه‌ها مضجع منور حضرت رضا(ع) و حرم مطهر رضوی خواهد بود. بسته برنامه جامعی توسط معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی پیش‌بینی شده است. 

گنابادی‌نژاد گفت: مهم‌ترین برنامه، اجتماع عظیم رضویون است، در روز شهادت حضرت رضا(ع) در صحن جامع رضوی برگزار خواهد شد. خیمه امت، ابتکاری است که برای اولین بار با فراهم شدن مکان عزاداری عزاداران کشورهای مختلف که متقاضی حضور در حرم هستند، پیش‌بینی شده است. این الگو می‌تواند انعکاس دلبستگی اقوام و مذاهب در حرم حضرت رضا(ع) باشد. 

وی افزود: یکی از سیره‌های حضرت رضا(ع) توجه به شعر و خادمان عرصه شعر در ترویج مکتب اهل بیت بوده است. ویژه برنامه‌ای تحت عنوان رسم دعبل در حرم با حضور شاعران آیینی و مذهبی استان و کشور پیش‌بینی شده است. 

گنابادی‌نژاد عنوان کرد: برنامه دیگر، قرار زیارت است کی در آن مراسم روز جمعه مردم مشهد همراه با زائران پیاده از چهار مسیر منتهی به حرم جهت عرض تسلیت به محضر حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) مشرف می‌شوند. در روز چهارشنبه نیز اجتماع چند هزارنفری دانش‌آموزان در حرم با عنوان خدام‌الجواد برگزار می‌شود.  

رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه موضوع مناظرات علمی امام رضا(ع) با اقوام و مذاهب مختلف در سیره آن حضرت وجود داشته است، عنوان کرد: این موضوع امسال تبدیل به ویژه برنامه شده است و قریب 40 نفر از اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی مشهد در دهه آخر صفر با چهره‌های برجسته اهل‌سنت، مسیحی و سایر ادیان ملاقات و گفت‌و‌گو خواهند داشت.
  
وی افزود: ویژه برنامه تلویزیونی برای مخاطبان کودک و نوجوان با عنوان کبوترانه در برخی امامزادگان، آستان حضرت معصومه، حضرت شاهچراغ و سه روز نیز در حرم مطهر رضوی برگزار خواهد شد که در شبکه‌های تلویزیونی و به ویژه شبکه کودک و پویا منعکس خواهد شد. 

گنابادی‌نژاد گفت: با همکاری معاونت اماکن و خدام حرم، آیین شب شهادت حضرت رضا(ع) تحت عنوان خطبه‌خوانی که چندین سال است در حرم برگزار می‌شود و همچنین همزمان در سراسر کشور، حداقل در یک بقعه متبرکه در هر استان با حضور خدام حرم مطهر رضوی برپا خواهد شد. 


وی افزود: آیین عزاداری در دانشگاه‌های استان‌ و سراسر کشور با همکاری نهاد رهبری در دانشگاه‌ها، هیئت‌های عزاداری شباب‌الرضا و هیئت‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها برگزار خواهد شد. 

گنابادی‌نژاد با اشاره به سیاست تولیت آستان قدس رضوی، بر توسعه خدمت، خادم و مخدوم، عنوان کرد: یکی از فعالیت‌های آن در دهه آخر صفر اجرایی خواهد شد و شبکه خادمان فرهنگی همسران، مادران و خواهران شهدا تحت عنوان قرین شهدا فعالیت‌ خود را آغاز خواهد کرد.        
   

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: