• سه شنبه ۲۳ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۲:۱۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 968-18614-5
  • خبرنگار : 15217
  • منبع خبر : ----

معاون آموزش‌و‌پرورش خراسان رضوی:
پوشش تحصیلی موضوعی فراسازمانی است

معاون آموزش متوسطه مدیرکل آموزش‌و‌پرورش خراسان رضوی اظهارکرد:‌ موضوع پوشش تحصیلی از دست آموزش‌و‌پرورش خارج و نیازمند عظمی جدی و همگانی است.

به گزارش ایسناـ منطقه خراسان، رضا صابری در شورای آموزش‌و‌پرورش استان که در دفتر استاندار تشکیل شد، مطرح کرد: نقش آموزش‌و‌پرورش حداکثر ۲۰ درصد است. فاصله تا نقطه مطلوب زیاد است اما نباید حتی یک دانش‌آموز از تحصیل باز بماند.

وی تحصیل همگانی را یک شعار جهانی خواند و اضافه کرد: سازمان‌های بین‌المللی مانند یونسکو نیز بر اهمیت آن تاکید دارند. اصل ۳۰ قانون اساسی نیز به صراحت دولت را موظف به فراهم‌کردن شرایط آن می‌داند. یکی از اولویت‌های توسعه عدالت آموزشی تاکید بر افزایش نرخ پوشش است که ما در سال جاری با افزایش نرخ پوشش مواجه بوده‌ایم.

معاون آموزش متوسطه مدیرکل آموزش‌و‌پرورش خراسان رضوی مطرح کرد: در مقطع ابتدایی سطح پوشش ما بالای ۹۹ درصد است اما در متوسطه اول و دوم نرخ پوشش دختران کمتر از پسران است و ما از میانگین کشوری عقب هستیم که مهم‌ترین دلیل آن ازدواج‌های زودهنگام است.

صابری ادامه داد: پس از ازدواج مشکلات اقتصادی، منع اولیاء، عدم انگیزه دانش‌آموزان، مهاجرت و ادامه تحصیل در حوزه مهم‌ترین دلایل ترک تحصیل هستند. پدیده جدید تحصیل غیررسمی در مساجد هم در حال افزایش است. ما ۱۱۸۳ مدرسه پایین‌تر از نرم در استان داریم.

وی شش راه برای برون‌رفت از این مشکل ارایه کرد که تعیین افزایش نرخ پوشش تحصیلی به‌عنوان یکی از معیارهای بررسی شوراها قرار بگیرد.

علی‌رضا کاظمی، مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی، اظهارکرد: طبق تحقیقی که آموزش و پرروش در سطح کشور انجام داده حدود ۵۰ درصد جا ماندن از تحصیل مربوط به مسائل اقتصادی، ۳۵ درصد اجتماعی، ۷ درصد فردی و ۸ درصد به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های آموزشی است.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی سیاست این اداره را کاهش مدارس مختلط خواند و از کاهش بیش از ۱۰ درصدی سالانه مدارس مختلط خبر داد و اضافه کرد: به غیر از سهم مشارکت مردم ما بیش از ۵ میلیارد تومان برای طرح روستا مرکزی هزینه کرده‌ایم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی در ششمین جلسه شورای آموزش وپرورش استان در محل دفتر استانداری اظهار کرد: انتخابات شورای دانش‌آموزی با حضور بیش از 900 هزار دانش‌آموز شرکت‌کننده در فرایند انتخابات و 150 هزار دانش‌آموز که خود را در معرض انتخابات به عنوان شورای دانش‌آموزی قرار دادند، برگزار شد.

وی ادامه داد: هفته پدافند غیر عامل نیز در استان با ابتکار آموزش و پرورش استان و ایجاد شبکه بزرگ پدافندی در استان برگزار شد.

کاظمی با بیان این که حضور پرشور دانش آموزان در 13 آبان و برگزاری نشست تشکل های دانش آموزی با معاونت سیاسی امنیتی استانداری از دیگر اقدامات اداره کل آموزش و پرورش استان بود، عنوان کرد: بالغ بر 900 میلیون تومان بسته های ورزشی و بهداشتی بین دانش آموزان توزیع شد.

وی ضمن بیان این که 400 مدرسه برای اسکان زائران پیاده آماده شده است، یادآور شد: سال گذشته 75 هزار نفر زائر خدمات اسکان از آموزش وپرورش دریافت کردند و بیش از 60 درصد زائران پیاده توسط آموزش و پرورش اسکان داده شدند.

کاظمی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم امسال بیش از 10 هزار زائر با محوریت دانش‌آموزی خدمات دریافت کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: